2-3 gün şişelerin 30+ derece sıcaklıkta durması sorun olur mu?

Arkadaşlar selamlar,

Bayram tatili için Ankara serinliğinden Bodrum sıcağına gideceğim ve oradaki arkadaşlarımın hepsi benden yaptığım biralardan götürmemi istiyorlar. Fakat Bodrum’a gitmeden önce akrabaları görmek için İzmir’e uğrayacağım ve Bodrum’a gidene kadar şişeler 3 gün arabanın bagajında duracak. İzmir’de şu an hava sıcaklığı 35 derecelerde seyrediyor, herhalde arabanın bagajı da en az o kadar olur.

Götüreceğim biraların tamamı 3 haftadan fazla zamandır şişedeler. Yani artık sindirilecek birşey kalmamıştır diye tahmin ediyorum.

Bu durumda biralarda herhangi bir ekşime veya tadında bozulma olur mu? 2-3 kasa götürmeyi planladığım için eğer bozulurlarsa gerçekten çok üzülürüm.

Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler…

Volkan bey selamlar , çok doğru düşünüyorsunuz. Ancak tahminleriniz biraz iyimser. İzmirde ,araç içi sıcaklığı , dış sıcaklıktan 6- 10 C Yüksek seyreder. Bozulma olmayacağını varsaysak bile şişelerin patlama riski kuvvetle muhtemel. Yeğenimin kutu kolası patlayıp ,aracın bütün kumaş tavanını boyamıştı. :slight_smile: Ev ortamına çıkarmanızı öneririm. (Belki de -1 ,-2 otoparklar.) İyi yolculuklar ,Sevgiler,

1 Beğeni

Selamlar Ömer Bey,

Öncelikle yardımınız için teşekkürler. Bagajda da sera etkisi oluyor mudur acaba? İzmir’de babanneme gidiyorum. Malum ramazan’dayız. O yüzden kadıncağızın evine kasa kasa bira taşımak istemedim. Ama söylediğinize göre de başka çare yok. Neyse artık bir yolunu bulacağız.

İyi dilekleriniz ve yardımınız için tekrar teşekkürler.

Şişeleri üstü de kapalı strafor kutuda taşıyın. Günde iki kere donmuş pet şişe takviyesi yaparsınız. Araba da güneş altında kalmasın tabi. Belki de strafor kutuyu apartman bodrum da bile saklayabilirsiniz. İyi yolculuklar.

1 Beğeni

bence zaten 3 hafta şişede kalmış.maya hücreleri işini bitirmiştir diye düşünüyoum.sadece güneş ışığına direk maruz bırakma diye bana butikbiradan diye mesaj gelmişti

Yakınlara geliyorsanız bize de bırakabilirsiniz, belki de kasalarınıza bir iki şişe sürpriz bira ekleriz :slight_smile:

6 Beğeni

Bence arabanın bagajında bırakmayın. Dışarısı 35 derece iken arabanın içi 45-50 dereceye kadar yükselebilir. Gazları genleştirecek yüksek sıcaklıklardan bahsediyoruz, risk almayın. Patlamasa bile tadına etki edecektir.

Bir iki sürpriz eksilmeler de olabilir tabi :joy: Yanlış anlamayın takılıyorum :slight_smile:

1 Beğeni