10. kitim ve kontamine olmuş olma ihtimali

(Ali) #1

Merhaba yeni sayılırım aranızda son olara 11 gün önce Mexican Cerveza yaptım tarife uyarak 1 kg şeker ile 23lt kurdum ve 9 gün boyunca sabit bir gaz çıkışı oldu dün ölçüm yaptım ve 1010 değer aldım bugun şişeledim fakat şişelerken köpürdü, hoş olmayan bir kokuda vardı nedense bana yumurtayı anımsattı. Kontamine olmuş mudur? Tüm ekipmanlarımı atmam gerekiyor mu? :disappointed:

(Ali) #2

Ve 16-17 derece arasindaydi hep kova

(özgür özgür) #3

Kontamine videolarını izlersiniz sizin bira larla alakası olmadığını görebilirsiniz sıkıntılı bir sorun yok sadece erken şişelemişsiniz gibi… Bende de olmuştu şuan 21. Gün şişe de aşırı gazlı ve köpük devasa ama içimi güzel bira oldu şileleme şekerini az koysaydınız bari dert etmeyin yine de kolay gelsin

(hasan) #4

Bence de bir sorun görünmüyor :slight_smile: yalnız 16 derece düşük değil mi .

(Ali) #5

Koku gercekten rahatsiz ediciydi erken siseleme durumunda böyle bir koku mu oluyor yani

(Tigin ) #6

Normal Maya kokusu ile karışmış olabilir mi? Bu 1 haftaya kadar geçecektir.
Kontamine kit koyu renk olur. Şişe “volkan” gibi köpürür. Tadı ise giderek kötüleşir. Hiç yaşamadım tabi böyle söyleniyor.
İlk kirlerin kontaminasyonu çok zor.

(.) #7

Öncelikle… Herhangi bir kontaminasyon olsa bile ekipmanı atmak için bayağı bir nüfuz etmiş olması gerekir. İyice temizleyip sanitasyon ile kullanılır. Atmaya gerek yok.

• Kova fotoğrafına bakınca, herhangi bir problem yok gibi duruyor.
  • Kokuyu kullandığınız maya da yapmış olabilir. Benim burnum hassas olmadığı için şimdiye kadar lager mayada dahi öyle bir koku almadım. Söylenene göre olabiliyormuş ama.
  • Şekeri şişe dolduktan sonra atıyorsanız köpürebilir.
  • Son olarak da, 1010 değerini tek ölçümde aldıysanız hata etmişsiniz demektir. 2 veya 3 gün üst üste alınan AYNI değer daha doğru bir yaklaşımdır.

Not: Hidrometre üzerinde her ne kadar “bottle” yazsa bile, bitiş değeri, başlangıç değerine bağlıdır. İlla ki 1010 ile bitecek diye bir kural yok. 1080 ile başlayıp doğru şekilde mayalanan bir bira 1020 ile de bitebilir mesela.

(Erdem Guner) #8

Bende de durum bu… 18 gündür devam eden ve aralığı hiç azalmayan gaz çıkışı kıllandırdı… Ne olacaksa olsun dedim açtım kapağı…

Muntons mexican cerveza ve m54

Boşta olan başka kovaya aktardım şimdi ama sanırım birkaç güne dökeceğim

(GolgeBira) #9

Kontamine olmus sanirim. Koku durumu nasil?

(Oğuzhan) #10

kontamine değil biranız öncelikle. yabancı forumlardan da bakarsanız kontamine biraların ne şekil olduğunu gözlemyebilirsiniz. Ayrıca damacana gibi şeffaf fermenterlere kurulan biraları fermente sırasında gözlemlerseniz biranın üzerindeki köpük tabakasını görürsünüz tıpkı sizinki gibi, bira mayalanırken bu mayanın calıstıgını gosterir. Ama atmak isterseniz de ben talibim atmayın bana verin :smiley:

(Erdem Guner) #11

Buyurun gelin :slight_smile:
şöyle bir durum söz konusu ;

