Alkol Oranını Düşürmek

(Onur Baykal) #1

Malumunuz yaz sıcakları geliyor. Sıcak havalarda da bira tüketimi doğal olarak artıyor. Ancak bu tüketimin artmasıyla birlikte yan etkileri de artıyor. Bu yüzden kitin %5 alkol oranını nasıl %3-%3.5 oranına düşürebiliriz ve daha çok birayı keyifle tüketebiliriz?

Mayalanmadan önce daha çok su eklersek biranın tadını da etkilemiş olur muyuz? Bu sorumu daha çok buğday ve meyveli biraları göz önünde bulundurarak soruyorum.

(Sarahaten) #2

İnternette şöyle bir şey oldum:
(Current OG/ Desired OG) x Current Volume = Desired Volume

Mesela 23 litrede OG 1050 çıktı ve siz bunu 1040 yapmak istiyorsanız:

(50 / 40) X 23 ise buradan 28,75 litre çıkar.

(berry) #3

1.8 kg lık kitleri şeker eklemeden 23 litreye yaparsanız alkol oranı 3 civarı çıkar zaten…

(Onur Baykal) #4

Burada: http://byo.com/stout/item/263-brew-a-great-non-alcoholic-beer anlatılan gibi bir yöntem de izlenebilir. Malt içeriğini azalttıkça lezzetinin kaybolacağı aşikar.

(Mehmet Ünal) #5

Su ilavesinin birada gövde düşüklüğüne sebep olacağını ve dolayısı ile keyifsiz bir içim sunacağını düşünüyorum. 1 kg şeker ilave ederek kurduğunuz kite şeker ilave etmeden kurmanız durumunda, gövdede bir eksilme olmadan alkol oranı düşecektir. Kaba bir hesapla muntons pilsner kiti için 3,1 civarında olması beklenebilir.

(biraci) #6

Muntons kitlere şeker eklemeyip 18 litre olarak yapın, hem tadı güzel, hem alkolü düşük (%3 civarı) bir bira elde edersiniz.