Akıllı Fermentasyon Dolabım - IoT Arduino ve Raspberry Pi

Herkese Merhabalar!

Homebrewing olayını 3-4 hafta önce nerden gördüm/duydum hatırlamıyorum ama evde bira yapma işine hemen ısındım. Hemen araştırmalar, yutup kanalları izlemeler, soruşturmalar, kit alet erdavat, “Nerden buluruz?” tripleri derken butikbirayı buldum. Bulur bulmaz da hemen siparişimi geçtim. (Bu arada site mükemmel ve çok şık emeği geçen herkesin ellerine sağlık.).

Kredi kartı numarasını gir, ad soyadta tamam CVV zaten aklımda “Ödemeyi yap” butonuna tıkla… Siparişiniz onaylanmıştır ve kafada bir ampul ve kendi kendine konuşmalar.

-Olm Alican ben İzmir’de yaşıyorum… Yazın ortasındayız… evin içi 50 derece oooluuum ne fermentasyonu :weary:

Bu içsel hesaplaşmanın akabinde gogıl açılıp "How to… " soru cümleleri ile başlayan ve çok eğlendiğim maceramı anlatacağım burda :slight_smile: Umarım beğenirsiniz.

Homebrewing için sıcak mevsim özellikle de İzmir’de ki yaz sıcaklığı büyük bir sorun. (şu an burası yanıyor). Bu yüzden anında araştırmalara başladım. Bakımı en zahmetsizi ve en ucuzu olsun istiyordum.

• Strafordan kutu yapıp sürekli buzla ısı ayarlaması yapayım dedim. Günün büyük bir kısmı evde yokum. Strafor kafama yatmadı. Eve gelmediğim zamanlar çok yüksek sıcaklıklara çıkabilirdim.

• Evin çok farklı karanlık ücra köşelerinde sabah akşam ölçüm yapıyorum… 29un altına inmiyor.

• Tamam elektrik parası neyse öderiz. Klima ben evde yokken sabah akşam çalışssın… Klima bile 18 derece ayarda gündüzleri odayı 24ün altına indirmiyor. Ki full çalıştığı zamanlarda ayda 250 lira elektrik faturası gelecek…

• Sağolsun butikbira daki arkadaşlarda 1 gün aksatmadılar hemen geldi siparişler… Bir siparişin bu kadar hızlı gelmesine bu kadar kızarmı insan (şaka şaka) :joy: Böyle odanın bir köşesinde başlangıç seti bana bakıyor, ben ona bakıyorum. Gördükçe kendime kızıyorum. Yok, bu iş yapılacak… :yum:

Başladım internetten ikinci el buzdolabı bakmaya 200 liranın aşağısına düşen fiyat yok modelleri de “ben daha portakal da vitamin değilim yani” o yıllardan yapılmış dolaplar :slight_smile: … spotçu spotçu gez. Aşağıdaki muhabbet ve türevleri…

Ben: “Abiii bana böyle ucuz yollu iknici el buzdolabı lazım. Yani çok randımanlı çalışmasına gerek yok. 20 dereceye kadar soğutsun yeter… :innocent: "
Spot: " :neutral_face: randımanlı çalışmasın mı? Napacan la randımansız dolabı? Benim tüm dolaplarım tam randımanlı çalışır… Randımansız çalışan mal yok bende…”

Bir hafta boyunca gördüğüm her kişiye ikinci el buzdolabı sordum. En sonunda sağolsun bi bakkal abimizden 125 liraya (bakkalcı abiye bedava verilen) Tuborg Buzdolabı aldım. Abi de dolabı evinin 3. katına koymuş. “Taşınmasına garışmam haaa” dior. Neden karışmadığı belli belim çöktü taşırken 5 kişi zor taşıdık dolabı. Ağırmış bayaaa :sweat_smile:

Eve zar zor getirdik fişe taktım. Herşey hazır bu akşam kitimi kuruyorum. Bir 10 dk bekledim. Elimi buzdolabına bir soktum. O da ne… Güney kutup noktasına hoşgeldiniz… Termostatı ayarlıyorum… Eh daha sıcak ama hala soğuk. Spesifikasyonlarına baktım dolabın -9/+9 çalışıyor. Bizim iş yine yattı… Biliyorum sitede elektrikten gücü açıp kapatan bir termostat var ama gücü birden kapayıp açtığı için buzdolabı motoruna çok sağlıklı olacağını düşünmediğim için almadım.

