Acil maya önerisi

Uzun zaman önce kışın yaparım diye bir çok kit sipariş ettim. Bunladan biri Export Pilsner, bu kiti cumartesi akşamı kurdum. Fakat 24 saatten fazla süre geçmesine rağmen hala hava çıkışı, bombelik vs olmadı. Hala hava seviyeleri eşit. Dün her türlü yalıtımıda yapmıştım gaz kaçırmasın diye.

Kit mayayla yazın odada duruyordu. Bende sonradan akıl edip buzdolabına koydum. Mayalar ölmüş olabilir. Bu nedenle bende maya alıp eklemeyi düşünüyorum.

Fakat şimdi sipariş etsem kargoların yavaşlığı nedeni ile çarşamba elime geçer. Bu süre sonunda, yani 4 gün sonra maya eklemek iş görür mü? Yoksa elimde Cerveza ve Golden Ale bira kitleri var. Bunlardan birinin mayasını eklesem aynı görevi görür mü tadı değiştirmeden?

Eğer iş görür ise sonuçta bir maya eksilecek, yerine hangisini almam lazım aynı işi gören?

Bir diğer soru ise Oranje Bock ve Nog mayalarınında aynı soruna yol açabileceğini düşünüyorum. Onlarıda buzdolabına geç koydum. Bunların yerine hangi mayayı almam gerekli?

Sıcaklıklar 18-23 derece arasında tutabiliyorum.

Bir 24 saat daha bekleyin derim maya eklemek için, mayaların bir kısmı ölmüş olabilir ama son kullanma tarihine kadar iş görür sanırım. Yalıtımda contayı bantlama yapmamış olabilirsiniz. Conta zamanla tam oturmuyor, contayı kenarlarından kapağa bastırarak bantla kovanın kapağına yapıştırın.

Maya eklemeye karar verirseniz Muntons’un kitlerinde genellikle S33 bulunuyor. Cerveza’nın mayasını kullanabilirsiniz, uyandırarak ekleyin. Daha sonrasında isterseniz maya yıkayıp aynı maya ile Cerveza’yı kurabilirsiniz. Ya da direk şişelemeden sonra tortunun üstüne 10 lt soğuk su dökerek (ısıtılmış kiti ve sıcak suyu dökünce totudaki mayalar ölmesin diye) üstüne Cerveza’yı kurabilirsiniz. Maya alacağım derseniz US-05 iş görür sanırım.