Alıntılar, kopyalama ve telif hakları


(Taylan Özdere) #1

Bu forumda yapılan özgün paylaşımların (içeriğindeki metin, görsel, video dahil) tüm telif hakları paylaşan kişiye aittir. O kişinin izni olmadan başka websitelerinde veya mecralarda kısmen veya tamamen çoğaltılmamalıdır.

Aynı şekilde, başka websitelerinde veya mecralarda üretilen özgün içeriğin forumda paylaşımı konusunda şu prensipler izlenmelidir:

  • Özgün içeriği asla tamamen foruma kopyalamayın. Bunu yapmak yerine, bu içeriğin neyle ilgili olduğuna dair fikir veren makul uzunlukta bir alıntı yapın. Geri kalan kısmı içinse bir bağlantı paylaşın. → Örnek

    • Bu içeriği kendiniz üretmiş bile olsanız doğrudan foruma kopyalamayın. Örneğin kendi siteniz veya bloğunuzda yazdığınız bir yazıyı forumda paylaşmak istiyorsanız, ya yeniden yazın ya da yukarıda belirtilen şekilde kısa bir alıntı yapın ve bağlantı verin. Birebir kopyalanmış içerik forumun arama motorlarındaki sıralamasını olumsuz etkilemektedir.
  • Özgün içeriği üreten kişiye veya kaynağa mutlaka atıfta bulunun. Kaynak göstermek hem doğruluğun kontrolü hem telif hakları, hem de uygar tartışmalar için önemli. Bu yüzden yaptığınız alıntılarla ilgili bağlantı vermeyi unutmayın.


(Taylan Özdere) #2