5lik Pet mini mash- siseleme

Selamlar. 5 lik Pet şişeye deneme amaçlı all grain yapmıştım.haftasonu da siselemeyi dusunuyorum. Aktarma cubugum yok ve şimdilik de almayi düşünmüyorum. En kolay siseleme nasıl yapabilirim?Aklımda çok yavaşça ve alttaki tortuyu kaldırmadan kovaya almak ve hemen kovadan siseleme cubugu ile siselemek var. FikirleriNizi alabilir miyim?

Eczanelerde serum hortumu satılmakta. Esnek ve geniş olanlarından alıp şişeleyebilirsin (aktarma için de kullanabilirsin)

Teşekkürler @Serter . Fakat bu yöntemde ağzıma çekmem gerekecek değil mi? Birçok yerde ağzınızla cekmeyin diyor da, bilemedim :grinning:

Aktarma çubuğu bu yüzden var :slight_smile: Ama almak istemiyorsan yöntem bu. Aldığın silikon hortumu saracak küçük bir balon kullanabilirsin temastan kaçınmak için. Balonun tepe kısmından biraz kes, balonu starsanla bir güzel yıka. Sonra balonun uç kısmını hortuma tak, kestiğinden kısımdan da nefes çekmeye başla. Hortumun ucuna geldiği anda balonu ortadan sık, kovaya yanaştır ve balonu çıkar.

1 Beğeni

@GunelOzgur evde yatıyor aktarma cubugu. Yakınlardaysan gel al kullan

Walla olabilir balcovadaydin değil mi? Cumartesi döneceğim izmire, zamani uydurabilirsek uğrar alırım. Simdiden Teşekkürler.

Anlaştık, özel mesajla iletişim bilgilerini gönderiyorum

Selamlar. Hastalık is guc derken aktarma aparatıni @Serter den aldım ( teşekkürlerı bir borç bilirim :grinning:) ve siseleme yapabildim en sonunda. Ama acemilik biraz tortulu oldu. İlk tadim biraz soru işareti yarattı. Belki de all grain tadına alışık olmadığım için has malt kokusu sanki epey baskın geldi. Tabi isli malt yaklaşık 50% olduğundan o da epey hissediliyordu ama fena bir oran değil bence. Sadece 3 litre çıktı ve bu 6 şişe tabii ki ilk denemeye kadar epey bekleyecek, deneyerek ziyan edecek kadar yok haliyle​:joy:
Edit: bu gönderiyi taslaklarda unutmuşum :grinning: 3 hafta şişe sonrası tadim aşağıda …

1 Beğeni

Selamlar. Üstte de soylediğim gibi siseleme esnasındaki tadimı gondermemisim ve şimdi 3 hafta siseleme sonrası tadim yaptım. Smoked oranı gayet iyi ama bira hala biraz maya tadı içeriyor. Sanırım 3gr maya fazla geldi 3.5 litreye. Ayrıca tortulu siseleyebilmistim, bu da bir sebep olabilir. Bir başka sebep da dolabin kapağı açılıp 1 saat kadar direkt güneş ışığı almış olması olabilir. Tüm bunlar hafif bir ekşilik hissetmeme sebep oldu. Ama zamanla geçebilecek kadar. Tadlar kompleks olmamış, sadece 2 tip malt kullanmam ve serbetciotlarini az kullanmam olabilir. İcilebilir bir bira orası kesin ama 10 uzerinden şimdilik 4.5 dan 5. O da ilk all grain olduğundan :grinning:

1 Beğeni