6 aylık kit maceram ve toplu tadım tecrübeleri

(evbiracısı) #1

Bira yorumları 3. paragrafta başlıyor :slight_smile:

Uzun bir süredir forumdan uzağım, iş yoğunluğu sebebiyle foruma ara vermek durumunda kaldım. Hatta biraya bile ara verdim diyeblirim :slight_smile: Tabiki hobiye olan merakım arka planda çalışmaya devam etti. Her ne kadar kitapları dahi yarım bıraktıysam da, bu bir buçuk iki aylık süreç içinde bira maceramda en güzel tecrübelerimi kazandım diyebilirim. Toplu tadımlar :slight_smile:

Yılbaşından önce ve sonra olmak üzere iki ayrı etkinlik vesilesiyle, kalabalık bir arkadaş grubumla yaklaşık 6 aydır ürettiğim ve stokladığım biralardan tadıp yorumlarını dinleme şansım oldu. Özene bezene kurduğumuz, çocuğumuz gibi sıcaklık kontrollü ortamlarda beklettiğimiz biralarımızın değer verdiğimiz biraseverler tarafından tüketilip yorumlanması gerçekten çok keyifli, başta bunu belirteyim. Paylaşılabilien bir hobi olması ev biracılığını diğerlerinden ayırıyor. Neyse, daha fazla uzatmadan aldığım geri dönüşleri paylaşmaya başlayayım, tattığımız biralar şunlar;

Better Brew export lager
Better Brew IPA
Muntons Çilekli Buğday
Woodforde’s Wherry (standart kuruluma ek 500gr şeker)
Muntons Export pils V3
Muntons Buğday Wyeast 3068
MJ pilsner (M54 maya ve 100 gram spalter select direk kovaya dry hop ile)

25-35 yaş aralığındaki grubumuzda hanımların damak zevkine en çok uyan biralar şaşırtıcı bir biçimde bol dry hoplu MJ pilsner ve çilekli buğday oldu. Wyeast buğdaydaki muz aroması hoşlarına gitse de iki hanım (tadımdaki hanımların yarısı oluyor :smile:) bu birayı “çok şekerli” olarak tanımladı :smile:

Beyler ise ilk tercihlerini wyeast buğdaydan yana yaptılar. Ardından ise Wherry geldi. BB kitlerden lager olan en berrak kit olduğu için ticarilere en yakın kit olarak konumlandı, ipa ise yüksek alkollü ve az şot aromalı olduğu için pek beğenilmedi(bu kitten çok benim kurulumumla alakalı).

Benim beklentilerim hanımların acılığının düşük olması sebebiyle wyeast buğday tercih edecekleri yönündeydi. Erkeklerin ise duru içimi ve alışılageldik tatları nedeniyle BB lager veya MJ pilsner tercih edeceklerini düşünüyordum.

Yine de çok keyifliydi, forumdaki tadımların sık tekrarlanmasının nedenin daha iyi anlamış oldum.

Not1:Arkadaşlarım biraseverler fakat bizim kadar değil, hobi seviyesinden uzaklar. Bu yüzden bu tecrübelerimiz ciddi tadım notları olmaktan ziyade “hangi kiti alayım” diye düşünen ve soran arkadaşların kendilerine biraz daha özgürlük tanıması açısından önemli bence. Tamam, ilk kitiniz saison olmasın belki ama hem farklı türlerle hemde farklı şotlarla denemeler yapmaktan korkmayın. “Ya kötü olursa” diyebilirsiniz fakat, ya iyi olursa? :slight_smile: