Acil yardım 1100 og -1020 fg

selamlar @haan Bey ve tüm forum sakinleri
1100 og ile başladığım smugglers ale kitim yaklaşık 1.5 aydır fermentasyondaydı. bugün şişeleme kararı aldım ancak 1020 fg ölçtüm iki sorum var;

1. yaklaşık %10.50 alkol oranı sonucu çıkıyor şişeleme sonrasında gazlanmayı sağlayacak canlı maya kalmış mıdır? ( abbaye kullanmıştım)
  2. 1020 fg ile şişeleme şekeri kulanmalı mıyım patlama riski ne düzeydedir?

Merhaba!Neden bu kadar uzun süre fermante ettiniz? Ben de iki üç ay kadar önce aynı kiti kurdum. Ama bu kadar bekletmedim. Şeker olarak da her şişeye 4 g koydum.Ama benim ölçüm aletlerim yok. Çok güzel oldu biram.

yüksek og olduğu için olabildiğince düşük fg elde etmek için fermentasyonu uzun tuttum

bu kadar yüksek og’ yi nasıl elde ettiniz.
İlgili kitlere şeker eklemesi yapılmaya gerek yoktu. Şayet mayanızı değiştirmedi iseniz 1 paket maya da yeterli olmayacaktır teorik olarak. Şişelemeye tabiki geçebilirsiniz.

Fermantasyon tamamlandığı için şişenizin patlama riski yok. BE256 alkol dayanımı en yüksek mayalardan. Denemekten başka çare yok.

0,5 kg dme ve 3 kg şeker ekledim. kit mayasına ek olarak 2 paket de abbaye maya ekledim.farklı maya kullanımı hakkında farkı görüşler mevcut ama ben biranın tadında bir negatiflik hissetmedim.zaten kit mayasının bukadar yüksek og nin altından kalkmasını beklemek yanlış olurdu sanırım.

evet %11,50 alkol dayanımı var diye belirtilmişti açıklamalar kısmında bu nedenle abbaye yi seçmiştim.
beklentim fg nin 1010 gibi tamamlanması yönündeydi ancak 1020 görünce tedirgin oldum zira gazlanma için 4 gr şişe şekeri düşünüyordum. 1020 fg olduğu için şişe şekeri koymalı mıyım sizce ? canlı maya kalmış mıdır diye düşünüyorum.

Kiti farklı yaptığınızı tahmin etmiştim. Belçika tarzı yapmışsınız. Şişeleme şekerini gazlanma ve köpüklenme için eklemeniz gerekir.

evet Burak Bey, daha yüksek alkollü tercih ediyorum genelde.ekleyecektim de %10,50 alkol oranında canlı maya kalıp kalmadığı konusunda ve 1020 fg sonrası eklenen şişe şekerinin bottlebomb a sebep olup olmayacağına net bir kanaat getiremediğim için dün akşam şişelemekten son anda vazgeçtim.

0,33 şişe ölçeğine göre şişeleme şekeri kullanırsınız 50cllik şişede . Riski minimuma indirmiş olursunuz.

Aboww… n’aptınız hocam :slight_smile:

1 Beğeni

Tüm zamanların en deneysel girişimi olmuş :slight_smile: tebrikler

1 Beğeni

Coşmuş bulunduk Ahmet Bey :slight_smile:

1 Beğeni

Şişede olgunlaştırma sürecini de patlamasız atlatabilirsem deney sonucunu paylaşacağım Cihan Bey :slight_smile:

Ben bu biranın/deneyin sonucunu çok merak ediyorum. Nasıl oldu? Gazlanma oldu mu? şişe patladı mı? tadı kokusu nasıl oldu? O kadar yüksek alkol içim keyfi verdi mi?

1 Beğeni

evet ya bende çok merak ettim. lütfen bir açıklama yapın.

Ben de sonuçları merakla bekliyorum. Benim de böyle bir projem var, yaklaşık 15-18 ay arası dinlendireceğim bir bira olacak. 75cl’lik Leffe şişeleri çok kalın ve yıllandırmaya çok uygun şişeler. Ya mantarlayacağım, ya da swing top uygulaması yapacağım. Merak içindeyim. :slight_smile:

1 Beğeni

selamlar, 08/06 da şişeye giren denek 09/07 de gazlanma sağlayamamıştı.(bu arada patlayan şişe olmadı)
28/08 de bir şişe saha açtığımda gazlanma mevcut idi ancak benim için fazla tatlıydı. Beklemeye devam edeceğim ancak pek fazla ümidim yok açıkçası. 1 paket daha abbaye atmalıydım sanırım. 1020 fg sonrasında şişeleme şekeri kesinlikle fazla geldi.

Mayaların durumunu anlamak için ben genelde yarım bardak daha şeker döküyorum. Mayalar sağlıklı ise hava çıkışı başlıyor bir süre sonra.