Buzdolabı fiziği, buzdolabı nasıl hacklenir bu spesifikasyonların dışına nasıl çıkılır derken bildiğin buzdolabı tamircisinin yanında kalfa olacak kadar bilgi sahibi oldum :slight_smile:

Ya ben programlama, mantık devreleri filan anlıyorum. Hemen şu termostatı sökeyim de programlamaya çalışayım derken termostat tamamen analog çıkıyor :slight_smile:

Tamam şu contasını sökeyim şurasını gevşeteyim filan… Termostatın tamamen ayarı kaçıyor… Yeni termostatlar 50 lira :frowning:

Sonra aklıma arduino elektronik kartı ve raspberry pi geliyor. Evde birer tane olucaktı… Haaa buna ısı sensörü ve röle lazım… Hemen siparişini geçeyim. 1 gün daha bekle, bağla evetttt bu sefer olacak galiba :smiling_imp:

Hemen devrelerin programlamasını yapalım… Eğer 20 derecenin üstüne çıkarsaaaa röleden elektrik vermeyi kes… If currentTemp > MaxTemp Then…

Kablolarını bağlayalım simulasyonlarını yapalım hemen.

.

Artık bu devreyi Buzdolabına bağlamanın vakti geldi…

Evet evet bu sefer olduuuu… Ama bu bana yetmedi artık beni kimse durdurumazz… Ben bu dolabın ısısını dünyanın neresinde olursam olayım ortam sıcaklığının gidişatını öğrenmek, dolabımı açmak kapamak istiyorumm. Evet bunu istiyorum. Evet raspberry pi (küçük bilgisayarımız) da bu noktada devreye giriyor. Hemen internetten amazonun bedava serverını açıyorum. Raspberry pi ile sunucuyu konuşturuyorum. Raspberry pi 30 saniyede bir dolabın sıcaklığını ölçüyor ve sunucunun veritabanına gönderiyor… Buzdolabının sıcaklığını düşürüp alçatabileceğim Basit bir admin paneli yapıyorum ve tabiki de ortam sıcaklığını grafik ile izleyebileceğim çok basit bir dashboard… Aşağıdaki linkten sizde benim dolabımın sıcaklık trendini izleyebilirsiniz. Kusura bakmayın admin panelinin linkini paylaşamıyorum. Başka insanların dolabımı durduk yere açıp kapamasını istemem :slight_smile:

Alicans Homebrewing Factory

Ve sonunda Kitimi de kuruyorum. Sıcaklığı ortalama 18 derece olacak şekilde ayarlıyorum ve artık istediğim heryerden tabletten, telefondan, bilgisayardan fermente dolabımın sıcaklığını izleyebiliyorum, derecesini ayarlayabiliyor, açıp kapatabiliyorum… :slight_smile: İleriki zamanlarda camera koymayı da düşünüyorum :smile: gaz çıkışını izlerim :slight_smile: Daha önce duyduysanız “Internet of Things” deniyor böyle şeylere…

Aşağıdaki resimlerde Fermentasyon Dolabımın - Fermentation Chamberımın son hali :blush: Bir seferde iki kova çok rahat bir şekilde sığabilir. Artık yaz aylarında bira yapabiliriimmmm :slight_smile: Yaşasın teknoloji, Yaşasın IoT. Yaşasın butikbira :sunglasses:

47 Beğeni

Güzel, çok güzel.
Küçük bir püf noktası kalmış. Fermentasyon exotermik reaksiyon olduğu için ısı üretir. Bu yüzden kova içi sıcaklığı dış ortamdan daha yüksek olur. O yüzden prob’u buzdolabı içinde herhangi bir yere değil de kova içindeki sıvının sıcaklığını en iyi temsil eden yere monte etmek lazım.
Bir çok arkadaş “madem kova daha sıcak 2 derece offset veririm, sorun çözülür” tarzı mantık yürütüyor. Ancak bu fark ne yazık ki sabit değil. Mayaların en hızlı çalıştığı evrede sıcaklık farkı büyüyor, fermentasyon son evrelerinde reaksiyon durmak üzere olduğundan neredeyse eşitleniyor.
Tabii ki bu soruna en iyi çözüm probu direk sıvının içine koymak. Ama bu yöntem hem sızdırmazlık açısından hem de temizlik-dezenfeksiyon problemleri yüzünden çok meşakatli.
Ben probu kovanın dışından sıvı seviyesinin altına bir noktaya değer pozisyonda üzerine bir izolasyon malzemei koyarak bantlıyorum. Doğruya oldukça yakın sonuçlar elde ediyor.

