24.gün hava kilidi eşitlenmedi

bugün fermentasyonun 24. günü son iki gündür kovanın kapağına elimle hafifçe bastırarak hava kilidini eşitlememe rağmen tekrar denge bozuluyor ve kova şişkin hale geliyor fernentasyon 2.gün başlamıştı 19-20 derecelerde gayet sakin seyretti ilk hafta sabit yavaş yavaş hava çıkışı oluyordu şuan hava çıkışını görmüyorum ancak bahsettiğim kapak gerginliği ve tamamen çıkış yönüne doğru olan dengesizlik mevcut ölçüm setim yok sizce şişelemeye geçmeli miyim?

sıcaklık 24 gün boyunca 20 derece civarı sabit ise bence şişeleyin.

Bende aynı sorunu ilk kitim pilsner da yaşamıştım 20 gün hava kilidi eşitlenmedi endişe etmiştim, mayalar tam çalışmadımı şekeri tüketemedimi gibi, hepsi yersizmiş 21. gün şişeledim çokta güzel bi pilsner olmuştu geçen hafta son şişesini içtim. Sende artık şişele gitsin, yeteri kadar kova da kalmış

Hava kilidinin eşitlenip eşitlenmemesinin mayalanma açısından hiç bir önemi yok :smile: Kilidin eşitlenmemesi yalnızca kovanın içindeki basıncın atmosfer basıncından fazla olduğu gösteriyor.

Aynı şekilde hava kilidi aktivitesinin de mayalanma açısından hiçbir önemi yok. Başlangıç koşullarına veya ortam sıcaklığına göre hava kilidi aktivitesi erken başlayabilir, erken bitebilir, durup yeniden başlayabilir vb. Bunların hiçbir önemi yok.

Bu efsane nasıl yerleşti bilmiyorum ama fermantasyon başladıktan sonra hava kilidine bakmayı bırakın. Sizi yanlış yönlendirir.

Mayalanmanın seyri veya bitimi ile ilgili tek kriter yapacağınız yoğunluk ölçümü olur. Takip eden günlerde yaptığınız yoğunluk ölçümleri aynı sonucu veriyorsa, yani yoğunluk değeri sabitlendiyse şişelemeye geçebilirsiniz :wink:

Kit yapıyor ve yaklaşık 20°C civarında 2 haftayı doldurduysanız ölçüm yapmadan da şişelemeye geçebilirsiniz. Bu süre ve sıcaklık değeri korunduğunda mayalanma tamamlanmış olur.

10 Beğeni

ben de hayli endişelenmiştim görüşleriniz için teşekkür ederim bugün şişelemeye geçeceğim

Bunu çerçeveleyip kovanın üzerine yapıştırmanız lazım satış esnasında. :slight_smile:

3 Beğeni

Selamlar Taylan bey, Mert bey;

20 derecede 2 hafta olan bir fermantasyon için 23 derecede 1 hafta demek doğru bir yaklaşım mıdır?

Hayır. Fermantasyonu bitirmek için burada sormak da doğru bir yaklaşım değildir. Hidrometre ne derse o olur

Dün başka bir başlıkta aynı konuyu konuşmuştuk ancak net bir cevap çıkmamıştı. O yüzden tekrar sormak istiyorum. Örneğin fermantasyonun 10. ve 13. gününde yaptığınız yoğunluk ölçümlerinde aynı değeri alırsanız şişelemeye geçebilirsiniz deniyor. Ancak şişeleme için 3-4 hafta bekleyen kişiler de mevcut. Bu noktada beklemenin neye faydası var? Maksimum 1 ayla sınırlı olmak şartıyla ne kadar beklersek o kadar iyi midir yoksa bir şehir efsanesi midir bu 3-4 hafta bekleme gerekliliği?

