22 Derece sıcaklıkta Gaz çıkışı sorunsalı?

(Ziya Yuce) #1

Taylan bey ve bu işte tecrübeli olan arkadaşlar 24 derece sıcaklığa kadar fermantasyon yapabilirsiniz diyorlar.
Fakat benim ısınan havalar ile şöyle bir sorunum var.
Kova sıcaklığı 22 derece civarı ve gaz çıkışı başlamadı, 9 gün önce yaptığım coopers cerveza kiti 'de 2-3 gün çok az çıkış oldu daha sonra 9 gün sonra hidrometreyle ölçüp şişeledim, ancak ilk ölçümü yapamadığım için ilk yoğunluğu bilemiyorum.
Ayrıca damacanaya brewferm pils kiti kurdum, onda da 1 gün gaz çıkışı oldu (o da çok az) şu anda durdu, onunda sıcaklığı 22 derece.
Yeni kurduğun pilsner kit’de de 24 saat geçmesine rağmen gaz çıkışı başlamadı.
Acaba ne zaman panik yapmalıyım???

(biraci) #2

Panik yapmadan önce 48 saate kadar bekleyin. OG ölçümü yaptınız mı? Yapıtıysanız bir yoğunluk ölçün, yoğunluk düşmüşse fermantasyon başlamıştır, bazen gaz çıkmayabilir, sorun yok. Yoğunluk aynı ise (hiç tahmin etmiyorum) o zaman bakarız duruma tekrar. RDWHAHB-RMEBEYBİ (Rahatla, merak etme, bir ev yapımı bira iç :smiley: ) Gaz çıkışının başlaması fermantasyonun başladığını gösterirken başlamaması ya da erken bitmesi herhangi bir şeyi göstermez :wink:

(Ziya Yuce) #3

@kaan_gok teşekkürler, doğru söylüyorsunuz bazen, en basit şeyler bile insanın aklına gelemeyebiliyor.
Dün mayayı uyandırıp şerbete dökmeden önce yoğunluk ölçümü yapmıştım 1039 gibi bir değer okudum, sizin postunuzu okur okumaz ölçüm yaptığımda ise 1030’a yaklaştığını gördüm. Yani fermantasyon başlamış sanırım.