12 litrelik kitlerin 19 litrelik damacanaya kurulunca kovada bekletme süresi ne kadar olmalı?

herkese merhaba

normal şartlar altında kovada 3 hafta bekletmeyi tercih ediyorum.

Brewferm Gold kitini 19 litrelik damacanaya 12 litre olacak şekilde kurdum. Önerildiği gibi başlangıç sıcaklığını da 23-24 derece arasında tuttum.

Bu kiti de diğerlerinde olduğu gibi 3 hafta bekletebilir miyim, yoksa damacanadaki hava boşluğu normalden fazla olduğu için riske girmeyip ikinci haftada şişelemeli miyim?

33 litrelik kovaya 23 litre kurup 3 hafta bekletebiliyorsanız, 19 litre damacanaya 12 litre kurup bekletebilirsiniz mantıken.

1 Beğeni

güzel mantık :slight_smile:

23 litrelik kitle 33 litrelik kovada %43 hava boşluğu kalıyor
12 litrelik kitle 19 litrelik damacanada %59 hava boşluğu kalıyor

tahminen oksijen tükendiği için sorun olmamalı

1 Beğeni

Ben Abdij kurduydum. 2.5 hafta kaldı.
Bozulup bozulmadığını 6 ay sonra anlarız :wink:
Şişeleme esnasında herhangi bir falso görmedim.

1 Beğeni

Bu noktada sonrası değil başlangıcı daha önemli aslında. İlk etapta kovada fazla hava boşluğu ve dolayısıyla oksijen bulunduğu için bozulma riski var. Ancak fermantasyon başladıktan sonra zaten hava boşluğu karbondioksitle dolacağı için 2 ile 3 hafta arasında fark olmayacak.

Küçük hacimli kitlerde büyük kovaya kuruluyorsa başlangıç sıcaklığını mayanın elverdiği ölçüde maximum yüksekte tutmak çok önemli,fermentasyon başlayınca istediğiniz ısıya düşürürsünüz,böylece oksidasyon riskini azaltmış olursunuz