12. saatte çok şiddetli başlayan gaz çıkışının 48. saatte gözlemlenemeyecek duruma gelmesi

( P.G.) #1

Kurduğum Coopers MexicanIpa karışımı kitlerde 12. saatte gaz çıkışı çok şiddetli başladı ve hiç durmadan 44-48. saate kadar devam etti. Sonra birden duruldu. Hava kilidi eşitlenmedi ama bu kadar erken durulması bir garip geldi. Kurmuş olduğum Wherry’de 14 gün sonra bile hala 45-50 saniyede bir gaz çıkışı gözleniyor.

Coopers’lar böyle mi? Benzeri deneyim yaşayan var mı?

(Taylan Özdere) #2

Kitten çok başlangıç sıcaklığı (şerbet sıcaklığı) bunu etkilemiş olabilir :wink: Mayayı serpmeden önce ölçüm yapma şansınız oldu mu?

( P.G.) #3

Olmadı. Ama 22 derece olduğunu tahmin ediyorum. Maya 3 saat kadar 22-25 derece sıcaklıktaki suda bekledi kite katılmadan önce.

(Uğur Cansın Durdu) #4

Bu durumun aynısını ben de 5 gün önce kurduğum Muntons Lager kitinde yaşadım. Malum ilk kit olunca insan aşırı hassas oluyor. Bu yüzden kitapçıktaki yönlendirmelere harfiyen uydum. :smiley: Forumda yazılanları fazlaca okumaktan olsa gerek tek yaptığım ekstra iş 1 kg şeker yerine 1/2 Şeker ve 1/2 DME kullanmam oldu. 2.gün de gaz çıkışı neredeyse tamamen bitti. (Kiti 23-24 derece sıcaklıkta kurdum. Kova sıcaklığı 3 gündür 20 derecede sabitlendi) Tam bitti bitecek derken dün akşam tekrar hareketlenmeler oldu(Dakikada 1 baloncuk çıkışı).

Şuan son durum: Hava kilidindeki su seviyesi gaz çıkışı yönünde yüksek ve sabit. Hiç gaz çıkışı gözlemlemedim. Hava kilidinin altında bulunan yarım U şeklindeki kısımdaki su seviyesi ara ara gaz çıkış yönüne doğru yükselip geri düşüyor.

Buna durumu yaşayan birkaç kişinin yazılarını okudum. Erken gaz çıkışı kesilmesinin önemli/acil bir duruma işaret etmediğini ve sonucunda da gayet güzel bira elde ettiklerini öğrendim. Umarım bu durum bizler için de geçerli olur. :wink:

Yine de "Acaba ne olacak? :neutral_face: " diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

( P.G.) #5

Ben madem ortalık toz duman, iyice toz duman olsun diye 500 ml su içerisinde 500 gr şeker erittim az önce, soğuyunca onu paylaştırıcağım :smile:

Bakalım nereye varacağız :slight_smile:

(Uğur Cansın Durdu) #6

Korkumdan dokunamıyorum :smile: Kolay gelsin. :wink:

( P.G.) #7

Coopers’ın mayaları delirmiş olmalı. Su seviyesi eşitlenmişken şekeri döktükten 1 dakika sonra fokurdamaya başladı.

(Özgür & Deniz) #8

şeker ekleyince çoşmaları normal bir durum, gaz çıkışının azalması, mayaların şekerlerin çoğunu bitirmelerinden dolayı, basit şekerleri önce hızla yiyorlar ve gaz çıkışı fazla oluyor, daha sonra yavaşlıyorlar, şimdi tekrar şeker ekleyince o taze şekerlere saldırıyorlardı :smile:

( P.G.) #9

Döker dökmez saldırmaya başlamalarını beklemiyordum açıkçası :slight_smile:

(Özgür & Deniz) #10

ah doğru 1 dakika demişsiniz onu atlamışım :slight_smile: evet gerçekten ilk dakikada coşmaları da ilginç olmuş :slight_smile: