1,5 kg lme için kitten çıkan 6 gr bira mayası yeterli gelir mi?

Öncelikle herekese selamlar,
Aranıza yeni katılmış biri ilk kitimi kurmadan önce ulaşabildiğim kaynaklardan kafamdaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyorum. İlk kitim 6 eylülde elime ulaştı. şişeler hazır ancak tatilde şehir dışında olacağım için kurma faslını ertelemeyi uygun buldum. Yapacağım ilk kit olsa da iyi bir teorik altyapı olmadan pratiğe geçip türlü sıkıntılarla karşılaşmak istemiyorum. Bu konuda bir kaç sorum olacak;

1. İlk kiti 1 kg şeker yerine 1.5 kg KEHRİBAR SIVI MALT ÖZÜ ile kurup hem yoğunluğu arttırmak hem de daha hoş bir renk elde etmek istiyorum, kullanımı kısmında 1 kg şekere eşdeğerdir bilgisi var ama hesaplamalarda 11 gr maya kullanılması gerektiği çıkıyor. Acaba ben mi yanlış hesaplıyorum??

2. Şeker ya da dme/lme kullanımının artı ve eksileri nelerdir?? (yoğunluk, acılık, alcol oranı v.b)

3. Genelde yapılan ilk kitlerden sonra bahsedilen yorumlarda ‘‘bir sonrakinde 21 lt olarak yapsam daha iyi olacak’’ deniyor. tabiki damak zevki kişiden kişiye değişir ama 1.5 kg lme ile yapıldığında da 21 lt mi önerirsiniz??

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Tam kafamdaki soru, teşekkürler.
Gelecek cevapları sabırsızlıkla bekliyorum.

Bu arada kehribarı hangi kit ile birlikte kuracaksınız?

Kitten gelen pilsneri kurmayı düşünüyorum.Aslında light lme almayı istiyordum ama yanlışlıkla siparişi vermiş bulundum. şimdi düşünüyorum acaba pilsner de kullansam mı yoksa tekrar sipariş mi versem diye ???

Kehribar lme pilsner’in karakterini değiştirecektir diye düşünüyorum. Eğer amacınız denemekse tabii ki deneyin. Evde bira yapmanın en güzel yönü bu zaten. Ancak kolay içimli bir yaz birası hedefliyorsanız pek öyle olmayacaktır.

18-20 litre kurulan kitlerle 23 litre arasında bariz fark var. En son Yorkshire ve Wherry 18er litre kurdum. İçen herkes (daha önceki 6 üretimimi tadanlar da dahil) “gerçek gerçek bira olmuş bunlar” dediler. Ben de kendi adıma aynı kanıdayım.

Mayanızın yetip yetmeyeceğini ise şuradan hesaplayabilirsiniz:
http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

1 Beğeni

Kehribar açıklamasında ale tarzı biralara uygun gibi bir açıklama var, bu sebeple real ale ile kurmayı düşünüyorum ama rengin fazla koyu ve acılığın da fazla olacağından korkuyorum.

Yılların efesçisiyim, son dönemde maltçısıyım ama tuborg amberi baya beğendim, ona yakın bişi çıkartmayı düşünüyorum.

2 Beğeni

Arkadaslar herkese selamlar. Ucuncu kitimi seker ya da DME kullanmadan LME kullanarak yapmak niyetindeyim. Muntons pilsner + 1.5 kg acik renk LME + US-05 maya temin ettim bunun icin (bu karisim hakkinda yorumlariniz olursa katki saglayacaktir). Asil sormak istedigim sudur: ilk kez LME kullanacagim ve LME kullanimi hakkinda dikkat edilmesi gereken hususlar var midir merak ediyorum. Ornegin, DME ya da seker kullanirken izledigimiz surecin birebir aynisini mi izliyoruz? Yoksa, cok sicak su LME’nin tadini bozar, belirli bir sicaklik olsun LME’nin karistirilacagi su ya da normalde kiti havalandirmadan dairesel hareketlerle karistiriyoruz, LME icin de ayni seyin yapilmasi, havalandirilmadan karistirilmasi gerekir gibi dikkat edilmesi gereken seyler var midir? Simdiden tesekkurler.