Keşke okusak değil mi… Sadece 3 post yukarıda @taylan ne güzel demiş

“Kit yapıyor ve yaklaşık 20°C civarında 2 haftayı
doldurduysanız ölçüm yapmadan da şişelemeye geçebilirsiniz. Bu süre ve
sıcaklık değeri korunduğunda mayalanma tamamlanmış olur.”

Bekletmenize gerek yoktur, tada katkısı filan da yoktur. Hatta risktir.

Emin olun okumayı ve araştırmayı çok severim @Serter Bey. Taylan Bey’in yazdığı şeyi daha önce de okumuştum, bu başlık altında da okudum. İyi bildiğiniz üzere kit kılavuzları ile butik biranın kılavuz ve önerileri arasında da ciddi farklar var süre, sıcaklık vb. konularda. Bu konuda yine Taylan Bey, denemeler ve edinilen tecrübeler sonucunda ulaştığımız optimum koşulları kılavuzumuza aktardık gibi bir açıklama yapmıştı. Sözün özü, edinilen tecrübeler bazı konularda farklı yaklaşımları da beraberinde getirebilmekte. Bu konuda, forum mantığı dahilinde, sizin gibi tecrübeli kişilerin görüşlerini almak istedim sadece.
Umarım kötü bir gün geçirmiyorsunuzdur zira benden bir kaç dakika önce de başka birine benzer şekilde yargılayıcı bir cevap yazdığınızı gördüm. Sizi bu forumda yapıcı ve esprili yorumlarınızla tanıdık.

1 Beğeni

Yorumum sert geldiyse kusuruma bakmayın.Amacım sizi kırmak değildi. Bu soru gerçekten çok fazla sorulan ve açıkçası artık insanların cevaplamaktan da yorulduğu bir soru. Facebook grubuna da aynı soruyu yaklaşık 1-2 dakika önce cevaplamıştım.

Sorunuzun yanıtına gelirsek. 2 hafta 20C seviyelerinde bekletmek yeterlidir. Daha erken bitirmek istiyorsanız hidrometre ölçümü gereklidir, 2 haftadan uzun bekletmenin bir anlamı yoktur.

mayalanma tamamlansa dahi kovada 1 hafta daha bekletmenin şişede bekletmekten daha faydalı olduğunu belirten bir yazısını hatırlıyorum taylan beyin… kovada maya yoğunluğu daha fazla olduğu için…

konusu hazır geçmişken malum konu ve yazı burada: Kitlerden çıkan yapım klavuzu vs Butik Bira yapim kılavuzu

Buradaki anlaşmazlık, şişelemeye geçilelebilecek minimum şartlar değil biranın ideal olgunlaşma süresi. Ve daha çok maya olan yerde bekletmeye devam etmenin FG düşmese bile olgunlaşmaya katkısının olup olmadığı.

Atıyorum 8. günde ölçtük 1008, 9. günde ölçtük 1008, 10. günde ölçtük hala 1008, şişelemeye geçilebilir. Veya hidrometre yok, 14 gün bekledik, 15. gün şişelemeye geçilebilir. Minimum süre ile ilgili soru gelmesi gerçekten sıkıcı olmaya başladı, buna da katılıyorum.

Elde boşta fermenter yoksa ve yeni kit kurmak gerekiyorsa bence minimum şartlar sağlandığında direk şişelenmeli. Fermenter lazım sonuçta, artık şişede devam etsin olgunlaşmaya. Ama kitlerin çoğu ortalama olarak 10. günde içilebilir şartlara ulaşıyor, bazılarının tadı ise ancak 1 ayda oturuyor. Çabuk olgunlaşan var mı dersek, denediklerim arasında bir tane var: Coopers IPA. 5. günde falan içilebilir oluyor.

Şimdi asıl sorular şunlar:

@Serter Bey’in dediği gibi FG artık sabit kaldığında şişelemek mi gerekir, olgunlaşmaya katkısı olmaz mı çok maya olan kovada bekletmenin? @Taylan Bey’in dediği çok maya olmasının olgunlaşmaya katkısı FG sabit kalana kadar mı etkili? Ya da FG sabit kalsa bile etki etmeye devam eder mi kovada bekletmek?

