750ml ve 1lt şişe

(Çağrı Çamlıca) #1

Değerli Arkadaşlar,

Ben 500ml şişeler ile uğraşmaktan bıktım. Evde bir sürü 33’lük şişem var, hevesle biriktirmiştim ama bu şişeleri kullanmak da, sonra saklamak da zahmetli bence.

Lviv’de -yolu düşen herkese tavsiye ederim- Beer Theatre Pravda’da görmüştüm ilk. 500 ml şişelerin yanı sıra 750 ml şişelerde servis ediyorlardı biralarını. Yine başta Abt 12 olmak üzere bir çok Belçika birası da 750 ml şişelerde servis ediliyor. Kapak mantar kapak, şampanya mantarı gibi. aşağıda örneklerini ekliyorum.

Şişelemeyi bu şekilde yapmayı deneyen oldu mu? Bu konuda fikriniz nedir?

Şu aşağıdaki şişeler yerine yeşil şarap şişesi toplayıp, telli kapaklardan alıp taksam sizce olur mu? Deneyen oldu mu?

(ali can) #2

Kullananlar vardı.

(Emre Paşaoğlu) #3

merhaba, ilk defa bira yapıyorum. şişelerimin bir kısmını amazon’dan sipariş ettim. 12 adet 750ml şişe aldım; https://www.amazon.com/gp/product/B00CKTRWGO/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

indirim çekim ve kargo bedava hakkım olduğu için çok avantajlı fiyata geldi. 12 şişe toplamda 20 lira tuttu. eğer denk getirirsem yine aynı şekilde sipariş edeceğim.

edit: 22 oz:650 ml’e tekabül ediyormuş. yani benim şişeler 650 ml.

(Çağrı Çamlıca) #4

bu süper. normal bira kapağıyla kapanacak sanırım. müthiş. fazla basınçtan patlayıp kapaklar yerinden çıkmaz değil mi? genelde bu şişeleri şampanya gibi kapatmışlar.

(Emre Paşaoğlu) #5

pek sanmıyorum fazla basınçtan patlayabileceğini, ama bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan doğru yanıtı beklemek daha doğru olur.

(.) #6

(Tigin ) #7

Ben bilimum birayı 1 lt.lik şeffaf Ikea korken lere kuruyorum (isiksiz ortamda hatta karanlıkta tutuyorum). Renkli şişe buldum (bormioli Rocco) ama gaza dayanir mı emin olamıyorum. arayışlarım sürüyor.

(evbiracısı) #8

Bende kullandım bunları, fena değiller ama gaz kaçırıyorlar. Ale biralarda kullanılabilir ama pilsen-buğday gibi gazlı sevdiğim biralarda beni üzdüler.

(antipanik) #9

650 ml brüt hacimdir.
Kabaca 500 ml lik şişe satın aldınız sanırım.
50 lik bira bardağına su doldurup şişeye aktarıp hacim test ettiniz mi??:blush::blush:

(Emre Paşaoğlu) #10

yok hocam pek sanmıyorum, çünkü 50lik şişelere göre hayli büyük duruyor. hiç aklıma hacim testi yapmak gelmedi. hemen şimdi deniyim hatta.

(Emre Paşaoğlu) #11

@antipanik tahmin ettiğim gibi 650 ml, biraz suyu fazla olduğu için 670 çıkmış fotoğrafta. (şişenin ağırlığı 337gr, -337 gr olarak hesaplattırdım tartıya) yani kesin hacim sonucudur bu.

bu da amerika’dan gelen kutunun tamamı:

(Tigin ) #12

Bilemiyorum… Benimkiler bayağı iyi gaz tutuyor. En son açtığım festival summer alede inanılmaz bir açma “patlaması” vardı. Şişenin kırılmadigindan emin olma ihtiyacı hissettim.
Ama mekanik bir sistem ne kadar olsa gaz kaçırma ihtimali var. Gerçi belirli bir basınçtan sonra gaz kaçırmasının iyi bir yönü bile var… O sebeple en sevdiğim şişelerim.

(evbiracısı) #13

Yok zaten içilmeyecek gibi olmuyor ama litre başı 8 gram ile şişelediğim taç kapaklılar bariz daha gazlı olunca 2. denememde daha dikkatli inceledim. Şişeleme in ertesi günü yüzeyde hala köpük olunca 10luk su bidonunu kesip suyla doldurup işine koydum korken i ve hava çıkışını gözlemledim.

Ha, dediğim gibi içindeki bira gayet iyiydi ama 2 ay sonra o oksijen geçirgenlik belki problem yaratabilir. Kullanmak isteyenlere benim tavsiyem hem taç kapak ile hem korken ile şişeledikleri birayı karşılaştırıp ona göre karar vermeleri. Birde bir arkadaş birkaç kitten sonra daha fazla kaçırdığından bahsetmişti ki öyle olursa 23 tane yağdanlıkla baş başa kalmak sinir bozucu olabilir :slight_smile:

(Tigin ) #14

O durumda Karaköy deki veya Çin’den silikon conta tedariği düşünüyorum.
Perşembe pazarında silikon conta kesiyorlar ama food grade için iyi araştırmak lazım
Bu arada temizlik yaparkende sistemi şişeden tamamen ayırıp 24 saat pbw li suda bekletiyorum. Ardından starsan…

(rknsycck) #15

Bira şişelerine mantar kapatma makinasıyla şarap mantarı taksak olmaz mı acaba?

(Çağrı Çamlıca) #16

ben de bunun peşindeyim işte. eğer böyle bir ihtimal varsa şarap şişeleri kullanacağım, ya da metro’dan abt 12 alacağım hafta’da bir-iki. :slight_smile:

(evbiracısı) #17

Kullanırsanız sevmediğiniz insanlara hediye ediniz.

(Çağrı Çamlıca) #18

Tek istediğim şu şişelerden makul fiyata temin edebilmek aslında.

(rknsycck) #19

Aslında benim evde o kadar çok bira şişesi var ki, derdim bira şişesine şarap doldurmak ve mantarlamak :slight_smile: bira şişesine mantar oluyor mu onu bilmiyorum. Kendi yaptığım şaraplarım var evde.

(Tigin ) #21

Bira şişesine bira sarap şişesine şarap şişeleyelim?
Bende 20 adet şarap şişesi var, İstanbuldaysaniz değiştirebiliriz