Ben son kurduğum Muntons Lager kitinde 1.5. kglik açık renkli LME kullanmıştım. Şişe de yaklaşık 1.5 aydır bekliyor. İçtiğim zaman arkadan gelen tatlı diye tarif edebilecegim bir tat geliyor. Cok yoğun degil ama hissediliyor. Kiti kurarken LME nin kokusunu hatırlıyorum, biramdan gelen bu tatlı tat bana o kokuyu andırıyor. Ben bu nedenle bir daha LME kullanmama kararı aldım, çünkü DME ile yaptığım kurulumlarda bu tat oluşmamıştı. Kurulum icin ekstra dikkat etmeniz gereken bir şey yok. Kit konservesine yaptığınız işlemlerin aynısını yapın (etiketini soyma, önceden sıcak kovada bekletme, alışkanlığını artırma vb.).

1 Beğeni

bunu duydugum kotu oldu ama artik malzemeler elimde ve sonuc ne olursa olsun tecrube etmek istiyorum :smiley: eyvallah cevap icin sagolasin. Umarim tatli kokular gelmez sonuc olarak, kurup bekleyip gorecegiz…

Hiç kötü diye düşünmeyin, belki damak tadınıza çok uyacak. Ben kendi tecrubemi yazdim. Kendi damak tadimizi keşfedene kadar denemek zorundayız :slight_smile: Ben ekstra maya kullanmadım, belki de yeterli gelmedi ve bu nedenle LME nin tamami sindirilemedi. Bu nedenle de o tatli tat geliyor olabilir. Ancak forumda bir başka arkadaşın LME nin karamelimsi tatlar bıraktığını söylediğini hatırlıyorum. Bu arada bu kurulumdan sonra eğer sıcaklık sorun olmayacaksa mutlaka w34-70 ve şerbetçi otlu DME ile bir pilsner kurun. Benim kit mayasi ile yaptigim ve w34-70 ile yaptığım Pilsnerler arasında dağlar kadar fark vardı.

1 Beğeni

Tatli, meyvemsi, karamelimsi vs. hic bir birayi pek sevmiyorum. Bir de seker hastasiyim icinde seker olmasa bile tatlimsi olan seyler psikolojik olarak iyi gelmiyor bana ondan dolayi soyledim umarim oyle olmaz diye yoksa kotu olur diye dusunmedim. Ama dediginiz gibi kit mayasiyla us-05 arasinda illa ki fark olacaktir. Havalar biraz daha sogusun w34 u kullanacak ortama sahip olurum gibi geliyor. Verdiginiz tavsiyeyi birebir uygulayip denerim o zaman. Maya aciklamalarinda baharatimsi ve meyvemsi tat yok diyor tam agzima layik bir bira olur gibi geliyor.

Ben de dünkü kitimi iki adet kehribar rengi lme ve 1 kg kit güçlendirici dme ile kurdum.
Kurulumu w34 70 maya ile yaptım.
Birada şekerli tatların hissedilmesi kullanılan mayanın malttaki şekeri tam olarak sindiremediğini düşündürüyor bana.
Şu ana kadar 4 kitte şişeleme öncesi yoğunluk ölçümü yaptım.
Genelde 1010-1012 değerlerinden aşağı düşmedi.
Halbuki sıcaklık 18 in altına düşmedi ve iki hafta kovada bekledi.

Ama w34 70 maya 14 günde 1005 e indirdi. Bu nedenle 1012 ile 1005 arası farkın “sindirilemeyen” artık şeker olarak biranın tadını etkilediğini düşünüyorum.
1005 le biten kiti 10 gün sonra tadacağım.
W34 70 mayaları cebimde ısıtarak uyandırdım başlığında süreci yazıyorum.
Unutmaz isem buradada yazarım.:grinning:

İletişimde kalalım biradaş; bende lager mayayla lager kit kuracağım bu ara. Madem w34-70 ile sen kurdun, ben de M76 ile kurayım. Tat farklılıklarını paslaşırız.

1 Beğeni

Olur hocam.paylaşırız. hatta öm atarsanız bir şişe karşılıklı kargo
bile yapabiliriz.

Biraz önce kite tekrar baktım.

Tek poşet maya ve biraz kovanın dibinde kalan tortu ile (o da aynı maya ve w34 70) kurmama rağmen…gaz çıkışı 1-2 sn de bir ve çok iyi.

Bundan önceki ilk w34 70 kurulumumdu.
Çift poşet maya ile kurmuştum . O bile 2-3 sn de bir gaz çıkışı yapıyordu.

Aynı mayayla kurulum yaparsak tortudan takviye atmak işe yaradı…
Kesinlikle tavsiye ederim.:grinning::grinning:

Benim Lager de ne karamel kalmış ne tatlı bir tat. Harika bir şeye dönüştü bu, size mujde olsun :beers:

1 Beğeni