Ambiorix kiti kurulumu hk

Merhaba. Ambiorix kitini yanlislikla 15 lt yerine 16 lt olarak buyuk kova ile kurdum. Yapiminda yaklasik 1040gr. toz seker kullandim.20 derecede sabit kova. Kitin orijinal tarifi 15 lt olmasi gerektigi yonundeydi. Sizce bu bir sorun olusturur mu? Sonucunda yuzde kac alkollu bir bira olur sizce?

aynı hataya ben de düştüm.500 gr şeker ve 500 gram kuru malt ile 16 litre olarak kurdum ve ilk yoğunluk 1050 olarak ölçtüm. iki hafta sonra 1010 yoğunluk derecesi ile şişeledim. yaptığım hesaba göre 5.2 gibi bir alkol değeri yakaladım. ben bu alkol derecesini pek önemsemiyorum daha çok gövde ve tadını önemsiyorum.

Alkol oranı yüzde 6 seviyelerine düşebilir onun dışında bir problem olacağını düşünmüyorum. Zaten yoğun bir karakteri var biranın, yoğunluğu biraz kaybedebilir. Ve 1 litre fazla biranız olur :grin:

1 Beğeni

Merhabalar

Bugün tam 6. gün hiç gaz çıkışı yok damacanaya kurulum yaptım.
ilk günler gayet iyiydi gaz çıkışı daha önce tecrübe eden arkadaşlar (Biliyorum fermantasyon bittiği anlamına gelmiyor ama ) 6. günde tamamen kesilmesi normal midir?

Merhaba

Benim Ambiorix kiti (16lt) kovada 8 gun sonra gaz cikisini kesti. Su seviyesi de neredeyse esitlendi. Hidrometrem olmadigi icin olcum de yapamiyorum. 1-2 gun daha bekleyip siselemeye gecmeyi dusunuyorum.

Ben ilk defa damacanaya kurdum bilen yok herhalde :grinning:

Ama senin kit icinde 10 gun cok erken Belcika kitleri icin ozellikle en az 2 hafta daha da iyisi 3 hafta diyorlar. Hem risk almazsin hemde biran kesinlikle cok daha iyi olur :wink:
Mayaya temizlik islemi icinde ayrica sure taniman gerekiyor.

1. günde gaz çıkışının bitmesi normaldir, ama berraklık ve tat açısından 2-3 hafta kovada bekletmenizi öneririm.
1 Beğeni