Abdij kiti için hangi dme kullanmalı

Abdij kiti kuracağım ancak koyu dme ile orta dme arasında hangisini kullanmam gerektiğine tam karar veremedim ancak koyu dme sanki daha uygun, daha önce kuran varsa onerilerini bekliyorum.

Ben olsam malt özü kullanmazdım, 500 gr şeker eklerdim. Zaten 9 lt üreteceksiniz. Ama illa kullanacağım derseniz Koyu Renkli Kuru Malt Özü uygundur.

Ben 2 kit kuracağım, aklımda yarim kg dme yarim kg seker kullanmak vardı, bu kitin tahminim gövdesi yuksek olur ama yine de kullanayım diyordum sadece şekerle kurunca gövde ve aroma da iyi oluyor mu?

Hiç Brwferm kurmadım, sadece okuduklarımdan çıkarımlarımı yazıyorum. Brewferm kitlerinin zaten yeterince yoğun olduğu söyleniyor. Malt özü kullandığınızda OG daha da yükselecektir. Forumda Abdij kuranları bir okuyun, okumadıysanız. Yüksek FG ihtimalinin önüne geçmek için maya değişikliği gerekebilir malt özü kullanıldığında. Brewferm kitleri zaten biraz özel kitler, ben olsam ilk kurulumu 2 kit, 1kg şekerle 18 lt yapardım. Bir de Abdij çok geç olgunlaşıyor diyorlar, şişede en az 3-4 ay.

2 Beğeni

Brewferm mayalarının muntons vs mayalardan alkol sindirimi yüksektir diye düşünüyorum tabi net bilgim de yok bu konuda, sitede tanıtırken yarım kg şeker veya dme ile kurum diyorlar, kitin icindeki kilavuzda da dme kullanımı ile ilgili bir husus yok, 1.5 kg agirliginda bu kit ve 9 lt kuruluyor gövde zaten diğer kitlerden kendiliğinden yuksek olacaktır, forumda okudum ama sorduğum konuya değinen olmamış, aynen baya geç olgunlaşıyormus ben atacağım kenara 6 ay unutacağım siseledikten sonra…

1 Beğeni