Forum uygar bir paylaşım ve tartışma platformudur

Bu forumda bizi biraraya getiren şey bilgimizi, deneyimlerimizi ve biraya dair ilgi duyduğumuz konuları paylaşmak istememiz.

Bu paylaşımları ve tartışmaları yaparken aşağıdaki temel prensipleri benimsedik. Kurallar ve yasaklar yerine sağduyu ve prensipler eşliğinde sağlıklı bir forum kültürü oluşumuna senin de katkı koyacağını düşünüyoruz.

###Temel Prensipler

 1. Biz biramıza sevgi de katıyoruz.
 2. Önce ara, sonra sor.
 3. İlk başladığında herkes acemiydi.
 4. Fikri eleştir, kişiyi değil.
 5. Her gönderi bir katkı olmalı.
 6. Herkes kendi kapısının önünü süpürse.
 7. Seninse paylaş.
 8. Gerçek isim, gerçek insan.

Biz biramıza sevgi de katıyoruz

Emekle evde yapılan herşey gibi, evde yapılan biraya da sevgi katılıyor. Dostlarla paylaşıldıkça çoğalan bu keyif, keyif vermez hale gelmesin diye bu forumdaki paylaşım ve tartışmaları uygarca ve saygı çerçevesinde yürütüyoruz. Günün sonunda hepimizin amacı keyif alabileceğimiz, güzel biralar yapmak. Çokça mücadeleyle geçen kısacık yaşamlarımızın yükünü beraberce hafifletelim istiyoruz. Gönderilerimizin keyfi ve sevgisi eksik olmasın.

Önce ara, sonra sor

Burada herkes birbirine yardımcı olmak can atıyor. Fakat tekrar tekrar aynı soruları yanıtlamak en sabırlımızı bile zaman içinde yardım konusunda daha az istekli yapabilir. O yüzden bir problemle karşılaştığında veya soru sormak istediğinde, yeni bir konu açmadan önce forumda bir arama yapman çok iyi olur. Daha önce paylaşıldıysa veya yanıtlandıysa onu bulman, yeni konu açmandan daha hızlı ve kolay olur.

İlk başladığında herkes acemiydi

Ellerin titreyerek doldurduğun ilk şişelerden bugüne çok şey öğrendin, ama belki de yeni başlayanların tedirginliğini; yanlış yaparım, yanlış birşeyler söylerim korkusunu unuttun. Yeni başlayan herkes, emekleyen bir bebek gibi sonsuz bir sabrı ve sonsuz bir hoşgörüyü hakediyor. Seninle bilgisini paylaşanlar için bir teşekkürden fazlasını yapamazsın belki ama; yeni başlayanlara, sana gösterilen sabrı ve paylaşılan bilgiyi fazlasıyla aktarabilirsin.

Fikri eleştir, kişiyi değil

Bir konuda öne sürülen fikir sence yanlış olabilir. Böyle düşünüyorsan fikri eleştir, o fikri paylaşanı değil. Örneğin söz konusu fikri eleştirmek yerine şunları yapıyorsan:

 • paylaşan kişinin deneyimsiz olduğunu ima etme,
 • paylaşımın içeriği yerine tonuna kusur bulma,

fikir yerine kişiyi eleştirmiş olursun. Bunun yerine karşı argümanlarla öne sürülen fikri eleştir ve tartışmayı zenginleştir. Ortak amacımız tartışarak doğruyu bulmak, birbirimizi yenmeye çalışmak değil.

Her gönderi bir katkı olmalı

Forumda açacağın her konu, yapacağın her yorum bu topluluğa birşeyler katmalı. Katkı niteliğinde bir konu oluşturmak için şunlara dikkat etmelisin:

 • İlgili: Bu forumun amacı bira kültürü ve evde bira yapımı konusunda bilgi ve deneyim paylaşımı. Hangi gönderilerin bu topluluğun ilgi alanına girdiği konusunda sağduyunu kullanmalısın ve varolan konuları örnek almalısın.
 • Yeni: Aynı konuları tekrarlamak topluluğa birşey katmadığı için konu oluşturmadan önce varolanlara göz gezdir. Soru sormak istiyorsan Önce ara, sonra sor.
 • Uygun: Bazı konuların topluluğa birşey katmadığı gibi zarar verdiğini de gördüğümüz için şu şekillerde yapılan paylaşımları topluluk tolere etmemektedir:
 • Reklam veya spam içeren paylaşımlar
 • Üslup olarak küfür veya bayağı (reis, başkan vb.) hitaplar içeren paylaşımlar
 • Distile içkiler konusundaki paylaşımlar (Rakı, votka, viski benzeri damıtılan içkilerin hacmi ve amacı ne olursa olsun evde üretimi yasal değildir)
 • Grubun konusuyla ilgisi olmayan politik, mizahi veya diğer paylaşımlar

