13. gunde fermantasyon devam etmesi normal midir?

Selam herkese, Ilk kitimizi kurduk baslangic setinin icinde gelen Pilsner ile. Bugun 13. gun hala gaz cikisi devam ediyor bu nedenle de su seviyeleri esitlenmedi. Bu durum normal mi acaba? Simdiden cok tesekkurler…

1 Kasımda bende kurdum pilsner başlangıç kiti.Hala dakikada 3-4 defa gaz çıkışı oluyo. Dün akşam ölçüm yaptım 1012 yoğunluğa ulaşmış.Beklemeye devam herhalde :slight_smile:

Cok tesekkurler, biraz uzun surebiliyor demek ki. Bir hafta daha bekliyim diye dusundum ben de. Olcum icin ornegi musluktan aliyoruz galiba di mi kapagini acmadan?

Musluktan örnek alırsanız hiçbir şekilde hava ile temas etmez. Ayrıca geride koymayın. 100 ml için riske girmeye değmez. Ben içmeye çalıştım ama tadı hoşuma gitmedi. Döktüm lavaboya.
Herhalde daha olmamış dedim, moralimi bozmadım.

13 günde yüksek olasılıkla fg değerine ulaşırsınız, hidrometre yoksa biraz daha bekleyebilirsiniz tabi.

Ben 12. gunde şişeledim.üstelik gaz çıkışı da vardi. Persembe gunu yogunluk ölctüm ve bugün ölçtum, sonuç: 1004.bugun şişeledim,gayet guzel tat ve kokusu vardi.

18 . günde gaz çıkışı duran kitim oldu.
Sorunsuz.

Sonrasında yazmamıştım, şimdi son durumu bildiriyorum. Sanırım 15. gündü gaz çıkışı durmuştu ve su seviyeleri eşitlenmişti. 21. gün şişelendiler, hiçbir sorun olmadı. :slight_smile:

21.gün Pilsner Gold hala pıt pıt çalışmaya devam ediyor. 20 santigrat sabit sıcaklıkta 3 hafta…