Bana kalırsa FG artık düşmese bile mayalar artık kalan ne temizliği, ne işlemi yapıyorlarsa olgunlaşma adına, ekstra 1-2 hafta bekletebilmek şişedeki olgunlaşma sürecini kısaltır, çünkü orada daha çok maya var. Tabi bir de şu var, olgunlaşma basınç altında gerçekleşiyordur ve ben bunu bilmiyorumdur, o yüzden olgunlaşma sadece şişede olur, o da ayrı bir durum. Cevaplar üstatlarda.

Öncelikle benim fikrimi daha da açmak isterim.
Og derecesi çok daha yüksek olan biralar da yapmaktayım 1064-1070 gibi.
Belirli süre sonunda FG düşmeme aşamasına geçiyor. Misal lager denemelerimden bir tanesinde hem çift kit kullanımı hem plansız bir seyahat nedeniyle soğukta kalmış ale tipi mayalanmış bir lager kitim 1070 ten 4,5 hafta (2-3 demiyorum) sonunda 1020 lere kadar düşmüştü. Az şişeleme şekeri ile uzun süre şişede koşullandırmak durumunda kalmıştım.

Bu örneği şundan verdim. Standart kurulumlarda 1010 elbette önemli. Ancak kurduğunuz koşullarla bağlantılı olarak belirli bir aşamadan sonra artık OG düşmemekte. 1010 şişeleyebileceğinize işarettir. Ölçüm seti kullanılmayan ve standart kurulum yapılmış bir kit 14 günde şişelenebilir hale gelmektedir. Şişelediğiniz bira halen içerisinde canlı maya içermektedir. Dolayısı ile kova maya zenginidir şişe değildir önermesi pek de doğruluk arzetmemekte. Hatta ölü mayaların pek çoğu tortu ile birlikte kova dibinde kaldığı için acılaşma ve fermenterde bırakmanın olası pek çok riskinden uzaklaşmış olacaksınız.

Daha fazla dinlendirmek istiyorsanız, bunun daha mantıklı olacağına inanıyorsanız benim önerim, riski göze alarak ikinci fermantasyona almanız olur. Açıkçası aromalandırmayacağım veya tortusuzluk takıntım olmayan biralarımda bunu hiç yapmıyorum.

3 Beğeni

Taylan beyin buradaki yanıtı doğrudur, ölçüm seti yoksa bekleme süresini 2 hafta olarak yapın demektedir. Dolayısı ile yüksek FG li bir biranın şişelenme riskini yani şişe patlama olasılığını minimize etmektedir.

ikinci fermentasyon birayı tortudan arındırıp plastik kova yerine camda olgunlaşmasını sağlamak değil mi zaten… şişelemede bir nevi 2. fermentasyon sayılır bence…
maya yoğunluğu konusunda size katılıyorum 23 litredeki yoğunluk ile 0.5 litrelik cam şişedeki maya yoğunluğu oransal olarak aynıdır…
clean-up şişede de gerçekleşiyor zaten…

İkinci fermantasyon, biranın aromalandırılması veya berraklaştırılması için sifonla başka bir kovaya aktarması işlemidir. Birinci fermantasyonu yaptığınız kovadan şişeleme yaptığınızda daha fazla miktarda tortuyu şişenize alırsınız. İkinci fermantasyon bu konuda ciddi bir yardımcıdır.

Bu nedenle şişedeki bekletmeyi bir nevi ikinci fermantasyon olarak değil de karbonizasyon olarak değerlendirmek daha doğru olur kanımca.

1 Beğeni

Ben Muntons firmasının youtube videosundaki kurulum videosunu izledikten sonra Butikbira.com ve forumdaki arkadaşların yazdıklarından şaşmam :joy:

2 Beğeni