27 Derecede Lager

(Berk Kılıç) #1

Merhabalar. Muhtemelen daha once konusulmustur ancak aramama ragmen eski konularda spesifik olarak cevabi bulamadim.

Gecen hafta ilk setimi alarak lager setini kurdum. Ancak ilk 3 gun gunduzz sicakligi 27 derece, gece 24-25 dereceydi (iskenderun’da hala havalar sicak). Ilk 2 gun surekli seti buzla soguk tutmaya calistim ancak sogutucum olmadigindan sadecebuz dolu siseleri kovaya dayadim, dolayisiyla ne kadar faydali oldu bilemiyorum.Toplamda 72 saati gecti. Gaz cikisi hic kesilmedi, hala devam ediyor. Okudugum kadariyla bu sicakliklarda ale yapiliyor ancak lager icin 15 derece altindan bahsediliyor. Bizim cocuk yasar mi, deneyimi olan varsa super olur

(Keremcan Büyüktaşkın) #2

Lager kiti ale mayası ile geliyor zaten. Yani lager mayası için gereken düşük sıcaklıklara ihtiyacınız yok. Ancak gene de 27 derece fazla, bir dahaki sefere Butik Bira soğutma çantası kullanın. Bir de bu tip sorularınızı yeni konu açmaktansa şu başlığa yazmanız daha iyi olur.

(Berk Kılıç) #3

Yanit icin tesekkurler. Yeni basliklar icin onerinizi dikkate alacagim.
Sicaklik nedeniyle bekleme suresini uzatmami tavsiye eder misiniz?

(Ugras) #4

Bence hic sikinti olmaz. Ben 29 larda bira mayaladim bu yaz ve sonuc aldim. Sunu kabul ederim, lezzet dusebilir ama emeklerin de heba olmaz.
Bekleme konusunda cok bir fikrim yok. Ben genelde 3 hafta bekletiyorum ki bu her sart altinda fazla fazla yetiyor. Olcum yaparak belki cok daha erken baslayabilirsin siselemeye.
Simdiden afiyet olsun.

(Emre) #5

Ben de ilk kitimi 4gün önce kurdum. İzmir’de de sıcaklık 25C. Ben kutusunu ters cevirip içine șișe ve buz aküleri koyarak 20C ye düşürdüm