19 L Damacana'da Kit Kurulumu İçin Yardım

Merhaba Arkadaşlar,

Aynı anda 2 kit yapmak için 19 L damacanaya elimde olan 23 Litre’lik Premium Pilsner kiti 16 Litre olarak kurmayı planlıyorum. Hesaplamalarıma göre normalde 1 kilo şeker ile %4.3 alkolü olan bu kit, 16 Litre kurulursa %5.5 - %6 gibi bir alkole sahip olacak.

Yardıma ihtiyacım olan bazı konular var:

1. Bu tarif normalden daha yoğun olacak acaba kit mayası yeterli olur mu? S04 maya almam gerekir mi?

2. Şerbeti döküp şeker ile karıştırdıktan sonra maya eklemek için köpükleri nasıl kenara çekebilirim? Çekmesem ne olur?

3. Daha önce damacanada kit kuran arkadaşlar dikkat etmem gereken bir şey varsa tavsiye verebilir misiniz? Örneğin şeker veya malt miktarını nasıl yapmamı önerirsiniz? İstediğim alkol oranı 6- 6.5.

( Karanlıkta saklayacağım, aktarma çubuğum var ve şişelemeden önce şerbetçi otu ekleyeceğim)

Merhaba,

• Hiç alfa asit yada bira acılığı yada IBU değeri diye bir şey duydunuz mu?
  • 16lt için bu kitin IBU değerini hesapladiniz mi? Size uyuyor mu?
  • damacanada 7 bira yapmış biri olarak 20 derece civarında Max 12lt, 12 derece civarında Max 17lt tasmamaktadir.

Bilginize

Evet bu kitin IBU değeri pilsnere göre yüksekmiş. Pilsner kitler bana şerbetçi otlu DME kullandığım halde çok hafif geliyor. Şerbetçiotu eklemesem sanırım hafif acı güzel bir tat yakalayabilirim… 17 L yaptığınız kit 23 L kitin tamamıydı?
Mesela şuan Canadian Blonde yapıyorum resmen patladı… Ama pilsnerler hiç köpürmüyor biraz bira tipi, sıcaklık ve maya ile de alakalı taşıp taşmaması sanırım.
Peki siz daha deneyimlisiniz bu kit + 1 kilo şeker ve kit mayası ile 15-16 L sorun yaşar mıyım? Öneriniz var mı?

19 litrelik damacana ya 15lt tarwbier kurulabilir mi ortam sıcaklığı 20 derece olacak diyebiliriz yoksa bu şartlarta her türlü taşar mı?
Bunun duışında kiti damacana içeriisne nasıl boşaltıyoruz huni ile mi yoksa farklı bir yöntemi olan varmıdır :slight_smile:

Hocam formülü söyledim. 20 derecede 15lt taşabilir.

Hocam 20 derecede yapcaksan 2 damacanada yap.

Ben bahsettiğiniz şekilde kurdum taşma falan olmadı.Mayayıda, maya uyandırma yöntemiyle dışarda uyandırıp şerbetin üzerine huni yardımıyla dökebilirsiniz…