Yaptığın her yorum ise tartışılan konuyu, yapılan paylaşımı daha da geliştirmeli. Örneğin, “Bence de” veya “Aynen” diyerek hemfikir olduğunu belirtmektense, katkı niteliği taşımadıklarından bunlar yerine “Beğen” tuşunu kullanabilirsin.

Sunulan fikre karşıt bir görüş önermek tartışmayı geliştiren ve doğruyu bulmamızı sağlayan çok önemli bir katkı şekli. Yalnızca bunu yaparken olumlu ve yapıcı olmaya, kişileri doğrudan hedef almamaya gayret etmelisin.

Herkes kendi kapısının önünü süpürse

Herkes kendi kapısının önünü süpürse tüm şehir tertemiz olur. Bu forumun pırıl pırıl kalması için şunları yapabilirsin:

 • Bayrakla: Bu topluluğun kültürüne ve standartlarına uygun olmayan bir gönderiyle karşılaştığında Bayrakla tuşunu kullan. Yeterince üye bayrakladığında gönderiler otomatik olarak gizlenmekte ve yöneticiler uyarılmaktadır.

 • Doğru kategori seç: Oluşturduğun konu için her zaman doğru kategoriyi seç. Bu sayede gönderin doğru kişilere ulaşacaktır.

 • Beğen: Beğendiğin gönderiler öne çıkarılıp daha çok insana ulaşıyor. Ayrıca her gönderi hakkında söyleyecek veya katkı koyacak bir nokta bulamayabilirsin. Böyle durumlarda “Bence de” demek yerine Beğen tuşuna tıklaman forumu daha kullanılabilir tutacaktır.

 • Bağlantılı konu oluştur: Tartışılan konuyla çok da ilgili olmayan bir noktaya değinmek istiyorsan, ana tartışmanın yönünü değiştirmek yerine, her gönderinin yanında çıkan Bağlantılı Konu Olarak Cevapla tuşunu kullan.

 • Gönderileri tekrarlamamalısın: Sorduğun bir soruya yanıt alamadıysan, aynı soruyu başka konulara kopyalayıp yapıştırman topluluğu sana yardım etme konusunda daha isteksiz kılacaktır. Konunun görünürlüğünü arttırmak için içeriksiz yorumlarla konuyu yukarı taşıman da diğer üyelerin forum deneyimini güçleştirmektedir. Gürültü yapmak insanların dikkatini ilk seferinde çekse de, daha sonraki paylaşımların ve topluluktaki itibarın açısından etkileri olumsuz olabilir.

 • İmza kullanmamalısın: İnsanlar seninle ilgili bilgilere, dilediğince kişiselleştirebileceğin profil sayfandan ulaşabilir.

Seninse paylaş

Bu forumda yaptığın özgün paylaşımların tüm telif hakları sana aittir. Başkalarının ürettiği, telif hakları sana ait olmayan içeriği forumda paylaşırken mutlaka kaynak göstererek makul düzeyde bir alıntı yapmalısın. İçeriği, tamamen ve olduğu gibi foruma kopyalamamalısın.

Gerçek isim, gerçek insan

Bu forumun öncüsü Facebook Grubu’nda olduğu gibi, burada da gerçek ismini kullanmanı istiyoruz. Bunun daha uygar bir tartışma ve paylaşım ortamı yarattığını düşünüyoruz.

Tam adın yalnızca profil sayfanda gözükecek. Eğer Google’da “ad + soyad” şeklinde yapılan aramalarda profil sayfanın çıkmasını istemiyorsan, tam ad kısmına yalnızca adını girebilir soyadını eklemeyebilirsin. Eğer profesyonel veya kişisel sebeblerle adını da kullanmak istemezsen, bu konuyu bir yönetici ile görüşmen gerekli.

Seçeceğin kullanıcı ismi konusunda ise sağduyulu olmalı ve önceki prensiplerle çatışmayan, topluluğa yakışan bir isimden yana tercih kullanmanı umuyoruz.