Aldığım Pilsener Küflenmiş mi?

(Aytaç ) #1

Merhabalar,

Yaklaşık iki hafta önce aldığım ve uygun ortamda beklettiğim pilsener’i biraz önce yumuşasın diye sıcak suya koydum. Kutuyu açtığımda ekteki görüntü ile karşılaştım. Küf’e de tam benzetemedim ama emin de olmadım. Sizce kit bozulmuş mu?

(Ali) #2

Bozulmuş olabilir galiba benim pilsener kitimde böyle bir görüntüyle karşılaşmamıştım.

(Cagri) #3

Benimkinde de boyle bir goruntu yoktu. Merak ettim durumu, ileride boyle bir seyle karsilasirsak ne yapmak gerekir?

(Ali) #4

Aklımda bu görüntüyle karşılaşmasının sebebi için türlü sebepler düşünüyorum
-Arkadaş kutuyu gereğinden fazla sıcak suda bekletmiş olabilir
-Bekletirken ocağın altını açık unutmuş olabilir(Bu hatayı bende yaptım :slight_smile: )
-Yada Bozuk gelmiştir yukarıdakilerden eminseniz Taylan beyle iletişime geçmekte fayda var :slight_smile:

(Boo Beer) #5

@Taylan bey Facebook gurubunda açıklamıştı. Aynı durum bende de oldu. Kiti ocakta uzun süre bekletince fokurduyor ve böyle bir görüntü oluşuyor. :slight_smile:

(Taylan Özdere) #6

Evet, bu küf değil :slight_smile: Sıvı malt ekstraktı kaynarken köpürdüğü için böyle bir görüntü oluşmuş.

Kiti kaynatmanıza gerek yok, akışkan hale gelmesi için biraz ısıtmanız yeterli :wink:

(Özgür & Deniz) #7

peki çok fazla ısıtınca ya da şekildeki gibi kaynatınca kötü bir tat ortaya çıkar mı?

(Taylan Özdere) #8

Kaynatma süresine bağlı olarak kit giderek acılaşabilir, içindeki şekerler karamelize olmaya başlayabilir. Genelde şerbetçi otu içeren hazır kitleri kaynatmak kötü sonuç veriyor.

(Deniz) #9

Arkadaşlar kapalı konserveyi haddinden fazla ısıtırsanız konserve çok ciddi bir şekilde patlayabilir, aman dikkat.

(Pendik Artisanal) #10

Isıtmaya başlamadan önce küçük bir çentik açıyorum :thumbsup:

(Aytaç ) #11

Ben sicak suda gereginden fazla durmasina bagladim sonucu. Kuf gibi degildi cunku kopuge daha cok benziyordu cikan goruntu