Alternatif Bira Aromalandırma Yöntemleri

(ozan ) #1

Merhabalar, içerisinde baskın tat olmayan, modifikasyona açık biralar için, yapılan biraya yeni tatlar katmak ve tarifler oluşturma amacıyla kısa süreli beyin fırtınasından sonra aklıma bir iki şey geldi, bana teoride olabilir geldi fakat daha tecrübeli kişilerin yorumlarını da merak ettim. şöyle ki;

1. örneğin normal tarifle kurulmuş olan bir pilsner kite, fermantasyonun 15. günü gibi içine bitki çayı poşetleri atmak (kuşburnu, elma, erik gibi isteğe bağlı) acaba tada etki eder mi? bence edecektir :smiley:
  2. olarak uygun olabilecek baharatlar/tohumlar, bu hususta aklıma karanfil veya anason geldi, en yakışacak olan kit tespit edildikten sonra belirli miktarda bu baharatlar uygun şekilde (votkaya yatırılıp ya da yatırılmadan bu hususta bir fikrim yok) yine 15. gün gibi kovadaki biraya eklenirse nasıl bir sonuç elde edilir?
  3. ve son olarak şişeleme esnasında şişeye birkaç damla istenen aroma veya esanstan eklemek, yine işi kitabına uydurup tabii.
    siz ne dersiniz, olabilme şansı yüksek tarifler mi acaba? ilki benim çok aklıma yattı fakat sizlerin yorumunu da çok merak etmekteyim :slight_smile:

(Şişede Enaz BİRAY) #2

(ozan ) #3
  1. hariç hepsine cevap buldum, teşekkür ederim :slight_smile:

(Emre) #4

1 ve 3ü denedim.
pilsner kitinin içine 5poşet sallama cay attım (doğadan’ın büyülü bohça elma ve tarçın). poşetleri paketlerinden çıkarıp direk kovanın içine attım. aromaya pek bir katkısı olmadı sanki, pek bir aroma tadı alamadım. ya 5poşet az geldi yada biraları erken tüketmeye başladığımdan aroma oturmadı.

irish stoutun içine gıdada kullanılan sıvı vanilya aroması ekledim. 20ml votkanın içine 20 damla damlattım, bana göre aroması az geldi. şimdi workingmans stout’un içine 40damla damlatıp deneyeceğim.

(ozan ) #5

poşet çayın tam anlamıyla aroma vermesi için arkadaşla şöyle bir hesaplamada bulunduk; piyasadaki poşet bitki çayları 250 ml suda tam olarak aroması ve rengini verir, çok kabaca 70-100 poşet çay bir kite tam aromasını ve rengini verir, baskın mı olur yoksa güzel bir uyum sağlar mı bilinmez :smiley:

o aromayı neden vodkaya karıştırdınız acaba? ben başka bir yerde şişeye 2-3 damla direkt damlatılırsa iş görür gibi bir şey okumuştum

(Emre) #6

70poset atmak gerekiyorsa maliyet çok olacak demektir :smile:

forumdan okuduğum kadarıyla her hangibir mikrop kapmasını önlemek açısından votka. Ama workingmans de direk kovaya damlatmayı deneyeceğim.

(alkan_d) #7

Bomontiada’da bulunan Torch Brewery’de Anasonlu witbier içmiştim ve baya yakışmıştı. Soruda görünce yazayım dedim belki denersiniz.

Nasıl eklendiğine dair bir fikrim yok. Facebook’ta “craft beer is coming home” diye bir sayfa var, Torch brewmasterı abi bazen paylaşım yapıyor, mesaj atarsanız belki bilgilendirir.