2 gün oldu hava filtresinde kabarcık yok

(Ömer) #1

Arkadaşlar kurduğum 8. kit falan. Hiç başıma gelmemişti. Işıkla kontrol ettiğimde fermantasyon başlamış, Kova kenarlarındaki lekeleri gördüm. Kapak gergin. Su seviyesi eşit değil ancak iş kabarcığa geldiğinde kabarcık yok. Kapak kenarlarını streçFilmle kapattım ancak ya ben yapamadım ya da oradan değil kaçak.

Artık kabullendim bu durumu sonuçta fermantasyon var ve 2-3 hafta sonra da şişeleyeceğim. Neyse efendim soru şu: Bu kaçak bana sıkıntı çıkarır mı? Bira bozulur mu, illaki bulup kapatmam mı gerek?

(Ali) #2

Herhangi bir sorun oluşturmaz, merak etmeyin. Streçlediğiniz kapak birleşim yerlerinin üzerinden bir de bant ile sıkıca geçmek gerçekten işe yarıyor. Ayrıca hava kilidi contası etrafında da yalıtım sağlamayı unutmayın.

(Özgür) #3

Arkadaşlar kurduğum 6. kit falan. Kapak gergin. Su seviyesi eşit VE kabarcık başlangıcı olmadı 48 saat geçti üstünden . Kapak kenarlarını streç Filmle kapattım güzelce ama hala aynı yanlış bişimi yaptım yoksa baska bişimi var yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum

(Halil Mert) #4

Merhaba oda sıcaklığın nasıl

(Özgür) #5

20.3 derece pazar akşam kurdum ilk gün sıcaklık 25.6 dereceydi şu 3 gündür "20.3"derece

(Özgür) #6

hala hava akışı çıkmıyor bugun 5 .gün tedirgin olmaya başladım ???

(Ömer) #7

Su dengesi nasıldı hocam?

(Özgür) #8

@omerez

(Şişede Enaz BİRAY) #9

Kapaktan ışık tutup kova kenarlarında krausen oluşmuş mu diye bakın.
Oluşmuşsa panik yapmadan kendi haline bırakın.
Varsın gaz kaçağı olsun, o kaçak varken içeriye bir mikrop kaçamaz zaten.
Mayalara güvenin, yapması gerekeni her halükarda yapacaklar.

Bknz;