25C Derecede Fermantasyon ve Acı/Kekremsi Tatlar İle Mücadele

(Umut Dayıoğlu) #1

Merhaba, lager kitimi 2 hafta önce kurdum ancak çok ilgilenemediğimden bu 2 haftalık süreç 25-26C derece sıcaklıkta geçti.

Hala kovada ve şişelemedim ve tadı biraz acı ve kekremsi.

Daha önce forumda okuduğumu hatırlıyorum ama bulamadım, şerbete karbonat gibi ya da sitrik asit gibi bir şey katarak bu acılığın giderilebileceği yazıyordu.

Bu konuda bilgisi olan var mıdır? Teşekkürler.

(Zafer Tunaboylu) #2

Lagerin genel özelliği acı olması. 25-26 derece özellikle lager tipi bira için fazla olmuş sanki. Tada ne derece etki eder bilemedim ama dün arkadaşımın lager birasını içtim. şişede 2 ayı doldurmuştu ve acılığı 2 ayın sonunda anca azalmıştı. şişeledikten sonra olgunlaşma sürecine umut bağlamak gerekiyor sanırım :slight_smile:

(Umut Dayıoğlu) #3

Teşekkürler yorumunuz için ancak lagerin acılığına benzemiyor diye düşünüyorum daha çok fermantasyon sıcaklığına bağlı bir tat değişikliği gibi. Çünkü kekremsi bir tat var içerken pişman oluyor insan :slight_smile:

(Özgür) #4

25-56 derecede 2 hafta yeterli gibi, hidrometreniz varsa ölçüm yapıp hemen şişelemenizi öneririm.
Yüksek sıcaklıkta istenmeyen tat ve koku oluşabiliyor fakat aşırı değilse şişeledikten sonra kendine geliyor bira. 3 hafta önce, aynı sıcaklıklarda 2 hafta beklemiş olan kitlerimi şişelerken kovaların kapağını açtığımda ben de keskin bir koku hissettim, şimdi içerken o istenmeyen kokudan eser yok. :slight_smile: (Raja’s Reward)

(Ezio Auditore) #5

Pişmanlığı o lagerleri erken tüketirseniz yaşayacaksınız. Acılık azalacak merak etmeyin. Bunun yanında lagerin karakteristik özelliği bu aslında. Biraz limon katabilirsiniz, acılığı alıyor. Karbonatı denemezdim şahsen. Tadını çok değiştirecektir.

Şerbetçiotu da katarsanız çok güzel IPA’nız olur :slight_smile: IPA seviyorsanız tabi…

(Umut Dayıoğlu) #6

teşekkürler, peki limonu nasıl ve ne zaman katacağım

(Ezio Auditore) #7

İçerken bir kaç damla ağız tadınıza göre ekleyin biraya bardakta. Yeterli.
Ağız tadınıza göre miktarını arttırabilirsiniz. 5-6 damla yeter bence. Yine de siz ayarlayın.
Şerbetçiotunu ikinci fermentasyonda yapabilirdiniz. Ama siz şişelemişsiniz. Varsa french press le deneyin isterseniz 10 gr kadar.

(Umut Dayıoğlu) #8

şişelemedim henüz hala kovada :slight_smile:

(Ezio Auditore) #9

O zaman şerbetçiotu biraz deneyin küçük bir kapta ikinci fermentasyon olarak.
Dry hop 2 gün yeter.
Büyük kovadakini şişelersiniz. Küçük fermenterdekini de 2 gün sonra şişelersiniz. Sonraikisini karşılaştırırsınız. Çok güzel IPA olur bundan, demedi demeyin :slight_smile: