4. Gün duran gaz çıkışı

(Ahmet) #1

Merhabalar,
2. Kitim olan muntons bugdayi 1 kg dme ile kurdum. Gaz cikisi yaklasik 12 saat sonra basladi ve 3 gun surdu, dunden bu yana gaz cikisi sifirlanmis durumda, kova izerindeki termometre 23 derece.
Onceki kitim lager ve 1 kg seker ile kurmustum, 3 hafta kadar kovada beklettim, son bir kac gune kadar gaz cikisi az da olsa vardi.
Bu durumda bugday kitim icin endiselenmeli miyim acaba ?

Edit:
Ek bilgi; ilk kitim olan lageri, kitin içinden çıkan maya ile, ikinci yani şu an problem yaşadığım kiti wb-06 ile mayaladım…

Pilsner bira kiti gaz çıkışı
(ferhat) #2

gaz çıkışının dme kullanımıyla alakası var mı bilmiyorum ama ilk bock kitimi yarım kilo dme ve şekerle kurmuştum. 2. sini ise 1 kilo dme ve 250gr şekerle. ilk kurduğum kitte gaz çıkışı 10-11 gün devam etti ama 2. kurduğumda 1 hafta bile sürmedi. 2. si hala kovada olduğu için tat olarak kıyaslıyamıyorum ama bir sorun da olduğunu sanmıyorum.

(Can Uzun) #3

Merhaba,
Gaz çıkışı yok ama gazın basıncı nasıl? Hava kilidinin iki tarafı eşit mi, yoksa birisi daha fazla ama kabarcık yapacak kadar çok mu değil?
3 gün süren gaz çıkışı ne kadar yoğundu?

Gaz çıkışının durması fermantasyon bitti anlamına gelmez, hava kilidine bakınca iki tarafı eşit hizada gördüğüm ama ölçümlerde yoğunluğun zamanla azaldığını gördüğüm çok oldu. Kendi wheat notlarıma baktım “ilk 3 gün yoğun gaz çıkışı vardı” olarak bir notum var. Ama tamamen ne zaman durdu o yok notlarımda, 15 gün kovada bırakıp şişelemişim.

(ferhat) #4

benim de kurduğum pilsenim 3. haftasında ve son 10-12 gündür gaz çıkışı yok ama hava kilidi hala eşitlenmiş değil. normalde yarın artık şişelemeyi düşünüyordum ama emin de olamadım. yoğunluk ölçerim de yok tabi.

(Can Uzun) #5

Yoğunluk ölçer olmadan net fikir sahibi olamıyoruz, az da olsa gaz çıkışı varken şişelemeyi hiç yapmadım, 1-2 tahminim var ama tecrübesi olan arkadaşların yazması daha uygun olacaktır. Etraftan yoğunluk ölçer bulma şansınızı zorlayın derim…

(Ahmet) #6

Buğday kitlerinde yoğun gaz çıkışından ötürü hava kilidinin problem yarattığını okumuştum, ben de akvaryum hortumunu su dolu bir şişeye daldırarak kendi hava kilidimi yaptım. Bu yüzden hava kilidinde olduğu gibi basıncın olup olmadığını net gözlemleyemiyorum fakat, hortumun suya batan kısmının iç tarafında bir hava boşluğu olmamasından (bilmem anlatabildim mi :slight_smile: ) basınç olmadığı yorumunu yapıyorum.
İlk 3 gün yaklaşık 5 sn ara ile sürekli gaz çıktığını söyleyebilirim, ki bu da yoğun gaz çıkışı olduğu anlamına geliyor sanırım.
Buı arada; hava kilidi kendi üretimim olduğundan kaçak ihtimaline karşı star sanı köpürtüp kontrol yaptım, kaçak yok…

(Burak Güvenç) #7

ben de lager kurdum 22 derecelerde seyrediyor, 3 haftaya yakın tutmayı düşünüyorum kovada. siz şişelediniz mi sizi lager’ı? tadı vs. nasıldı deneyebildiyseniz?

(Deniz) #8

Başlangıç için Lager iyi bir seçim… Ben kovada 24 derecede 4 hafta beklettim. İlk 3 günden sonra belirgin bir gaz çıkışı olmadı ancak yoğunluk ölçerim olmadığı için beklemeye devam ettim. 4 haftanın üstüne 1 hafta da şişede bekledi. Çok başarılı oldu. Ancak şişede 1 ay veya daha fazla bekleyenler daha da güzel oluyor.