4 Beğeni

4 Beğeni

@alicanzade dostum tek kelime ile harikasın ellerine sağlık sanırım izmir de oturuyorsun. Acaba böyle bir sistemi kurmak tam olarak kac paraya mal oldu sana. İzmir içindeysen senden teknik servis hizmeti alabilirim :grin:

2 Beğeni

Selamlar hocam. Evet bunu ben de düşündüm hatta daha başlangıç setimi ilk defasında delip içine sokucaktım sensörü :slight_smile: ama daha sonra forumda şu kovanın üzerindeki kristal termometrenin gayet bir gerçekçi çalıştığını okuyunca biraz duraksadım ve pervanebiracılık kullanıcı adlı arkadaş ta kovaya delik açıp sıvının ortasındaki sıcaklığı ölçtüğünde bant termometre ile çok farklı bulmamış. Ayrıca sıcaklık ayarlamasını kovanın sıcaklığına göre ayarlamak istemiyorum. Hava sıcaklığı çok daha hızlı bir değişken. Eğer bu değişkeni mümkün olabildiğince sabit tutabilirsem ki bu da 16 - 20 derece arası benim için. Kovanın sıcaklığı 19-20 derece arası kalıyor.

Çok teşekkür ederim.

• Buzdolabı 125 lira

• Arduino - 30 lira civarı (ben de zaten vardı)

• İnternetten izlemek istiyorsak Raspberry pi küçük bilgisayar - 130-145 lira civarı. (bende zaten vardı öyle)

• Sensörlerin tanesi 10 lira şu an iki tane var benimkisinde (biri arduino biri de internete göndermek için)
    Röle - 10 lira

Yardım etmeye çalışırım tabiki :innocent:

3 Beğeni

Ellerinize sağlık, çok güzel gözüküyor. Eğer termostatı kovaya yapıştırmak veya içine sokmak istemezseniz aklıma gelen bir yöntem de kovanın üstündeki kristali okuyan bir devre kullanmak olur. OpenCV kütüphanesi ve basit bir kamera devresi ile (örneğin Adafruit’ten veya DX’ten alarak) kova üstündeki şerit termometredeki sıcaklık değeri okunabilir, bu değer de bir geribesleme olarak kullanılabilir. Zaten kamera koymayı düşündüğünüzü söylemişsiniz, bu yönteme başvurulabilir o yüzden.

Hatta ben sizin yerinizde olsam tüm bunları yaptıktan sonra buzdolabına özel bir Twitter hesabı açıp, günde birkaç kez sıcaklık ile beraber ortam fotoğrafını tweet’letirdim, maksat gırgır olsun :slight_smile: #GevezeBuzdolabı #ButikBira

4 Beğeni

Twitter olayı mükkemmell bir fikir… Bunu mutlaka yapmalıyım :slight_smile: dediğiniz gibi maksat gırgır :slight_smile: Çok teşekkürler fikir için

Fakat image recognation filan :slight_smile: biraz abartı olacak sanırım. Bence @Ertarda arkadaşın yaptığı gibi sensörü kovaya bağlayaiblirim :blush:

evet aynısından ben istiyorum. resmen yeni bir iş kolu oluştu.

Bira sen nelere kadirsin!

Süper çalışma ellerinize sağlık.

1 Beğeni

Müthiş.

Bunu güzel bir dış tasarımla ve uygun fiyatla satılacak “fermantasyon dolabı” diye bir ürüne mi çevirsek?

