%100 Malt Pilsner Tavsiyeleriniz

Tekrar merhaba :slight_smile:
US-05 Maya ile ilgili bir sorum olacak. Kit mayası ile kurulumlarda şerbeti çalkalayıp, köpüğü sıyırıp, mayayı atıyor ve sonrasında kovayı hareket ettirmeden kapağı kapatıyoruz. Ama US-05 mayanın açıklama sayfasında farklı bir uygulama anlatılıyor:
"US-05 bira mayası doğrudan şerbetin üzerine serpilerek kullanılabilir. Bu durumda şerbet sıcaklığının 20°C’nin üzerinde olması önerilir. Bunun için şerbetin üzerindeki köpüğü kenara çekin ve mayayı sıvının üzerine eşit biçimde serpin. Serptikten sonra 30 dakika mayayı şerbete karıştırmadan bekleyin. Kuru maya içine şerbetten su çekip aktif hale geçtikten sonra şerbeti karıştırın veya çalkalayın."
Bu bir öneri mi yoksa bu şekilde mi kullanmak gerekiyor?

1 Beğeni

Ben açıklamayı hiç okumamışım bile.Anlattığınız gibi mayaları,şerbetin köpüğünü kıyıya çekerek dökerim ve karıştırmam.En geç 36 saat içinde de fokurdama başlar. US-05 içinde aynı işlemi yaptım.

Acemi olunca “aman bir hata olmasın” düşüncesiyle biraz fazla kurcalıyorum galiba :slight_smile: Mayayı serperim, kapağı kapatırım o zaman. Teşekkürler.

2 Beğeni

Kesinlikle haklısınız, detayları dahada detaylandırıp kafaya takmayın. Kılavuza, temizliğe, zamanlamalara dikkat edin yeterli :wink:

1 Beğeni

Pilsner kit+0,75 kg.Toz şeker+0,50kg.Şerbetçi otlu +US-05 maya bu tarifinize ek, paket serbetçi otlu kuru malt özü eklersek yok mu gövdeli bira olur?(toplamda 2 paket s.otlu kuru malt özü), ayrıca maya bu yogunlugu kaldırabılır mı? yorumunuzu merakla bekliyorum…

Maya kaldırır, güzel oluyor bu tarif fakat damağınız nasıl karşılar bilemem. Bence güzel olmuştu. % 100 Malt Bira denemesi. Endişeli bekleyiş, mutlu son! bu konuyu açan arkadaştan taze bilgileri edinebilirsiniz.

Şişede 3. haftasını tamamladı. Gazlama yeterli fakat köpük çok az ve kalıcı değil. Çok köpük sevmediğimden, benim için çok mühim değil. Daha önce 1kg şekerle kurduğum pilsnere göre daha gövdeli ve daha koyu renkli bir bira oldu. İlk kez %100 malt bira yaptım. Koyu renk Mangrove Jack’s sıvı malt özünden mi yoksa kuru malt özü kullansam da böyle mi olacaktı bilemiyorum.

1 Beğeni

Peki pilsner türünde şerbetçi otu deneyen var mı? ben tetnager denedim fena olmadı. Deneyen varsa hangi tür ve kaç gr denediniz acaba?

2 Beğeni

Valla hocam tettnang üç paket almıştım.
Hassas terazide tartıp her kovaya yarım saat kısık ateşte hafif kaynatıp ekliyorum.
Kit kurulumu yaptığım için kovaya 25-30 gr ilave ediyorum. Fazlası asit ve ekşiliği arttırabilir malum.

Tatlı bira yerine ekşimsi sek bira tadı veriyor.

Tavsiye ederim.:blush:

1 Beğeni

Continental pilsner,muntons lager,orange bock ve muntons buğday kitlerine 25 er gr dry hop şeklinde koydum tettnangı gayet de güzel aroma verdi

1 Beğeni

Ben de başlangıç seti ile gelen Mangrove’s Jack Lucid Pils Malt özü + kitle gelen Us-5 maya (sanırım ) + yarım kg toz şeker ve yarim kg muntons açık renkli serbetciotlu kuru Malt özü kullanarak kitimi dün kurdum. Sizin gibi temizliğe dikkat ettim ve rehberde yazıldığı gibi mayayı koydum, sonra mayanın açıklamalarını okuduğumda tedirgin olmuştum. İlk yoğunluk bir yanlışım yoksa 1.042 mayaladığım anki sıcaklık ise 25 ti. Şu an 16°C ye sabitledim, bakalım sonuç nasıl olacak. Ayrıca Mangrove’s Jack in websitesinde maya önerileri var hazır elimde sistem de varken Lager mayası ile de birseyler yapmak istiyorum 5°C de :slight_smile:

