2 kiti tek kovada yapmak için maya

(Emre) #1

Merhaba,
Bock beer yapmak yapmak üzere 2 tane Oranje Bock kiti aldım. Küçük kovam yok dolayısıyla büyük kovada 2 kiti aynı anda yapacağım (24 lt.) Standart bir kurulum yapmak istiyorum. Bu durumda 2 paket mayayı da kullanmalı mıyım?
Şimdiden teşekkürler

(Volkan ) #2

Emre bey. Benden daha tecrübeli arkadaşlar da var fakat. Benim bildigim. İki mayayı da kullanmalisiniz. Bir arkadaşım aynı sizin gibi kurdu. Bir sorun yaşamadı.

(Şişede Enaz BİRAY) #3

1 maya 1 kit için ise, 2 kit için de tabi ki 2 maya gereklidir.

(Emre) #4

Ben de 2 kit 2 maya mantığındayım aslında matematik yanılmaz. :grinning: Aslında aklımı karıştıran tek şey OG değeri oldu. Sonuçta 2 kit de olsa lt.den dolayı OG aynı kalacak. Maya açıklamalarında da öyle açıklamalar okuyunca kafam karıştı. Ancak kit mayası 12 lt’ye göre diye düşünürsek 2 paket olması daha mantıklı.

(Volkan ) #5

Siz ce bu enfeksiyon mu? Ne yapacağımı bilemedim. Raja rewards ipa. Dry hop için açmıştım. Bu halde buldum.

(Emre) #6

Ustalardan aykırı bir yorum gelir mi bilmem ama bence normal. Daha önce buna benzer görüntülerle karşılaşmıştım (sanırım da daha çok lager mayalarda) Bence dert etmeyin devam :+1:

(Şişede Enaz BİRAY) #7

Cevabı kendiniz vermişsiniz :slight_smile:

(Şişede Enaz BİRAY) #8

Hayır enfeksiyon değil, kovada her şey yolunda gözüküyor.
Yüzeydekiler krausen parçaları, zararsızdır ve mikropsuzdur.
Kuruluma aynen devam :slight_smile:

(Volkan ) #9

Teseekurler. Valla dünden beri kafayı kurcaliyordu.rahatladım.

(mehmet ) #11

Maya kovaya atıldıktan sonra çoğalmaya başlıyor ve belli bir miktara ulaştığında gaz çıkışı başlıyor. İki kiti karıştırdığınıza çift maya kullanmak sadece mayalanmanın başlama süresini hızlandırır diye düşünüyorum. Aceleniz yoksa tek maya poşeti yeterli olacaktır. Bilmediğim bir şey varsa açıklarsanız sevinirim.

(Şişede Enaz BİRAY) #12

Pakete 12 litre kurulum için 6 gr. maya koyulmuşken siz bu 6 gr. ile 24 litre kuramazsınız.
Bu sebeple iki kitten çıkacak iki maya da 12 gr. olarak eklenmeli.

(mehmet ) #13

Sebebini yazar mısınız?

şunu yazdı:

(Şişede Enaz BİRAY) #14

Bir kere de basit içler dışlar çarpımı ile açıklamaya çalışayım;

12 litre için 6 gr. ayarlanmış ise
24 litre için kaç gr. gereklidir?

Ya da sizin mantığa göre tersten gidelim;
24 litreye 1 paket yetecek ise 12 litreye yarım paket yeterlidir?
Adamlar boşa 3 gr. ile işi bitirecekken 6 gr. koymuşlar?

(mehmet ) #15

Aynı fikirde değilim.

(Emre) #16

Mayaların çoğalması bana da mantıklı geliyor tabi ki. Ancak yeterince çoğalamazsa tüm şekeri bitirememe riski de var gibi geliyor bu durumda. Belki bu da örneğin 2 değil de 4 hafta kovada bekleyerek çözülebilir (emin de değilim maya biyolojisini (ve psikolojisini :stuck_out_tongue_winking_eye: ) bilmiyorum. Sanıyorum fazla mayanın da zararı olmayacaktır.
BU arada diğer brewferm kitlerinde uzun süre şişede beklemesi gerekiyordu tadın oturması için, (2-3 ay) Oranje Bock da öyle mi? Ürün sayfasında böyle bir detay yok çünkü. (Zaten benim için minimum 1 aydır tüm kitlerin şişede bekleme süresi)

(Cem ) #17

Bu mantığa göre 1000000 litre biraya 2 gr maya atalım o zmn . nasılsa çoğalacaklar.

(mehmet ) #18

Göle maya çalmıyoruz :slight_smile:

(master of none) #19

Butik birada satılan 11,5 gramlık mayalarda şu bilgiler yer almakta.
İlk yoğunluk 1,060 altında ise şerbetin her 1 litresi için 0,5 gram maya (1 paket maya 23 litre şerbet için yeterli olacaktır)
İlk yoğunluk 1,060 - 1,076 aralığında ise şerbetin her 1 litresi için 1 gram maya (1 paket maya 11,5 litre şerbet için yeterli olacaktır)
İlk yoğunluk 1,076 üzerinde ise şerbetin her 1 litresi için 1,5 gram maya (1 paket maya 7,7 litre şerbet için yeterli olacaktır)

(cihat) #20

Gerekenin yarısı kadar maya ile kit kurulabilir mi? Evet kurulabilir.
Mayaların üreme hızı diğer mikroorganizmalara göre yetersiz kalabilir mi? Evet kalabilir.
Bütün bir kova çöp olabilir mi? Evet olabilir.
Hiç problem çıkmadan bira yapılabilir mi? Evet yapılabilir.
Elinde 2 paket maya varken riske girmeye değer mi?Bence değmez.

(Sedat Dikenli) #21

Trappist
Elbette fermentasyon 1 paket mayayla’da başlar hatta yarım paket mayaylada;ama strese girerek başlar.
Neden strese girer:şerbetteki şeker yoğunluğu yüksek olduğu için mayalar fermentasyon fazına geçebilmek için nüfus olarak çoğunluk olması gerek,buda neden fazla maya kullanılması gerektiğini açıklamıştır umarım.
Hepinizi keyifli günler.