500 ml Şişeye 1000/360 Şekerden 3 Adet Attım Dalgınlıkla

Pilsner kitimi kurdum sorunsuz şişeledim 20 gün sonra ve 1 şişede dalgınlıkla 3 şeker atmıştım, o tek şişeyi ayırdım ve 1 hafta sonra dün ilk o şişeyi açtım ve tatlımsı bir tad vardı birada bu normalmidir :smiley:
diğer şişeler 1 adet 1000/360 1 adet 750/360 şeklinde umarım diğer biralarda tatlılık olmaz. Ayrıca bardağa döktüğüm zaman öyle aman aman köpük olmadı şişeyi açarken tıs sesi hafif çıktı ilerleyen zamanda diğer şişelerde bu daha iyi olur mu ?

Selamlar,

Bildiğim kadarıyla Muntons Connoiseurs Pilsner kitinde S33 maya geliyor olması lazım. Bu mayanın alkol dayanımı %9 civarlarında. Yani alkol oranı %9 lara gelene kadar maya şeker/malt tüketmeye devam edecektir. Ancak şişelerdeki maya miktarı kovadakine oranla az olduğu için bu işlem daha uzun sürebilir. Yani fazla attığınız şekerlerin maya tarafından tüketilmesi kovaya nispeten daha uzun sürecektir. Bahsettiğiniz miktarlardaki şekerler alkol oranı %9a çıkmayacağı için eninde sonunda tükenecektir. Şekerli bira istemiyorsanız beklemeniz yeterli olacaktır.

Öte yandan daha önemli bir konu: 8 gr/lt den fazla priming yapmak her zaman risklidir. Sentezlenen CO2 miktarı priming miktarı ile orantılı olarak artacağından şişe içi basınç zamanla artacak ve dayanıksız bir şişeye denk gelirseniz çok şiddetli şekilde patlayacaktır. 8 gr/lt den yüksek priming yapan arkadaşlar var, ben şahsen risk almıyorum. Nitekim gazlanma oranından da memnunum.

Size naçizane tavsiyem fazla priming yaptığınız şişeleri iyi muhafaza edin ve sabırla 2-3 hafta ekstra bekleyin.

Elinize sağlık, afiyet olsun :slight_smile:

Merhabalar,

Açıklamanız için teşekkür ederim, dediğiniz gibi bende fazla bekleme sonrasında oluşacak CO2 için endişe ettim ve geçtiğimiz haftasonu o şişeyi tükettim risk almamak için biraz tatlı ve yoğun asitli bir şişe olmuş riske girmek istemedim her halükarda ayrı bir kutu ve poşet içerisinde tuttum açılana kadar değişik bir deneyim oldu ama diğer şişelerde kullandığım, 1x 1000360 + 1x750/360 şekerle kapattığım şişelerin gaz oranları ve lezzetleri 10 gün sonrasında oldukça yerinde ve güzeldi.

iyi siz sadece 1 şişeye atmışsınız, ben tüm şişelere atmıştım ve içimi çok zor bi biram olmuştu. birayı açıp bardağa koyup 15-20 dakika bekletip öyle içtim çoğunu.

Sadece bir tek şişede yaptım o hatayı ama tadı yok yani olmazdı bütün şişelere atmış olsam sanırım ben hepsini içemezdim yada riske girer, şişe patlamasını göze alarak uzun bir süre bekledim şekerin gaza dönüşmesi için

bende set içinde gelen şeker ölçeği ile koydum ama nerdeyse hiç gaz yok. ben ne yapmalıyım.

Eğer şişelediyseniz kapaklarıda kapattıysanız artık yapacak malesef birşeyiniz yok tekrar şeker koyup kapatmayı deneyen arkadaşlar var forumda sanırım ama onlarda genelde şekeri şişeye attıklarında aşırı köpüklenip taştığını ve tekrar kapattıklarında olumsuz sonuç aldıklarını yazmışlar.

pilsner yaptığını farz ediyorum. pilsnere 750gr/360 adetlik küp şekerlerden 2 adet atarsan yeterli bir gazlanma oluyor. ölçekten sadece 500ml şişe için 1 ölçek koymuşsan az geliyor. bock bira için 1 tane kahverengi şeker kullanıyorum mesela. o daha az gazlı içilen bir bira.

lager yapmıştım. şimdi pilsner yapacağım. ölçek işe yaramıyor o zaman. peki bu konuda bir viki konusu ok mu?

Ben pilsner kurdum şişelemede 1 adet 1000/360 + 1 adet 750/360 kullandım, benim için çok yerinde bir gazlanma oldu tam istediğim lezzeti yakaladım, sadece bir şişede dalgınlıkla biranın üstüne ekstra fazladan bir şeker attım, sadece bir şişeyi tatlımsı bir bira içtim.

Bence set ile gelen ölçek 500 ml için önerilen 4 gr şekeri karşılamıyor, 4 gramdan sanırım daha az bir hacmi var. genelde forumdakilerin önerileri 1 adet 1000/360 + 750/360 şeklindeydi bende nu miktarı uyguladım ama çok sevdiğim bir bira oldu, tam istediğim gaz oranını elde ettim desem yeridir.
Bugün itibari ile bock siparişi geçtim, kurduktan sonra şişeleme için herkes tek şeker yeterli gazsız içilen bir biradır stili gereği diyo ama ben gazlı biraları severim o yüzden yine bock birada 1000/360+750360 şeklinde şişeleme yapcam.

bence bi miktarını tek şekerli yap. ilk bock kitimin yarısını tek şekerli kalan yarısını çift şekerli yapmıştım. çift şekerliler şişede bekledikçe coca cola içiyormuş hissi verdi. tek şekerliler ise oldukça lezzetliydi. normalde ben de gazlı bira seven insanım ama siyah biraya çok fazla gaz gitmiyor.

Şimdi çok kararsız kaldım pilsner da çok güzel gitti 2 şeker tam yerinde oldu 1x1000/360+1x750360 ama bock bira da nasıl gider bilmiyorum ama fabrikasyon olarak Guinnes birada bock sayılırsa mesela ondan içtim çok gazlı değildi ve pek hoşuma gitmemişti mesela efes dark ta siyah biraydı ama gaz oranı pilsner la aynıydı ama severek içiyordum onu

sonuç olarak şu an elimde gazsın 33 şişe bira var.:pensive:

Ben bock kitini şeker ölçeğinin 500 ml kısmı ile yapmıştım, gayet de güzel oldu. Ne çok gazlı, ne de gazsız. Tam kıvamında oldu bence.

demekki ben çok gazlı seviyorum. bundan sonra tüm biralarıma şekeri iki ölçek koyacağım. yada iki kesme şeker atacağım.

bock siparişini verdim fermantasyon süreci bittikten sonra birçok şeker modifikasyonunu denicem ama yinede damak zevkime uygun olduğunu düşünerek, 1x1000/360+1x750/360 şeklinde şişeleme yapmaktan kendimi alıkoyamıyorum :smiley: