Acemi butik biracılık

(Ahmet Aksakal) #1

İlk kitimi 2 Ekim akşamı yaptım 23 derece iken mayalayip kapattım
İlk gunler hava çıkışı gayet iyiydi şu an azaldı ama devam ediyor
Kova sıcaklığını akvaryum daldırma termometre ile 21.8 görünüyor hava çıkışı az ama var
30 Ekim salı günü. Yani 3 hafta sonra şişelemeye geçeyim diyorum sorun olur mu?
Ayrıca şişelemeye geçtiğimiz de hava filtresini ve kova kapağıni çıkarıp mı doldurma yapıyoruz?

(Tncr) #2

3 haftada şişelenecek duruma gelecektir, şişeleyebilirsiniz sorun olmaz.
Şişeleme yaparken kapağı çıkarmanıza gerek yoktur.
Hava kilidini çıkarınız,içerisine her hangi bir şey kaçmaması için önlem amaçlı olarak açılan deliğe starsanlı bir kağıt havlu koyunuz.

(Ahmet Aksakal) #3

Teşekkürler hocam şişeledikten sonra şişeleri de 10gun bekleyip ondan sonra dolapta soğutup icerim diye düşünüyorum?

(Tncr) #4

Rica ederim.
10 gün erken olur en az 1 ay bekletmenizi öneririm daha öncede içilir tabi ama sonra erken içtiğiniz her bir şişe için pişman olursunuz :slight_smile:
İçmeden 1 gün önce dolaba koymanız yeterli olacaktır.

(Ahmet Aksakal) #5

Çok teşekkür ediyorum

(Ahmet Aksakal) #6

Mayam kovada bir haftayı tamamladı gözlemlediğim kadarıyla hava çıkışı ilk günlere göre çok azaldı sizce normal mi

(Saner Gülşen) #7

Normal, ölçüm setiniz yoksa 2 haftayı doldurun.

(Ahmet Aksakal) #8

Teşekkür ederim ölçüm seti yok 3 haftayı tamamlayıp şişelemeye geçeceğim

(Ahmet Aksakal) #9

2 parçalı hava kilidi kullanıyorum daldırma termometre ile şu seviyesi sizce normal mi
Üst kapağını açıp biraz su ilave etmelimiyim yada kapak açılırsa sıkıntı olurmu bugün mayalama da 9.gunum hava çıkışı ilk günlere çok çok azaldı şu sıcaklığı 21,4derece

(Ahmet Aksakal) #10

Resim ilk günlerden bı resim su seviyesi biraz daha düşük şu anda?

(Saner Gülşen) #11

Su seviyesi, üst kapağın en alt sınırının üstündeyse eklemenize gerek yok.
Bir dahaki seferde hava kilidini bu kadar sokmayın, contaya zarar verirsiniz. Hafif bir sıkışma yeterlidir.