Acil yardım arkadaşlar


(Ali Demirtaş) #1

Şimdi arkadaşlar ikinci seti kurulumunu yapmıştım. Ölçü setim yok peşinen söyleyeyim. Mayalamaya bıraktığım yer soğuk olması nedeniyle 3 hafta bekledim hava tapası yarı yarıya idi mayalanma bitmiştir diye şişeledim ve bugün açtığım da neredeyse hiç gazlanma yok ve koyu bal rengine sahip ve aşırı tatlı bi şerbet olmuş ve şişe dibinde çok çok az tortu var. Şimdi size sorum şu şişeledikletimi yeniden maya alıp mayalasam olur mu? Çaresi var mı?


(evbiracisi1) #2

Öncelikle ne kadar oldu şişeleyeli.
2. Olarak şişelerin bulunduğu yer sıcaklığı nedir?


(Ali Demirtaş) #3

5 gün oldu yerin sıcaklığı 18 civarı


(evbiracisi1) #4

Daha sıcak bir ortama alın şişeleri. 5 gün hala çok erken bu arada.


(Ali Demirtaş) #5

Normalde 7 günde gazlanma hemen hemen tamamlanıyordu. Sorun şu şişeleme yaoarken bi kaç şişe sonra tadım aldığımda tad nırmal renk normaldi ama açtığım şişede renk amber rengime yakın bi renkte ve inanılmaz tatlı. Neredeyse hiç yok denilecek kadar da az tortu var şişelerde ve renk gayet berrak.


(Erhan) #6

Normalde demişsin ama aynı zamanda ikinci kitim demişsin. Bu kadar çabuk normalleştirme bir şeyleri.


(Ali Demirtaş) #7

Tavsiyeniz nedir erhan hocam?


(Mert Erkol) #8

Tavsiye sıcak ortama al şişeleri ve sabret.


(Ferhat Filiz) #9

herkese merhaba şişelemem üzere kapağı açtığım manda bu. Bozulma mi acaba? 3 haftalık continental. Açık sme ile kurdum. Tecrübeli arkadaşlardan geri dönüş bekliyorim


(Saner Gülşen) #10

Anormal bir durum görmedim ben. Tadı güzelse önemsemeyin. Ben hiç kapağı açmadan şişeliyorum.


(Ferhat Filiz) #11

Kenarda ve Üzerind e oluşan katı partiküller korkuttu ama şişelerin gayet temiz ve hoş kokulu idi. Şişeledim. Teşekkürler geri dönüş için.


(Ferhat Filiz) #12

herkese merhaba. 2 gün önce kurduğum kit bu gun eve geldiğimde hava kilidinden köpükler saçarak dışarı taşmış bir haldeydi. Hemen kapağı açtım. Ve fotoğrafladim. Kapağı ve hava kilidini hemen temizleyip köpükler inince geri kapattim. Şu anda saniyede 1 hava çıkışı var. Kapağı açtığımda ekşi şarap kokusu aldım.
Kit kurulumu Mj helles-m45 maya-1.5kg dekstroz-24 litre og 1045. Maya uyandırma yapmıştım. Bilgili ve tecrübeli arkadaşlara 2 sorum olucak.

  1. bu köpürmenin nedenleri neler olabilir?
  2. bu kitte bozulma olurmu? Döküp yeni mi kurmalıyım yoksa 1 2 hafta beklemelimiyim?

(Ferhat Filiz) #13

Not: sıcaklık 21 derece idi.