15 lt Damacana vs. 16 lt Kova

Brewferm - Abdij ve Orange Bock kitlerini yapmak için hangi seçeneğin daha kolay ve kullanışlı olacağını bilemedim. Ayrıca damacana seçeneğinde kafamı kurcalayan bazı sorular var, tecrübeli arkadaşlar yol gösterebilirse memnun olurum;

Kova - 16 lt
Klasik yöntem

1. Kovadan şişeye aktarırken musluk hizasının altında kalması sebebiyle ne kadar bira kaybımız olur? Abdij zaten 9 lt. 100 ml’sini bile kovada bırakmak istemem

Cam Damacana 15 lt
Şerbet hazırlığı kovada => Damacanaya aktarma => Uyandırılmış maya takviyesi

1. İlerleyen günlerde yoğunluk ölçümü yaparken nasıl numune alabiliriz?
  2. Temizliği zor diyorlar, kova almak yerine uğraştığımıza değer mi?
  3. Şişelemeden önce yine aktarma çubuğu ile kovaya aktarmak gerekir mi? Damacanadan direkt şişeye aktarsak tortuyu çok kaçırır mıyız?
1 Beğeni

Ben damlasuyun cam damacanalarını kullanıyorum. Temizleme yapmıyorum bir kere çalkalayıp (içindeki büyük tortular için) yeni damacana sipariş ediyorum. Elimde tertemiz bir damacana oluyor hem de bira yaparken suyunu kullanıyorum :slight_smile:

1 Beğeni

16 lt kova kullanmıyorum ama genel kural olarak şişelemenin sonuna doğru kova eğilebilir, o nedenle çok fazla kayıp yaşamazsınız.

Cam damacana (bunu da kullanıyorum)
1- Numune almak için illa ki “hırsız” veya sifon kullanmanız gerekir. Hırsız dediğimiz alet sitede var, kendiniz de yapabilirsiniz (gerçi burada yapılmışı var :wink: ) uzunca bir boru, damacanaya daldırıp üstteki boşluğu parmağınız ile hava almayacak şekilde tıkayıp mezüre aktarım yapılıyor. Sifonu zaten biliyorsunuz diye tahmin ediyorum.
2- Temizliği kovaya göre zor. Dünyanın en zor işi değil tabii. Kovayla 10 dakika uğraşırsınız damacana ile yarım gün (sıcak su doldurup bekleme vs.)
3- O tortu her halükarda şişeye girecek :stuck_out_tongue: Ben direkt pompa ile aldım. Kovaya göre büyük farklar görmedim açıkçası.

Bana göre camın en olumsuz tarafı daha fazla dikkat istiyor oluşu. Oraya buraya çarparsanız kırılabilir.

Tam tahıl için 2 tane 16 lık kova almıştım BB den, oldukça memnunum. (11 lt son ürün)

Cam damacana olayını düşündüm ancak gerek temizliğinin kolaylığı, gerekse kullanılmadığında içiçe koyup başka ekipmanları da içinde saklayabilme açısından bana çok daha pratik geldi.

Kit yapmadığım için ondaki tortu olayını bilemiyorum, ancak tam tahılda musluk altı kısmı (ful tortu) kovada bırakıyorum. Sanırım yaklaşık 1.5 lt gibi bir hacme denk geliyor.

Hem damacanada hem de 16lt kovada kurulum yapiyorum. Kesinlikle kovayi tavsiye ederim, buyuk rahatlik. Damacanada kurduysam ve kovalardan biri bossa aktarma yapip oyle siseliyorum.

küçük hacimli kova almayı düşünmüyorsanız, bir kaç markanın mevcut olan 19 litrelik kullan at damacanalarını kullanın bence. temizleme derdiniz olmaz.

İkinci kovam 16lt (net 12), çok da memnunum. Dibinde katı halde tortu kalana kadar şişeliyorum. Hatta Belçika kitlerinde o son şişeler daha lezzetli oluyor bana göre. Damacanada şerbeti eritmek, maya uyandırmak, numune almak, temizlemek gibi konular gözümü korkutuyor açıkçası.

1 Beğeni