16. Gün, FG 1008, 3 saniyede 1kabarcık

(Özgür Kaya) #1

Merhabalar,
Muntons bugday kiti, WB06, 1/2 kg buğday DME ve 650 gr şeker ile başlayan ve 19 C oda ısısında devam eden fermentasyon 1 gün önce FG nin 1008 olmasına rağmen 3 saniyede 1 kabarcık olarak devam etmekte.
Bir önceki kovada da (Wherry, kit mayası) 12 saat sonra başlayan kabarcık üretimi 26 gün sürmüştü.
Daha önce sorunsuz iki kit yapmış ve temizliğe dikkat etmiş olmama rağmen kovaya mikrop kaptırmış olmaktan korkuyorum. Howtobrew sitesinde bu mikropların mayalar tarafından yenmeyen ve biraya aroma, tad, gövde kazandıran tatsız şekerleri yediği, süreç sonunda ise geriye alkollü ama lezzetsiz bir sıvı kaldığını okumuştum. (Örnek için aldığım birada hic seker tadı yoktu)
Bu durumda birayı siseleyip, gazlanmasını test amacı ile açtığım şişelerle kontrol ettikten ve uygun olduğuna karar verdikten sonra kaynar su ile fermentasyonu durdurmayı düşünüyorum. Bu konu ile ilgili biraseverlerin tavsiyelerini bekliyorum.
Bu arada wherry henüz gazlanmadigi için tadı ile ilgili bir fikrim yok.

( P.G.) #2

Benim Wherry de 15. gününde ve kabarcık üretimi devam ediyor ama 45-50 saniyede 1 kabarcık şeklinde. Sizinki de 45-50 saniyede 1 kabarcık şeklinde devam ettiyse Wherry’nin mayalar öyle çalışıyor demek ki.

Benim şu anki problemim ise sizinkinin tam tersi. 12. saatte hava çıkışı başlayan Coopers Mexican Ipa karışımı 44-48. saatlerde kabarcık çıkarmayı bıraktı. 63. saatte ise hava kilidi eşitlendi eşitlenecek. Acaba süreçte bir problem mi var, merak ediyorum.

(Özgür Kaya) #3

Yanlış hatırlamıyorsam 15. Günde 3-5 saniyede 1 kabarcık şeklinde idi. Sizinkinin 2-3 günde duracağını sanıyorum.

( P.G.) #4

Wheryy’niz nasıl oldu merak ettim. Ben de yakında şişeleyeceğim. Aldığım numunede hiç şeker tadı yoktu ve açıkçası çok aromasızdı.

(Özgür Kaya) #5

Daha önce yaptığım lager e göre oldukça iyiydi. Ama yine de uzun süre karbondioksitle beraber aromalar da dışarı çıktığı için aroma kaybı olduğunu zannediyorum. Bu arada bugün itibariyle 26 gün oldu ve hala dakikada 8 kabarcık çıkıyor : (