26 Litre Kurulum Yaptım

(200 Promil (Abdullah)) #1

Merhaba,

Dün akşam kurduğum kitte 24 litre kurulum planlarken OG değeri düşük geldiği için kaynamış 1,5 lt suda 1,25 kg şeker eritip ilave ettim. Böylece göstergedeki 25 lt sınırını aştı, sanırım 26 oldu, biraz geçmiş de olabilir. (25 litreden sonra gösterge yok)

Kurulum şu şekildeydi:

• Coopers Draught
  • 3 paket DME (Buğday, Şotlu, Ekstra açık)
  • 1,25 kg şeker
  • US-05 maya

OG: 1060

1- Kovada mayaların kullanabileceği kadar hava boşluğu kalmış mıdır?
2- Biram çok gövdesiz mi olur? Eğer böyle olursa şu an yapabileceğim bir şey var mı?
3- OG değerini alırken kovanın içinde küçük küçük topaklaşmış DME 'ler vardı sanırım bunlar tam karışmadı. Buna rağmen OG 1060 çıktı, bu DME’ler çözündüğünde 1060’ın üzerine çıkarsa kovadaki maya fermantasyon için yeterli olur mu?

(Baris Ati) #2

Daha önce 25 lt ye us 05 maya ile kurulum yaptım siz de az bir miktar geçmişsiniz 25 lt yi bi sorun olacagini sanmam.
içindeki 3 paket dme den ötürü bence gövdesiz bir bira olmayacaktır.
1062 gibi bi og çıkar bu miktarlarda kullanılan malzemelerle.daha önce 1060 og yi aşan bir kurulum yapmadım ama ben olsam en az 3 haftadan önce şişelemezdim ve tahminimce tek pakette olsa maya işin büyük bir bölümünü halledecektir ve finalde %6 ya yakın alkol oranına sahip bir biranız olacaktır diye düşünüyorum.Afiyet olsun.

(200 Promil (Abdullah)) #3

Umarım söylediğiniz gibi olur. Çok teşekkür ederim.