1 Beğeni

Yatırım yapacak arkadaşlarla konuşup anlaşabiliriz tabi :slight_smile: :relaxed:

İnternete bağlanmayanlar 1400 - 2000 lira arası satılıyor…

http://www.empero.com.tr/urun/detay.php?&id=1756&dil=tr

Daha uygun fiyata internete bağlanan modeli yapılabilir yani…
Hatta standart ürün yapılıp buna internet, kamerayla izleme… vs. gibi diğer özellikler ek paket gibi opsiyonel sunulabilir.

Hmmm, bu konuyu iyice bir araştırıp iş planı oluşturma fikri kafama yatıyor gibi. :rolling_eyes:

@AlicanZade projeyi cok begendim. Raspberry pi ile olan kisminin detaylarini/kodlarini paylasmaniz yada nasil yapabilecegim konusunda yardimci olabilir misiniz? Ben sicaklik durumuna gore fanin rolesini acip kapatmak ve sicakligi monitor etmek istiyorum.

Hocam Selamlar,

Şu anda kışa hazırlık olarak çok soğuk havalar için dolabın içine ısıtıcı koyarak projeyi upgrade etme aşamasındayım. Bununla ilgili bir youtube videosu çekmeyi de planlıyorum (umarım en kısa zamanda yapıcam :smile: ) . Orada daha detaylı bir şekilde teknik tarafına gireceğim projenin. Fakat bu sure zarfında sizde bir arduino, ısı sensörü ve role alarak olaya başlayaiblirsiniz. Bu ısı verilerini internetteki bir servera göndermek biraz daha yatırım gerektiriyor ayrıca komplikasyon yaratıyor :slight_smile:. Kodlama kısmına gelince tabiki de yardımcı olmaya çalışırım.

Merhaba Arkadaşlar,
Ellerinize sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş. Ben bu işe yeni başladım hatta ilk kurulumumu geçtiğimiz hafta başlangıç kiti ile yaptım. Benim de evimin üst katı çok sıcak oluyor alt katta da bu tarz şeyleri koyabileceğim yer yok. Bu yüzden ben de bir buz dolabı aldım ve yine IoT sıcaklık kontrolü yapıyorum. Buz dolabına hacmini arttırmaktan başka bir şey yapmadım. Günlük sıcaklık ve nem değerlerini kontrol edebilmek için internete de bağladım merak edenler aşağıdaki linkten kontrol edebilirler. Yaptığım devre ve kodları da isteyen olursa gönderebilirim. Bu arada ben biraz daha uygun maliyetli bir yöntem izledim. İlnternete direk başka bir cihaza ihtiyaç duymadan bağlanabilen kablosuz kontrolörler var. (ESP 8266) Benim projenin sıcaklık kontrol devresi tarafı sadece 10 TL tuttu. https://thingspeak.com/channels/74531

6 Beğeni

hocam bu sistemden ben de kurmayı planlıyorum. Arduino işi kolay onu biliyorum ama röle ve arduinoyu sisteme nasıl dahil edecem. Röleyi güc kablosunamı takacam hocam birde sistemdeki termostatı nasıl etkisiz hale getirecem.

Ayakta alkışlanacak paylaşımlar…

1 Beğeni

Ben kovayı kilere attım, kilerin camını açtım, dereceye de telefon flaşıyla bakıyorum, bendeki bilgi bu kadar, olursa bira içeriz olmazsa da tuborga devam:)))

3 Beğeni

Ayrıca bu ülkede senin gibi beyinlerin araba, uçak, gemi yapması gerekirken, Breaking Bad izleye izleye birayı transformers modunda yapıyor. Yazık oluyor yemin ederim senin gibilere:) Alkışlar…

5 Beğeni

Aynen öyle hocam…
Kova üstü sıcaklık 26 gösteriyor.
Dışarısı 18 C ve kapıyı açtım …içerisi 20 oldu… iki saattir kova hala 26 diyor…
Düşmüyor maalesef.:sweat:

Neyse dostlar…
Başlangıçta soğuk su hazırlamayınca böyle oluyormuş.
Mayalanma bugün 6 gün oldu.
3 gün sonra yoğunluk ölçüm nümunesi alacağım.
1008 görürsem sorun yok.
Ancak zaman yokluğundan önümüzdeki cumartesi şişelemeyi öyle yada böyle beklemek gerek.
Herşey yolunda…:slight_smile: