10 günden fazla şişede bekleyen birada çok az gazlanma var! Help pls!

(Emirhan) #1

Merhaba,

3 hafta kovada daha sonra 10 günden fazla şişede beklettiğim pilsener test için açtığım şişede çok az gazlandığını gördüm, ayrıca tadı fena değil ama pilsener’e göre fazla mayalı geldi bana. Şuan gazlanma için ne yapabilirim?

(Mehmet) #2

Şişe şekeri 50cl / 4 gr. değil mi?
Şişeler buzdolabında bekledi mi? (etkisinden emin değilim:)
Şişe kapakları düzgün kapatılmış mı?

(Emirhan) #3
  • Evet şekeri aldığım setteki ölçek ile uygun miktarda koydum
  • Şişeleri eve göre daha soğuk olan bodrum katındaki depoda beklettim, test ettiğim şişeyi de soğutmak için bir gün buz dolabında beklettim.
  • Kapaklar düzgün kapanmış gibi görünüyor, ama nasıl test ederim acaba?

(Mehmet) #4

Açıkçası bilgim ve deneyimim daha fazla öneriye izin vermiyor ama şöyle bir şey denediğimi anımsıyorum;
Şişeleri dışarıda dinlenme sonrası etiketlerken bir kere yavaşça alt üst yapıp öyle buzdolabına kaldırmıştım. Bir deneme olarak bir şişeyi yavaşça alt üst yaparak, diğerini yapmadan bir gün dolapta bekletin sonra test edin belki yararı olur.

(Zymurgyst) #5

Hacım, sen onları normal oda sıcaklığında 20-30 derecede 3-4 gün beklet. Mutlaka gazlanır. Maya soğuktan uykuya geçmiş olabilir. Ama 2-3 aydan fazla soğukta duruyorsa gazlanmama ihtimali var. Bu durumda sarhoş olmaya yakın 3. 4. bira olarak içersin. Fazla anlaşılmaz. Saygılar

(tolga) #6

en az 2 hafta bekle.benimde öyle olmuştu.şimdi gazlanma ve köpük iyi.fazla mayalı oldu demişsiniz.biranı yaparken DME kullandınızmı?veya DME ile ne kadar şeker kullandınız…ben 1kg şeker ve 1 paket DME kullandım alkol oranı yüksek ve yoğun bir bira oldu…

(Sedat) #7

Kapakları testini yapmak için şişeyi hafifçe çalkalayın ve kapak kısmını kulağınıza yaklaştırın. Eğer hava çıkışının sesini duyuyorsanız alet ile tekrar sıkıştırın. Ben bu işlemi şişeleme sırasında yapıyorum, sıkıca kapandığından emin olmak için.

(ali can) #8

Köpük için şişede kalan boşluk da önemli sanıyorum. Fazla boşluk olması köpüğü azaltıyor. Bu bakımdan şişeleme musluğu içindeyken şişe tam dolacak şekilde dolum yapmak lazım. Kolay gelsin :slight_smile:

(tolga) #9

(Emirhan) #10

Sadece şeker kullandım dme kullanmadım, o halde biraz daha bekleyelim.

Teşekkürler

(Emirhan) #11

Dediğiniz yöntemle deneyeceğim.