Acil yardım - kit kurarken hata yaptım

(Duygu Soytürk) #1

değerli butik bira ailesi, acil olarak fikirlerinize ihtiyacım var. az önce 3. kitimi kurarken çok fena bir hata yaparak damacanayı çalkalama adımını atlayıp suyu 15 litreye tamamladıktan sonra lök diye mayayı içine döktüm (uyandırılmamış maya)

mayalar uyanmadan çalkalasam bir şey olur mu yoksa bırak dağınık kalsın mı dersiniz?

(Eşşekkadaradam) #2

Yardimci olursa : Dağınık bırakan çok duydum ama Calkalayan hiç duymadım.

(Sami Gürel) #3

ben de soyle bir sey okumustum. umarim yardimci olur:

(KaanK) #4

Kit kurarken çalkalamamanın çok fena bir hata olduğunu düşünmüyorum. Eklediğiniz su kaynatılıp soğutulmuş şebeke suyu falan değilse içerisinde yeterince çözünmüş oksijen olacaktır.
Kit değil de mayşe ile kuruyor olsaydınız durum değişirdi. Mayşe yüksek sıcaklığa maruz kaldığı için içerisinde çözünmüş gaz kalmıyor, o yüzden çalkalamak kritik.
Bence dağınık kalsın :slight_smile:

(Duygu Soytürk) #5

ben acemiliğimden olsa gerek; fena bir hata olduğunu düşünüp panikledim.
dağınık bırakıp gerekirse 2-3 gün sonra riske girmek en mantıklısı görünüyor.
yorumlarınız için teşekkürler.

( P.G.) #6

Ben bir kitte mayayı döktükten sonra çalkaladım, bir kittte de hiç çalkalamadım. İkisinde de problem olmadı. Maya uyandırma da yapıyorum 3. kitimden beri, onun da bir faydasını görmedim ama en azından köpükleri kenara al derdi olmuyor diye yapıyorum :slight_smile:

Çalkalama kısmı zaten kafamda tam oturmadı. En küçük dökülen bidon 5 lt olunca ister istemez baya şelale gibi dökülüyor kovaya. O arada baya havalanıyordur sanırım.

(Ezio Auditore) #7

Çalkalamanın çok hafif bir etkisi var bence. Mayanın üremesi için gerekli olan oksijen zaten ilk döküldüğünde var kovanın içinde. Sıcaklık önemli daha çok. Onu kontrol etmeniz gerekir. 20-25 aralığında ise zaten maya uyanacaktır, mis gibi de çalışacaktır. Ha eğer fokurdama başlamadı diye endişe ediyorsanız, uzun sürdüğünü düşünüyorsanız, az bir şey hareketlendirebilirsiniz kovayı. Yine de sıkıntı olacağını sanmıyorum (tabi ceteris paribus :slight_smile: şartı altında, diğer herşeyi düzgün yaptıysanız).

(Deniz) #8

Kovayı çalkalamanın asıl sebebi allgrain bira yaparken su ısındıkça çözünen oksijen oranının ciddi şekilde düşmesidir. Mayanın çalışacak oksijen bulması için kova çalkalanır. Kitlerde kova çalkalanmasa dahi gayet güzel çalışıyor mayalar. Sıkıntı yok.

(Duygu Soytürk) #9

Bilgiler için herkese çok teşekkür ederim, içimi rahatlattınız ve sonunda haklı da çıktınız :slight_smile: hava çıkışı başladı sonunda.