Amber ale kurmuştum m44 maya ile… 2 hafta fermenteden sonra gaz çıkışı devam ederken şişeledim…bira aşırı bulanıktı…10 gün sonra şişelerden biri patladı… diğer şişeleri açtığımda hepsi köpürüp taştı… bira çöp oldu… daha sonra aynı rutin ile muntons pilsner+05 maya ve kendi mayası ile kanadalı kurdum… ikisi de sorunsuz mayalandı şişelendi içiliyor vs…bu arada
2 kovam var :wink:
en son 1er hafta ara ile muntons lager ve m54 ,muntons cerveza+m54 mayaladım… lagerı geçen pazar şişeledim… bugün numune olarak bir şişe açtım ve bira taştı…diğer bir kaç şişeyide denedim ve aynı durum söz konusu… daha önceki biralarımda gaz çıkışı biten oldu,suyu eşitlenen oldu(özellikle coopers mayalarında), yavaşlayan oldu vs. hemen hemen hepsini 20 gün içinde şişeledim… sorunsuz biralar içtim…
ama bu 3 kitde de,gaz çıkışı fermantasyon sürecinde hep aynı şiddette idi ve hepsinde aynı koku :wink: 3 kitin ortak özelliği mangrove jack maya kullanmam… temizliğimi aynı şekilde yapıyorum ama böyle sorunla karşılaştım… belkide tesadüftür… ne diyeyim…

Coopers amber ale +m44 çöp oldu ,…muntons lager +m54 az önce çöp oldu… muntons mexican cerveza+m54 şişelemeden dökülecek sanırım… ortak bir koku ve bulanıklık var …

(Oğuzhan) #12

Aslında görünürde bir sorun yoktu bence yakın olsam hemen gelir alırdım çöpe gitmesi yazık olmus :confused: Aslında bazı enfeksiyon turlerı goruldukten sonra ekıpmanların bir daha kullanılmaması soylenır belkı de oyle bır sey olmustur dıyıcem ama yıne de ben çok ihtimal vermiyorum.
Mesela; birayı açtınız diyelim, taşan köpük sürekli taşmaya devam mı ediyor yoksa taşıp kesiliyor mu ?
Eğer şu videodaki gibi ise enfeksiyo olabilir;

Eğer ki böyle değil ise enfeksiyon olacağını pek sanmıyorum şişelerinizi açmadan önce en az 1 gün buzdolabında bekletip açmayı denediniz mi ?
Ben lager hariç hep 14. günde ölçüm alıp şişeliyorum. Hava kilidinin eşitlenmesi ya da gaz çıkışının olması bir kıstas değil forumda çok kere yazıldı, en önemlisi hidrometre onu da şu şekilde kullanıyorum. 12. ya da 13. günde 1ölçüm alıyorum 2gün sonra bir ölçüm daha alıyorum, çıkan değer aynı ise şişeliyorum.
Bulanıklık ise kovada normal şişeye geçince 10 gün sonraki ya da 15 gün sonraki ilk tadımlarda azalması lazım ama her bira değil tabi mesela belgian blonde ve buğdaylar bardağa koyunca da bulanık oluyorlar.
Birde fermente sıcaklıgınız mumkun oldugunca 18-20 en kotu 21 derecelerde seyretmesine dikkat edin.
Lageri şişelerken bana da çok keskin bir sirke kokusu geldi ama şişede 2 hafta sonra geçtiler.
Ve son olarak şişelerinizi beklettiğiniz odanın sıcaklığını ölçün eğer derece 23-24ün üzerindeyse şişeleri daha soğuk bir yere alıp, içmeden önceki biralarınızı da buzdolabında en az 1 gun bekleterek tüketmenizi öneririm eğer tüm bunların hepsini yaptıysanız ve hala aynı sonuç alıyorsanız o zaman enfeksiyondan süphlenebilirsiniz.
Yalnız döktüğünüz biralara çok üzüldüm :confused: :confused: :confused:

(Şişede Enaz BİRAY) #13

Hiç bir sıkıntı yok boşa dökmeyin, gayet güzel krausen tabakası ve köpük, fermantasyon devam ediyor gibi bir görüntü.

(Erdem Guner) #14

Yorumlarınız için teşekkür ederim…

Biralar 18-20 derecelerde mayalanıp şişede bekliyorlar… Şişeleri açınca taşma, köpürtmesi sürekli olmadı gazını atıp kesildi. Videodaki şişe nasıl patlamamış hayret… Ben daha çok patlama riskinden dolayı biraları döktüm… Temizliği inanın bezdiriyor insanı…
Resimdeki birayı tortusundan ayırarak başka kovaya aktardım… Gaz çıkışı devam ediyor… Bir hafta yada daha fazla beklesin bakalım sonuç ne olacak…

(GolgeBira) #15

Ayni bu tip bir birada kontamine sorunu yasadim. Actigim siseler hep volkan gibi tasti. Ve tesaduf mu bilmem maya da sizinkiyle ayniydi. Umarim aktarmadan sonra sorun ortadan kalkar.