Amber Lager - Pilsner Kitten Partial Mash Denemesi

Merhaba arkadaşlar,
Yorkshire Bitter, Hoegarden Klonu ve Bock biralarımı kendimce başarılı şekilde tamamladıktan sonra, havanında soğumuş olması ve evimin sabit sıcaklıkta (Lager’e uygun) yeri olmasından dolayı Heineken veya Becks Klonu bir Lager yapmak istiyorum. Tabi yapmak istediğimden uzak, sanki Vienna veya Oktoberfest Lager türevi birşey oluşturdum :smile:
Tam tahıl işini deneyebilecek yerim ve ekipmanım olmadığından dolayı, Hazır Kitlerden birisine ekstra olarak Partial Mash yapmayı düşünüyorum. Aşağıda kendimce düşünüp oluşturduğum bir tarif paylaşacağım. Tabi bu tarifte partial mash kısmını, siz değerli duayenlere danışmak istiyorum. Tarifle ilgili ekleme çıkarma fikirlerinizi de lütfen paylaşın. Ayrıca tarife bakıp bir Euro Lager(Heineken vs.) görmemeniz de mümkündür :slight_smile: biraz karıştı işler sanırım :slight_smile:

23 Litre Hacim için:
1 adet Muntons Pilsner Kit
1 kg Açık Renk DME
250 gr Amber Belgian Candi Sugar
2 paket W34/70 Lager Mayası

Partial Mash için:
1 kg Vienna Maltı
500 gr Pilsner Maltı

Şerbetçi Otları:
15 Gram Perle
15 Gram Hersbrucker

Tahmini değerler:
OG 1,055
FG 1,013
Acılık 44,8
Renk 22,4
ABV 5,9

Pilsner Kitten yapmamın sebebi Muntons Lager kitinin renk ve acılık seviyesinin biraz yüksek olması. Acı bira seviyorum ancak yinede emin olamadım açıkçası. Ayrıca Muntons Lager kitlerinin içeriğinde hangi şerbetçi otlarının kullanıldığını hiç bir yerde bulamadım. Konuya bir tarifle bayağı hızlı şekilde giriş yaptım ama bir hatam olduysa kusura bakmayın arkadaşlar.

2 Beğeni

Selamlar.
Naçizane bir kaç soru ve tavsiyem olacak.
Benim görüşüm Lager yada pilsen tipleri için Partial mash e pek gerek olmadigi. Nedeni ise zaten pilsen yada lager kitte muhtemelen yine partial reçetesi ile aynı maltların kullanımış olması. Yani kiti kompleks hale getirmek pek mümkün olmuyor, türde değişiklik de zor.
Bu durumda belki kit kullanmadan, lme/dme uzerinden kendi tercihiniz veya tipin gerektirdiği ş.otlari ile yapabilirsiniz. İlk ( zaten iki tane yaptım :grin: ) partial için bu yolu izleyip bir pale ale yapmistim, sonuç oldukça beğenilen bir bira oldu, bu yöntemı tavsiye edebilirim.
23 litre için neden iki paket maya kullanacaksınız, 1 paket 11.5 gr, sanırım bu reçeteye rahat yeter.
Ş.otlarınin kaynatma süresi nedir acaba? Perleyi biraz daha fazla ve kaynama sonunda katmanızi tavsiye edebilirim ama bu benim damak zevkim, yani tipten bağımsız olarak söylüyorum.
Oktoberfest okuduğum kadarıyla sadece pilsenmiş, o anlamda malt karışımı oktoberfest olmayabilir, ama Lager için yada bahsettiğiniz klon içerigini ne derece sağlar pek bir fikrim yok.
Simdiden kolay gelsin :grinning:

1 Beğeni

Sonuçları paylaşırsanız sevinirim. Oldukça dolgun bir bira olacak gibi. Ben de partial mash denemesi yapmak istiyorum. Pilsnere daha karamelize maltlarla partial mash yapmayı düşündünüz mü? Bildiğimden sormuyorum. Böyle bir imkan var mıdır yani?

Havalar soğuyunca ben de sizin gibi bir lager mayası ile pilsner yapmak istedim.Ürünler kısmını araştırırken bu ürünü buldum ve ısmarladım.

Bir tek bu ürün lager mayası ile satılıyor.İncelemenizi öneririm.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Şerbetçi otlarını ne kadar kaynatmam gerektiği konusunda açıkçası sizlerden destek almayı düşünüyordum çünkü çok fazla fikir sahibi değilim.
W34/70 mayayı iki paket kullanmamın sebebi üzerindeki yazıda tek paketin (11,5gr) 11,5 litreye eş geldiği yani 23 litre bira için iki paket kullanmak gerektiği yazıyor. Sanırım mayanın satış sayfasında da benzer bir açıklama olacaktı.
Bu seferki biram tam anlamıyla bir deneme yanılma olacak, dolayısıyla pilsner veya lager modifiyesi olsa da olmasada en azından bir partial mash denemesi yapmış olurum diye düşünüyorum.
Benim esas anlamaya çalıştığım Lager kitlerini lager yapan Pilsner kitlerini pilsner yapanlar nelerdir?
Pilsner kitlerini belli modifikasyonlar ile lager benzeri biralara dönüştürebilirmiyiz.
Coopers kitler konusunda ise özellikle Amerikan forumlarında ciddi bir kara propaganda var. Şahsen bende kalitesiz veya kötü kitler olduklarını düşünmüyorum, ancak tadanlardan fikir almak isterim.
Şerbetçi otu ve Partial Mash kısımlarında tam olarak karar kılarsam kurup daha sonra sizinle sonuçları paylaşacağım.

