9.23 Pale Ale (Coopers Pale Ale)

11 Aralık’ta 22 lt. su, 1 kehribar sıvı malt özü+1 orta kuru malt özü+250 gr şeker ve Mangrove Jack’s M44 US West Coast maya ile kitimi kurdum. Şerbet ve mayalama sıcaklığı 21, ortalama kova sıcaklığı 20 derece ile 2 hafta kovada bekledi.

10 gun sonra 70-80 gr kadar Amarillo şerbetçiotunu dry hop yaptım ve 4 gün sonra şişeleme geçtim.

750/360 şişeleme şekerinden 2’şer adet ile şişeleyip ortalama 19 derecede 2 hafta bekledi ve ilk şişeyi (yine dayanamadım) 2. haftanın ortasında açtım.

O.g.: 1053
F.g.: 1010
Abv: 5.9

Tadım:

Renk kehribar, görüntü kısmen berrak, gazlanma yerli yerinde. Köpük başlangıçta güzel ama çabuk kayboluyor.

Damakta tatlı ve yumuşak bir his bırakıyor. Yoğun şerbetçiotunun etkisiyle (ki bu özellikle istediğim bir şeydi) turunçgil ve hafif meyvemsi aromalar hissediliyorken, bitişe doğru çok hafif bir şerbetçiotu acılığı hissediliyor.

Henüz yeni 1 ay oldu fakat 4-5 şişeyi açtım şimdiden. Bugüne kadar yaptığım 4 kit içinde en başarılı biram oldu kanımca.

Emin olamadığım bir şey var, pet şişede ve cam şişede aroma farkları var sanıyorum. Cam şişede daha baskın ve kalıcıyken, pet şişedeki şerbetçiotu sanki daha az yoğun gibi geliyor. Muhtemelen yanılıyorum, ileride netleştireceğim.

7 Beğeni

Afitet olsun.

Bu arada dry hop yaptığınız biraları mümkün mertebe taze tüketin. “Bira şişede bekledikçe güzelleşir” argümanı tüm biralar için doğru değil, özellikle dry hop yapılmış biralar için. Beklettikçe aroma azalır. 1. aydan sonra yokuşaşağı gidiyor aromalar, 2. aya ise yarısı bile kalmıyor.

Pet ve cam şişe farkı için ise ufak bir kör tadım testi kesin sonucu verir. Birii 2 ayrı ufak bardağa siz görmeden hem petten hem camdan doldursun, deneyin bakalım fark hissediliyor mu, bu bira petten doldurulmuş denebiliyor mu :wink: Daha doğrusu için ise 3’lü kör tadım testi (3 ufak bardağın sadece biri petten doldurulacak, petten doldurulmuş olanı bulmaya çalışacaksınız).

3 Beğeni

Hahah teşekkürler deneyeceğim bunu : )

Benim pale ale siparişim kar nedeniyle gecikerek ancak bugün elime geçti. Akşama 1 paket açık renk DME, 1 paket açık renkli şerbetçiotlu DME ve yarım kilo Belgian Candy ile 22 litrelik kovada 4.kitim olarak kuracağım bakalım
Edit: Hatlar karışmış, 22 litrelik kovada R.I Ale kurdum bu akşam, yukarıdaki formülü 33 lük kova boşalınca haftaya uygulayacağım :slight_smile:

1 Beğeni

Daha önce yazdığım gibi dün akşam saat 9.00 itibariyle, 1 paket açık DME, 1 paket Hop DME ve 500 gram candy şeker ile 23 litre olarak Coopers Pale Ale kurulumunu tamamladım. Mayalama sıcaklığım 21,5 derece idi, ancak bu saat itibariyle, neredeyse 24 saat olmasına rağmen hala gaz çıkışı başlamadı. Daha önceki hiç bir kitte bu kadar gecikme yaşamamıştım. Bu kitin bir özelliğimidir bu gecikme ? Sizde nasıl olmuştu acaba?

@Osony Bende sanırım 20.saat gibi başlamıştı.

Önce kapakta şişkinlik olup olmadığına bakın, yukarıdan ışık tutarak kovada krausen oluşumu olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir hava kaçırma ihtimaline karşı kapağı ve musluğu streçleyebilirsiniz. Bunları yapıp gözlemlemeye devam edin, büyük ihtimalle sorun yoktur. : ) Şu yazıyı da inceleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Ben de bu kitten kurdum aşağıdaki tarif ile;

1. Cooper Pale Ale
  2. Kit mayası (M15 Empire Ale Bira Mayası almıştım ama kit mayası 6gr iken bu M15 maya 10 gr olunca kullanmadım)
  3. 1kg orta DME + 500 gr şeker

Ufak tefek terslklere rağmen şu anda 22 derecede dinlenmede. Ay sonu açıp şişelemeye geçeceğim.

Soru sormak adına; 6 gr kit mayası yerine 10 gr M15 maya kullansam ne olurdu? bu 10gr maya ile ne yaparım şimdi? Ale mayası olması elimi kitler mi başka kitlerde?

Ben de M44 US West Coast maya ile kurdum, maya tadı/kokusu asla yok, şahane oldu. 10 gr. olmasında bir sakınca yok yani. Kit mayası ile de güzel olacaktır eminim.

Daha sonra mayanızı herhangi başka bir ale ya da stout stili birada kullanabilirsiniz.

Teşekkürler. Artık o mayada 2. kitime yar olacak demek :grinning:

hocam denedini mi ? durum nasıldır ?

Benimkiler daha şişede 10 gün daha yatacak