Acılık mı, meyvemsi tad mi?

23 ltye 500 gr dme ve 1 kg seker ile kurdugum better brew ipa kitimi 15 gun kovada 5 gun sisede beklettikten sonra actigim ilk sisede belirgin bir acilik hakimdi.
Dun gece de, baloncuklarin cikisinin surdugu, fermantasyonun devam ettigi, 22 ltye 500 gr deme ve 1 kg sekerle kurulan, kovada 5 gundur bekleyen better brew pilsenerden bir cay bardagi ornek aldim. 5 gunluk olmasina karsin bardakta kopuk olusmasi ilgincti. Tadina gelince; 5 gun once siseledigim better brew ipa’da aldigim beligin aci tad pilsener’de de hakim.
İki kitimde de sogutucum olmadigindan ortalama sicaklik 23-24 derecedeydi. ancak iki kez 26 dereceyi gorunce buzlarla ve soguk su icine kovayi koyarak sogutmayi yaptim.
Sorum: Acaba iki kitte de hissettigim acilik forumda surekli bahsedilen meyvemsi tad mi?
Eger oyleyse meyvemsi tadi azaltmak icin;
1)Kovadaki kitime ne uygulamaliyim?
2)Sisedeki biralari nasil saklamaliyim?
tesekkurler…

bu sabah pilsenerden aldigim ornek:

bu da ipa’nin 6 gun sisede,7 saat buzdolabinda beklemis hali:

1 Beğeni

acılık diye bahsettiğinizin meyvemsi tat olduğunu düşünmüyorum. ipa stil olarak zaten şerbetçiotu acılığı bol bir bira, kullandığınız dme de şerbetçiotlu dme ise bu sebeple fazla acı gelmiş olabilir. pilsener için de bu geçerli. yalnız ipa çok hoş gözüküyor canım çekti :grin:

şişeleri oda sıcaklığında güneş ve ışık görmeyecek şekilde saklamak yeterli.
dediğim gibi şerbetçiotlu dme kullandıysanız bir dahaki kiti şerbetçiotu içermeyen bir dme kullanarak deneyin.

2 Beğeni

muntons acik renkli serbetciotlu dme kullandim hem ipa’da hem de pilsener’de.

ipa’nin tadi gorundugu kadar guzel. 5.91 alkol de kendini gayet guzel hissettiriyor :grin: ayrica bugun actigim sise de hakkaten dunkune gore cok daha guzel. bir hafta sonraki tadini dusunemiyorum :see_no_evil:

kovam bosalinca 4. kitim Coopers Sparkling Ale’yi serbetciotsuz dme ve 1 kg sekerle kuracagim. Sanirim bundan sonra ticari bira eve girmeyecek :+1: amator bir biraci olarak sonuclar harika :beers: herkese afiyet olsun :tada:

3 Beğeni

Doa IPA’da son durum , 15 gun kova 11 gun sise.

4 Beğeni

Bugun sunu farkettim ki , siseden ictigim biralarda aroma daha fazla , bardakta ise acilik daha fazla.Acaba mayayi havalandirmayla mi ilgili???

IPA karakterislik olarak sert bir bira (36-44 IBU), Pilsenerin acılığı daha az (30-36 IBU). Şişede beklettikce acılığı (IBU) değeri dahada oturacak, özellikle pilsenerde dahada düşecektir. Ben yüksek IBU lu biraları daha çok seviyorum, damak tadıyla alakalı. Czech Pilseneri 12 gün önce daha gövdeli olsun diye DME siz 17 litre kurdum, halen kovada ve gazlanma devam ediyor merakla sonucu bekliyorum :grinning:

3 Beğeni

4 gundur sisede bekleyen better brew pilsner’den (23lt’ye 500 gr light dme ve 1kg seker) ilk siseyi denemek icin actim. gazlanma ve kopuklenme gayet iyi maya kokusu rahatsiz etmeyecek kadar var. kovadayken ornek aldigimdaki kadar aci degil ancak bitiste ipa’ya yakin bir acilik hissediliyor.
kendi adima cikardigim sonuc; dme kullandigim kitleri yuksek seker kurunca acilik artiyor. 500gr dme ve 500gr sekerle kurdugum pilsnerde acilik yoktu ama onun da alkol orani azdi.
alkol oranini yuzde 5 ve uzerinde tutmak icin yeni pilsner kiti 20ltye 1kg sekerle kurdum. sonucu bekliyorum.

2 Beğeni

Merhaba bende better brew pilsener kitinden yeni kurdum, 4-5 gün oldu şişeleyeli bende de aynı acılık sorunu var. Üstelik sadece 1kg şekerden kurdum.
Merak ettiğim bu acılık ilerleyen zamanlarda geçiyor mu?
Teşekkürler.

Better Brew’ün acılık değeri 30-36. Sırf şeker ile bile olsa biraz acılık normal. Şişeleriniz daha çok genç, zamanla tadın olgunlaşacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

Sanmıyorum bu acılık başka bir acılık, köpüğü zehir gibi, dün gene açtım bir tane 1 hafta olmuş şişeleyeli ama acılık hala çok çok fazla içemedim. Bozulmuş veya mikrop kapmış olabilir mi? kokusu normal rengi normal köpüğü de gayet güzel, bu üçüncü kitim diğerlerinde hiç böyle bir sorun yaşamadım.

1 Beğeni