1 Beğeni

Evet arkadaşlar an itibari ile malzemeleri sipariş ettim. Salı veya Çarşamba günü kurulumu yapacağım. Fotoğraflarla aşamaları paylaşacağım.

Bir kac cesit coopers denedim. Real ale, stout, dark ale, bitter, ipa ve ruby porter. Ruby porter disinda hic birine hayranlik duymadim. Muntonsun conisseur serisi daha iyi bence. Ozellikle export stoutu efsane. bundan sonra pek coopers yapma niyetim yok. Indirim felan olmazsa. Ruby porter bazi bazi denenebilir. Size kit + malt ozu yerine, wherry onerebilirim. Acik renk maltlar ile birlikte tam istediginiz amber lager kivamina gelebilir. 3 kg lik malt kiti.

1 Beğeni

Evet arkadaşlar bugün akşamüstü malzemeler elime ulaştı. Bende vakit kaybetmeden yukarıdaki tarifimi uygulayayım istedim.
Öncelikle Amber Belgian Candi Sugar yapmam gerekiyordu. İşe oradan başladım.

300 GR Toz Şeker ve 60 ML suyu küçük bir kapta kaynatmak üzere ocağa koydum.

Termometrem vasıtasıyla ısıyı 128 dereceye gelene kadar takip ettim ve içerisine sitrik asit (limon tuzu) ekledim.

Arada azar azar su ekleyerek ve silikon bir fırça vasıtasıyla tencerenin iç kenarlarına su sürerek 20 Dakika boyunca ısının 127-135 bandında kalmasını sağladım.

20 Dakika sonunda ısıyı 150 santigrat dereceye kadar çıkarıp ocağı kapattım ve bekletmeden mermer tezgah üzerindeki Silpat’a döktüm.

(Partial Mash kısmındaki fotoğraflar maalesef eksik) Büyük bir tencere içerisine koyduğum tülbent üzerine, çektiğim toplamda 1,5 kilogram maltı döktüm.
Diğer bir yanda 70-75 santigrat derecelik 4,5 litre su ısıttım ve tülbentin üzerinden döküp, tencereyi ısı kaçırmayacak şekilde sarıp sarmalayıp yaklaşık 45 Dakika beklettim. Daha sonra alttan su alıp üstten dökmek suretiyle maltın tüm şekerini tencereye geçirdim.

Son olarak aşağıdaki gibi tatlımsı bir sıvı kaldı ve kendilerini yaklaşık 60 dakika kaynattım. Son 10 Dakika şerbetçi otlarını süzgeç içerisinde kaynayan sıvıya daldırdım. Ve ocağı kapattım.

Belgian Candi Sugar ve 1KG Light DME’mi 1 litre ılık-sıcak suda Fermentasyon Kovamda karıştırarak yedirdim. (Topak kalırsa hiç sorun değil kaya kadar bile olabilir topaklar, ilk ölçümünüz etkilenebilir ama sonunda maya hepsini yiyip bitirecek)

Önceden sıcak suda bekletip sıvılaştırdığımız kit’i açtım ve içine biraz sıcak su koyup çalkalayarak kovaya tümünü yedirdim.
Ayrıca tencerede kaynattığımız şerbetimizide soğuttuktan sonra kovaya ekledim.
Son olarak 2 paket W34/70 Mayayı kovaya katarak, kovamı kapattım.

Sonuç olarak ilk ölçümüm 1,053 gibi çıktı. Ama bunda tam olarak erimeyen DME’nin etkisi olabilir.
Yaklaşık 2 saat geçtikten sonra aşağıdaki fotoğrafı çektim, hafif hafif gaz çıkışı başladı bile.

Sonlara doğru dry hop yapmalımıyım sizce?

Evet arkadaşlar nasıl birşey çıkacak açıkçası bende bilmiyorum. Bira tamamlandıktan sonra(eğer beklediğim gibi olursa :slight_smile: ) yakında olan ve tadmak isteyen arkadaşlarla bir tadım ve muhabbet buluşması yaparız. :smiley:
Herhalukarda buradan sizlerle sonuçlarımı paylaşacağım.
Şimdilik görüşmek üzere.

3 Beğeni

Elinize sağlık, afiyetle içersiniz umarim. Hangi maltları kaynattiniz acaba ve nasıl kırdınız? Mayse verimliliği kaç alabildin bakabildiniz mi? Bir de başlıktaki gibi amber Lager değil mi halen hedef, o bakımdan epey merak ediyorum. Lagering için kaç derecede tutuyorsunuz acaba? Ne çok sordum​:grinning: Izmirdeyseniz içeriz tabi :grinning:

1 Beğeni

Şahsi kanaatimce pilsner için fazla (ve belki birazda gereksiz) çaba olmuş ama yine de elinize emeğinize sağlık, sonucuna değer inşallah.