2. Tam Tahıl Denemem

(GambLe41) #1

Merhaba üstadlar,

15 gün önce 1055 OG ile fermentasyona aldığım
4 kg pale ale malt
1 kg maris otter malt
500 gr carahell malt
250 gr buğday dme
1 kg şeker
Tom Caxton Lager kit mayası (ale maya)

ile 18 litre olarak kurulmuş kovamı bugün 1001 fg ile şişeledim, fg değeri çok iddialı biliyorum ama ölçümü Mettler Toledo kalibrasyonu 6 ayda bir yapılan profesyonel bir cihazla yaptığım için eminim.
10.günde aktarma yaparak dip tortusundan kurtuldum ayrıca hem kaynama sonunda hem şişelemeden 3 gün önce 5 er ml biersol ekledim.

Gerçekten sabırsızlanıyorum, şişede ne kadar bekletmeliyim, 8 gr/lt sofra şekeri ile şişeledim.

Sizce nasıl bir bira olacak renk koyu kehribar, tad gayet lezzetliydi.

(Kemal) #2

kullanilan malt miktari ve sekere oranla OG biraz dusuk cikmis sanki.normalde toplamda 5 kg malttan seker ve dm kullanmadan 1050 OG elde edebilirsiniz. malti ne ile oguttunuz?
sisede en az 1 ay bekletin derim ama muhtemelen bekletemeyeceksiniz… en azidan 4 5 tane kalsin ki 1 ayin sonundaki o muhtesem degismi gorebilesiniz.

(GambLe41) #3

Kemal Bey cevabınız için teşekkürler öncelikle…
Maalesef malt değirmenim yok bu sebeple 7-8 suda beklettiğim maltları rondo yardımı ile ne çok iri ne de un şeklinde olmayacak şekilde öğüttüm, aynı anda kit kurulumu da yaptığım için bekletebilirim sorun yok ancak bu akşam bir deneme şişesi açtığımda, meyvemsi tat yoktu yani lezzet gayet yerindeydi ancak alkol neredeyse yok gibiydi, sebebi ne olabilir sizce ? @NOXX

(Kemal) #4

nette satilan degirmenler guzel is goruyor tavsiye ederim. dedigim gibi seker kullanmadan 1050 lileri rahatlikla gorursunuz…
biranizda elbette ki alkol vardir.ictiginiz miktardan dolayi hissetmemis olabilirsiniz.

(GambLe41) #5

Tam tahıl konusunda tecrübesizim…
Yurtdışından yıllar önce aldığım vinometre ile alkol ölçümü yaptım az önce numune sıcaklığı 12 derece iken ve alkolü %1 gösterdi :frowning:
Mümkün müdür böyle birşey, çok düşük geldi bana şuan içtiğim Tom Caxton Lager(1 kg dme+250 gr şeker+us05) de 13 derecede %5 gösteriyor

(Kemal) #6

Olayi çok da matematiksel hale getirmeye gerek yok aslinda…%5 alkol istiyorsaniz 24,5 lt mayşe 5 Lt yagmurlama 5 kg malt. yeterli. tamtahilda kontrol sizde… su ve malt oranini arzu ettiginiz bira tipine gore ayarladiginizda enfes biralariniz olur…
hidrometre size cok yardimci olacaktir. tabiki o günki ruh haliniz,açlik tokluk durumunuz ,BB King ve blues parçalarininda biranin alkol oraninin hissedilmesine etkisi yüksek :wink:

(GambLe41) #7

Gibi mesela Kemal Bey, şuan sanki abv %99 gibi, çok haklısınız latife ediyorum, katkılarınız için teşekkür ederim:)
Lezzet, gazlanma, alkol oranı harika, şişede sadece 5.gün :slight_smile:
Sonuç olarak bundan sonra tam tahılcıyım :slight_smile: