3. kit için tavsite

(Cemil Karagöz) #1

herkese merhabalar!

Benzer birçok başlık görmeme ve incelememe rağmen istediklerimi içeren tam bir başlık bulamadım, o yüzden sizi daha baştan bunalttıysam özür diliyorum :slight_smile:

Şimdiye kadar bock ve buğday birası tecrübesi edindim ve son kasaya girerken artık 3. kiti kurma zamanımın geldiğini anladım :slight_smile: bu noktada butikbira.com’daki kitlerin hemen hemen tamamını incelesem de tecrübenin değeri çok daha önemli, o sebeple değerli görüş ve tavsiyelerinize ihtiyaç duyuyorum.

ben ne arıyorum? öncelikle;

1- mayalanma sıcaklığını, içinde bulunduğumuz hava sıcaklığı nedeniyle 20 derecenin altında sürdürmem zor. o sebeple çok düşük mayalanma sıcaklığına ihtiyaç duyan bir kiti yapamayabilirim.
2- yaptığım bira çeşitlerinden de anladığınız üzere acılığı yüksek olmayan, (belki çiçeksi vb aroması olan ama olmasa da olur)
3- çok hafif, light bira olarak tabir edebileceğim %3-3.5 seviyesindeki alkol seviyesi olan biralar (cümlenin bundan sonrası tamamen subjektif görüş içerir) sanki alkolsüz malt içeceği hissi uyandırıyor bende, o yüzden %4.5-%6 oranını tutturmaya çalıştım hep.

Bonus: belçika biraları özellikle grand cru gözüme çarpıyor ancak yüksek alkol seviyesinden dolayı 2 kit ile 20lt kurmak, çok fazla olur benim için, tüketim için. örneğin böyle bir kiti 30lt lik kovada tek kit olarak kurmam gerekirse başıma neler gelir? :smile:

NOT: aroması aşırı baskın olması biranın uzun vadede tüketimini de etkiliyor. örneğin karamel aroması orta seviyedeki bock kiti yerine hafif çiçeksi aromanın olduğu buğday birası çok daha talep gördü ve beğenildi
hem şahsımca hem arkadaşlarca :slight_smile:

şimdiden bunu okumak için ayırdığınız zaman için teşekkür ederim, tavsiyelerinizi merakla bekliyorum :slight_smile:

(Nesin MUTLU) #2

Merhaba,
Yazınızıngiriş kısmındaki yarumunuza tamamen katılmakla birlikte, bira yapımında tecrübem arttıkça, birada göreceli değişen kısımlar konusunda yorumda bulunmak zorlaşmakta. Canlı maya kullanmamızdan dolayı (en basitinden), olgunlaşan ürünlerin büyüme, saklanma ve yaşama koşulları nedeniyle belli şartlar sağlanmadığı durumlarda oluşacak sonuçlar ve beklentiler hakkında yorum yapmak mantıklı olmamaktadır. Bu nedenle bir ürünün imal edilip tüketilene kadar olan proses, ideala yakın veya sonuca göre tecrübe edilmiş sürece uygun yapılmaya çalışılır.
Maalesef kendi yaptığımız fermantasyon, saklama ve tüketim operasyonlarımız boyunca gerekli ölçüm ve istatiksel çalışmaları (şiddetle tavsiye edilmesine rağmen) yapmamaktayız. Bu nedenle sorunuzun cevabını net verebilecek (ağız tadınızı bilmeden) kimse olmayabilir. Genellikle forumda rastlanılan ülkemizde bulunan ticari bira üreten firmalrın klonlarını nasıl üretiriz sorusu ile karşılaşılmakta. Bunlardan farklı veya bambaşka bira çeşitlerinin üretim ve sonuçları konusunda bulabileceğiniz istatiksel kaynak maalesef yok ya da kısıtlı. Ülkemizde satılan, bulunabilen veya üretilebilen,ürünleri imkanlar dahilinde deneme rağmen, bunurla ilgili yazılı bir kaynağa rastlamış değilim.
Sizinle aynı sıkıntıyı kişi sayısı azınsanmayacak kadar çok…

(Şişede Enaz BİRAY) #3

Aradıklarınızı bir potada eritince;
Yazlık, kolay içimli, acılığı hayli düşük ama standart alkolü %4 üzeri, miller-corona-mariachi-sol kıvamında yuvarlamalık bir serinlik isterseniz mexican cerveza kurun gitsin derim.

(Cemil Karagöz) #4

Evet dediklerinizde hakılısınız. Mutlak bir görüş veya genel kabul edilecek bir yorum beklentisinde değilim, kendi tecrübelerinizi aktarsanız, bilgilerinizi paylaşsanız yeterli :slight_smile: eminim çok farklı sonuçlar almayacağız :slight_smile:

(Cemil Karagöz) #5

öneri için teşekkürler, alkol oranını bira güçlendirici ile yukarıya çekmem mümkün olur mu bu kitle acaba?

(Şişede Enaz BİRAY) #6

Şeker oranını artırarak dahi yapabilirsiniz.
1 yerine 1.5 kilo şeker kullanmak gibi.