Merhaba,
Ben bir hafta önce şişelediğim biramı dün akşam test amaçlı denedim. 1 kg dme+500 gr şeker+ us05 ile kurmuştum. 1 haftada gazlanma köpük gayet güzel maya kokusu hiç yok ben çok memnun kaldım kesinlinle pilsner kurduğumda us05 kullanacağım ve bir paketide şotlu dme kuracağım biraz acılık istiyor.

2 Beğeni

Kitle gelen maya S33 veya türevi bildiğim kadarıyla. Lucid pilsi safi sekerle kurup ancak 25.gunden sonra eh diyerek icmistim. Sizin katkılar umarım iyilestirir.

http://www.thebrewhouse.co.nz/beer/pilsner Aslında pek bir bilgi bulamadım fakat bu linkte us-5 maya diyor bu kitle gelen. ButikBira bir açıklama yapabilirse sevinirim. :slight_smile:

http://www.thebrewhouse.co.nz/beer/pilsner Aslında pek bir bilgi bulamadım fakat bu linkte us-5 maya diyor bu kitle gelen. ButikBira bir açıklama yapabilirse sevinirim. :slight_smile:

Merhaba,

Malt bira yapmak için Muntons Bira Kiti Güçlendirici yeterli midir,ayrıca malt özü almamız gerekir mi?
Yada sadece şeker yerine 1kg kuru malt özü kullansam olur mu?
İlk kitimi 2 gün önce kurdum bir sonraki %100 malta en yakın şekilde yapmak istiyorum.
Önerilerinizle yardımcı olabilir misiniz?

Bira kiti güçlendirici içeriği 500gr dekstroz 500gr dme olduğu için %100malt olmaz

1 Beğeni

@arizeus yukarıdaki konuşmalarda bunlar özetlenmiş,bence tekrar okuyun ve karara varın :beers:

1 Beğeni

Arkadaşlar malt için bunlar yeterli midir?
Deneyen var ise kıyas kesinlikle olmaz ikisinde de güzel içimli olacağı kesin ama Tuborg gold veya efes malt hangisine yakın olur?

Henüz ev birası içmemiş biri olduğumu bilerek cevap yazmanızı rica ederim.

Merhaba @arizeus .Malt için yeterli.Ama hiç ev birası tatmamış biri olarak direk en tepeden başlamaya çalışıyorsunuz;konuya açtığım tarihte aynen de benim yaptığım gibi.Yanlış anlamayın küçümsemek için demedim bunu.Şimdi başlangıç kiti ile pilsner bira yaptığınızı/elde edeceğinizi düşünerek yazacağım.Bu yaptığınız bile belki saydığınız markalardan daha iyi gelecek.Ama bunu tatmak,tadarken markalarla kıyas yapmamak,damağınızı geliştirerek sizin damağınız ne istiyor önce bunu edinmeniz gerekir.İşte konunun ilk postunda da yazdığım gibi benim acemilik dönemimde yaptığım hata buydu.Hiç farklı bira içmeden öyle yapsam nasıl olur binbir sorum vardı…Hiç maya kokusu aldınızmı?Almadınız.Belki size hoş gelebliir,gelmeyebilir de.Tavsiyem bir sonraki kitinizde %100 ile uğraşmadan,çok büyük modifiyeler yapmadan devam etmeniz.Mesela export pilsner+0,5 kg. açık kuru malt özü kulanın.Maya ve 2. paket DME kullanmayın.Ben o süreçte,bu kadar %100 meraklısı iken bir sefer %100 yaptım o da ultra hoşuma gitmedi.Yani aradaki farkları görüp içmeyeceğiniz kurulumlar ile vakit kaybetmeyin derim.Ben bu hataları yaptım,belki o zamanalar heyecanla hata gibi gelmiyordu ama şimdilerde bu konuyu bile görünce kendimi yönetime şikayet edesim geliyor.Bunlar tavsiye,her şey “özgürlüğün şerefine” sloganı ile doğru orantılı.

EDIT: Unutmayın; %100 Malt sloganı bir satış-pazarlama politikasıdır.Bunu forumda bir postda okumuştum.

2 Beğeni