1,7 kg ya da 1.8 kg'lık lme'ler kaç lt'dir?

( P.G.) #1

Kova ile yaparken bakıyorsunuz kovanın üstündeki ölçeğe, istediğiniz lt’ye gelince su doldurmayı bırakıyorsunuz. Peki damacana da nasıl yapıyorsunuz, lme’yi kaç lt sayıyorsunuz? Yoksa lme’yi hesaba katmayıp, mesela 15 lt bira yapacaksınız, direk 15 lt su mu koyuyorsunuz? 1-1,5lt arası gibi geliyor bana konserve kutusunun büyüklüğüne bakarak. Yani aslında 15 lt’ye tamamlamak için 13,5-14 lt su koyulmalı değil mi?

(Ezio Auditore) #2

Soruyu doğru anladıysam; damacanalar 19 litre. 15 litrelik bir kit alsanız, 1 x 10 litre + 2 x 1,5 litrelik dökersiniz. Artık 0,20 litre eksik kalıyor. O da o kadar sorun olmaz. Ölçeğiniz var ise onla ölçüp bunu da tamamlayabilirsiniz.

12 litrelik olursa da 1 x 10 luk + gerisi gene aynı mantık.

Tabi bir kere yaptıktan sonra, işaret koyarsınız, 12 litre işte 15 litre diye. Bir dahaki sefere damacana su bile kullanabilirsiniz.

( P.G.) #3

Sizin 15 lt hesabınıza göre 13 lt su, 0,20 lt de eksik dediğinize göre 1,8 lt lme olması gerekir ki, bence tek kutu lme’ler 1,8 lt yoktur.

(biraci) #4

Diyelim ki damacanada toplam 14 litre bira yapmak istiyorsunuz. Evde tartınız varsa damacanayı koyun üzerine, kilo 14 gösterene kadar su dökün. Suyun geldiği yeri işaretleyin. Sonra suyu tercihan klozete sifonu çekmek yerine (su israf etmeyelim :wink: ) dökmek için ayrı bir kaba alın.
Daha sonra kitinizi, şekerinizi, dme’nizi damacanaya dökün. Üzerine işaretlediğiniz yere gelecek şekilde su ekleyin karıştırarak, buyurun 14 litre şerbet hazır…

(Ezio Auditore) #5

1,8 değil ise o zaman 0,5 eksik koyarsınız. Örnek verdim ben. Sonra da işaretleyin yerlerini toplamda 9 litre, 12 litre ve 15 litre çizgileri yaparsınız damacanızda. Bir dahakine bu kadar uğraşmanız gerekmez.

( P.G.) #6

Suyun özgül ağırlığının 1 olduğunu iyi hatırladınız :slight_smile: Sonra diyorlar okulda öğretilenler gerçek hayatta bir işe yaramıyor :slight_smile:

(Erinç Reyhanioğlu) #7

İçme suyun özgül ağırlığı 1 mi acaba? :smile:
Biranızı istediğiniz litreyi ayarlayarak ölçülü olan kovada kurduktan sonra, mayalama öncesi damacanaya aktarsanız tüm sorun çözülmüş olmaz mı? Veya önce damacana içine ölçek ile su doldurarak istediğiniz litrelerin yüksekliğine bir çizik atarak belirleseniz, toplam litreyi hep kontrol edebilseniz ?

Tercih sizin. :smile:

(yiğit) #8

aynen. ben de 15 litrelik kiti, 19 litrelik damacanaya şerbeti ölçülü olarak kova da hazırladıktan sonra aktarmayı planlamıştım. soruyu okuyunca kafadaki planı unuttum, bi panik yaşadım nasıl yaparım diye :smile:

zaten 19 litrelik damacanaların şekeri eritecek kaynar su sıcaklığında nasıl davranacağını bilemiyorum, çok sağlıklı olmaz sanırım.

( P.G.) #9

Kova konusuna gelelim, kova ile ölçemiyorum çünkü kova dolu :slight_smile:

İçme suyunun özgül ağırlığı 1’e çok yakın bir değerdir diye düşünüyorum. Baskül ile tartmak çok kolay olur. 5 lt’lik bir suyu tartayım evde :slight_smile: