Ağız Kuruluğu ve Olası Nedenleri

(Boğaç Erkan) #1

Konuyu burada mı diğer bölümlerden birinde mi açsam diye çok düşündüm ama esas olarak tahıldan hazırladığım birada karşıma çıkan bir durum olduğu için buraya göndermeye karar verdim.

Birayla aramız iyi. Birbirimizi seviyor, birlikteliğimizden keyif alıyoruz. Lakin son zamanlarda hafiften tadımızı kaçıran bir durum söz konusu olmaya başladı. Sabah uyandığımda ağız kuruluğu yaşıyor oluyorum. Bu da yetmezmiş gibi, ağzımda gün boyunca devam eden buruk bir tad oluyor.

Bir yandan tahıldan bira üretiminde gelişmeye, yeni bilgiler edinmeye çalışırken bir yandan da açıkta kalmaktan korktuğum için kit kullanarak imalata devam ediyorum ve bu durum kitten ürettiğim biralarda çıkmıyor karşıma. Tahıl üretimine devam edeceğim ama bu durumu yaşayan başka birileri var mı ya da bunun nedeni benim yanlış yaptığım bir şeyler olabilir miye diye sizlerin fikrine başvurmak istedim. Yabancı forumlara da baktım ama konu hakkında pek bir şey göremedim.

Aklıma gelen ilk şey soğutma konusundaki yetersizliğim. Hızlı soğutma yapamıyor oluşum nedeniyle ortaya çıkan “chill haze” durumunun böyle bir sıkıntıya neden olması muhtemel mi sizce?

BIAB yöntemi kullanıyor ve maltı şıradan ayırdıktan sonra torbayı tüm gücümle sıkıyorum. Acaba sorun burada olabilir mi?

Bir de bu sorunu yaşadığım biranın henüz çok genç oluşu gibi bir durum var. İtiraf etmem gerekirse bu birayı şişelememin üstünden sadece 5 gün geçmiş durumda. Gazlanması köpüğü yerinde ama sizce bu biranın gençliğinden kaynaklanan, zamanla azalacak ya da kaybolacak bir durum olabilir mi?

Son olarak malt öğütüp yaptığım biranın kit üretimlerime göre daha yoğun ve (hidrometre bunu doğrulamıyor olsa da) daha alkollü olduğu gibi bir izlenime kapıldım. Hani bu bilimsel bir veri değil ama kit birasından içtiğim iki bira beni hiç etkilemezken iki şişe malt üretimi bira hafiften sallıyor gibi oluyor. Sizler de böyle bir deneyim yaşıyor musunuz?

Tüm yorumlarınız, yardımlarınız ve önümde yeni kapıların açılmasına önayak olacak bilgiler için şimdiden teşekkürler.

(Özgür) #2

Geçen günlerde maya çeşidi üzerine açılan bir başlıkta damakta oluşan kuruluktan bahsetmiştim. Benim tahminim biranın gövdesi ile alakalı olabilir. US-05 ile yaptığım bir birada bu sorunu yaşadım. Nedeni ise yaptığım hafif tarife göre mayanın güçlü gelmesi olabilir. Bu nedenle yüksek şeker sindirimi her tarifte iyi sonuç vermeyebiliyor.
Sizin tarifiniz nasıldı? Hangi mayayı kullandınız? Belki bir fikir yürütebiliriz.

(Boğaç Erkan) #3

Özgür hocam, köşeye kıstırdınız beni… Şimdi yine fırça yiyeceğim çok karışık bunlar diye. :smiley:
Neyse, bir kere girdik bu yola, artık ne gelecekse başıma çekeceğim.

1. reçete şöyle:

2,255 kg Pale Malt (Weyermann) (6,5 EBC) Grain 1 80,3 %
0,333 kg Melanoidin (Weyermann) (59,1 EBC) Grain 2 11,9 %
0,110 kg Smoked Malt (Weyermann) (3,9 EBC) Grain 3 3,9 %
0,110 kg Vienna Malt (Weyermann) (5,9 EBC) Grain 4 3,9 %
10,00 g Cascade [6,90 %] - Boil 60,0 min Hop 5 10,9 IBUs
15,00 g Cascade [6,90 %] - Boil 30,0 min Hop 6 12,6 IBUs
25,00 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Boil 5,0 min Hop 7 3,2 IBUs
20,00 g Cascade [6,90 %] - Boil 5,0 min Hop 8 4,4 IBUs
1,0 pkg SafAle English Ale (DCL/Fermentis #S-04)
10,00 g Cascade [6,90 %] - Dry Hop 4,0 Days Hop 10 0,0 IBUs
5,00 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Dry Hop 4,0 Days Hop 11 0,0 IBUs

Bu da biraz hırpalandıktan sonra (valla da billa da latife etmeye çalışıyorum) aklımı başımı almaya başladığımda hazırladığım ikinci reçete:

2,000 kg Pale Malt (Weyermann) (6,5 EBC) Grain 1 61,5 %
1,000 kg Pilsner (Weyermann) (3,3 EBC) Grain 2 30,8 %
0,250 kg Caraaroma (Weyermann) (350,7 EBC) Grain 3 7,7 %
10,00 g Target [10,70 %] - Boil 60,0 min Hop 4 17,5 IBUs
10,00 g Target [11,00 %] - Boil 15,0 min Hop 5 8,9 IBUs
10,00 g Cascade [5,50 %] - Boil 0,0 min Hop 6 0,0 IBUs
10,00 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Boil 0,0 min Hop 7 0,0 IBUs
1,0 pkg SafAle English Ale (DCL/Fermentis #S-04)
10,00 g Cascade [5,50 %] - Dry Hop 4,0 Days Hop 8 0,0 IBUs

Teşekkürler.

(ersoy) #4

bunlar çok karışık. :smiley:

(Boğaç Erkan) #5

@Alpinist… Özgür hocam, Ersoy hocam size diyor…
:stuck_out_tongue::stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

(Özgür) #6

Bu karmaşada ağız kuruluğunun nedenini bulmak samanlıkta iğne aramak gibi olacak :smile: Malt ve maya kombinasyonu 2. reçetede daha iyi ama şerbetçiotları tam bir karnaval havasında…

(Boğaç Erkan) #7

Pffff…
Güzel oldu ama.

(Boğaç Erkan) #8

Peki bunlar etkiliyor olabilir mi? Özellikle de torbayı çokça sıkma ve yetersiz soğutmanın böyle bir etkisi olabilir diye merak ediyorum.

(ersoy) #9

Şaka bir yana,
malt/şo/maya kombinasyonu suçsuz bana kalırsa. Başka bir deyimle sorun neyi karıştırdığımızdan çok nasıl karıştırdığımız. Özellikle sek kırmızı şarabın nasıl ağzı bir anda kuruttuğunu bilirsiniz. Bu duyguya bir tür kekremsilik eşlik eder. Batılıların astringency dediği şey. Etanol başlı başına dehidre edici birşey, ancak burada kit ile tam tahıl arasındaki farktan söz edildiğine göre, en büyük şüpheli tanin.
Bu durumda reçetenin ne içerdiği değil, ne içermediği sorun. Mayşe derece(si/leri) ve mayşe PH’ı. İki listede de PH’ın ideal aralığa düşmesine yardımcı olacak kristal maltlar yok. Eğer PH 5,8 ve üzerinde kaldı ve buna bir de yüksek sıcaklıkta ve/veya uzun süreli mayşeleme eşlik ettiyse, tahıldaki tanini güzelce şıraya kattınız demektir.

Ancak, bunlar yine de çok karışık ya :smiley:

(Boğaç Erkan) #10

Şaka bir yana… Ah! Hiç olmazsa kafama vurmayın ya… :smiley:

O zaman, anladığım kadarıyla, soğutma konusundaki yetersizliğim ya da torbayı sonuna kadar sıkıyor oluşum muhtemelen çok etkili değil. Bu durumda Ph meselesini biraz okumam gerekecek.

Bir de hafta sonu için planladığım reçeteyi önceden paylaşıp biraz daha fırça yemem…

Tamam. Anladım sanırım.

Teşekkürler.

(Boğaç Erkan) #11

Bu arada, dereceler de 60 dakika ~68 C ve son 10 dakika da 75 dereyece yükselt şeklindeydi.

Hemen okudum biraz, Yağmurlama ısısının ve yağmurlama sırasında torba içeriğinin ısısının da etkili olabileceğinden bahsedilmiş. Suyun etkisini söyleyenler var ama ben “iyi su” kullanmıştım zaten, çok büyük sorun çıkarma potansiyeli var mı emin değilim.

Aslında kitler de çok güzel oluyor… :frowning:

(biraci) #12

Şekerinizi kontrol ettiriyor musunuz? Ağız kuruluğu şeker hastalığının belirtilerindendir. Bira da maalesef pek iyi gelmez diabete :confused:

(Boğaç Erkan) #13

Öneriniz için teşekkürler. Bu dediğiniz de mantıklı olurdu ancak sürekli bir ağız kuruluğu problemim yok. Tahıldan ürettiğim bu iki birayı içtiğim günlerin ardından ortaya çıkan bir durum bu sadece.

Yani, umarım öyledir. :slight_smile:

(Özgür) #14

Benim aklıma başka bir durum geldi. Yeterli su tüketiyor musunuz alkol aldığınız günler? Özellikle bira içenlerde ertesi güne baş ağrısı ve susuzluk yapıyor.

(Boğaç Erkan) #15

Ne yazık ki suyla hiç aram yok. Yeterinden fazla çay, kahve, kola tüketiyorum da neredeyse hiç su içmiyorum. Ama benim için yeni bir şey de değil bu, kendimi bildim bileli susamam ben.

Sanırım tahıldan düzgün yapılmış bir şişe bira bulup içince anlayacağım ancak. Muhtemelen benim acemi üretimimden kaynaklanan bir durum. Neyse ki hepi topu 50 şişe var.

Size de epey takıldım ama bana kızmadınız umarım. :expressionless:

Teşekkürler.

(Boğaç Erkan) #16

Bugün öğleden sonra biraz okumaya çalıştım ve adım adım ilerleyip olası nedenleri eleyerek bu sorunu yeniden yaşamama niyetindeyim.

Bir forumda, fazla ince öğütülmüş maltın bu soruna neden olaileceği yazıyordu. Gerçi BB forumu da dâhil olmak üzere pek çok yerde BIAB yöntemiyle hazırlanan biralarda bunun önemli olmadığına dair içeriğe de denk geldim ama yine de aradan çıkarmak istiyorum.

Benim maltın öğütülmüş hali aşağıdaki gibi oluyor. Uygun mu sizce?

(biraci) #17

Ben bundan çok daha ince öğütüyorum. Gayet uygun ve güzel bu ayar.

(biraci) #18

Bence bundan ağız kuruluğu probleminiz :smiley:
Nerede oturuyorsunuz? Birçok şehirde tadım organizasyonları oluyor. Katılırsanız faydalı olabilir belki?

(biraci) #19

Şaka bir yana, @ers (Ersoy Bey)'in dediği gibi tanninler bu etkiyi yapıyor olabilir.
Torbayı sıkmak tannin açısından problem yaratmaz. En büyük etken yüksek pH, ikinci etken (pH kadar değil ama ) yüksek sıcaklıktır. Ama asıl neden pH seviyesi, özellikle sarı bira yapıyorsanız.
Denemek için bir dahakine bir amber ale yapın (bol kristal maltlı), ya da “sarı” bira yapacaksanız mayşelemeden önce 20 litre bira için 3 ml laktik asit ekleyin.
2. kademe mayşeleme sıcaklığını 75 değil de 70 yapın (hatta sabit sıcaklıkta-67 derece) mayşeleyin.
Yağmurlama suyunuz da 70 dereceyi geçmesin.
Bir de böyle deneyin bakalım :slight_smile:

(Boğaç Erkan) #20

Hocam bundan biraz daha ince öğütecek olursam sanki un haline getirmişim gibi hissediyorum. Yorumunuz için çok teşekkürler, bu sefer biraz daha ince deneyebilirim belki.

Ben Ankara’dayım, ilk tadımı da büyük bir heyecan, heves ve sabırsızlıkla bekliyorum. Henüz ev yapımı bir tahıl içemediğim için benimki hangi konumda bir türlü oturmuyor kafamda (gerçi en altlarda olduğuna da epey eminim sanki… :slight_smile:)