American İPA şerbetçi otu hakkında

American İPA kitine ilave olarak gelen 100 gr şerbetçi otunu eklemeden yapsak nasıl olur? zaten özünde şerbetçi özü var çünkü birada çok baskın aromaları sevmiyorum… özetle nasıl olur yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Cevap verecek kimse yokmu acaba?

Merhaba,

Kötü olmayacağı kesin…

Aynı kiti ben yaptım ve ŞOT aromalı kitlerin benim damak tadıma uygun olduğunu anladım.

Siz, ŞOT eklemediğiniz için, ŞOT’tan gelen aroma ve lezzet bir miktar daha az olacaktır.
ŞOT ile aranız yoksa, bu yolu deneyebilirsiniz.

Neticede, siz farklı bir varyasyona neden olmuş olacaksınız.

Afiyet olsun
:beer::beer::+1:

1 Like

Teşekkür ederim naim bey daha önce evildog kiti yapmıştım şerbetçi otu ile biraz farklı gelmişti gerçi onda torba kullanmamıştım bu sefer torba ile 100 gr yerine yarısını atayım diyorum

IPA tarihsel açıdan, stil itibariyle, şerbetçi otunun baskın olduğu bir tip bira olduğu için yavan bir tat olacaktır. Tabii bu IPA özelinde bir yorum çünkü IPA değil de “bira” olarak yaklaşırsak meseleye “kime göre yavan? Neye göre yavan?” durumu olur.

Tavsiyem, şerbetçi otu eklemenizdir, yarısını dahi olsa… Tadı size hitap etmezse iki-üç ay şişede bekletirsiniz ve şot tadı/kokusu azalmış hatta belki yok olmuş bile olacaktır. Genellikle iki aydan sonra şot tat ve kokuları yok oluyor çünkü.

3 Likes

Kaan bey çok net bir cevap oldu teşekkür ederim

Merhaba. American ipa kitini kuralı 3 hafta oldu. gaz çıkışı halen devam ediyor. dakikada 1-2 gibi. şerbetçi otunun attıktan sonra tekrar gaz çıkışı arttı. normal mi? ölçüm aletlerim yok. 2 gün sonra kurmayı düşünüyorum sakıncası olur mu? bir de kovayı açtığımda çok pis bir koku geldi. normal midir? bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim.

Merhaba, sıcaklığı normal seviyelerde tuttuysanız 3 hafta sonra şişeleyebilirsiniz. Şot’u attıktan sonra tekrar hava kabarcığı çıkması normal hazırlanışında ürünün 2-3 gün önce diyor yani sorun yok. Koku biraz subjektif tabi hijyene dikkat ettiyseniz bir sorun olacağını düşünmüyorum.Şot’un kokusu size farklı hissettirmiş olabilir. Bence her şekilde şişeleyin o aşamada tadını da kontrol edebilirsiniz.

sıcaklık 23-24 derecelerde. temizliğine dikkat ettim. bozuk yumurta gibi kokusu var. Diğer konular içinde vardı. baktım, mayadan kaynaklanıyormuş. acaba bu kitin mayasından olabilir mi? ayrıca yardım için teşekkür ederim.

Rica ederim. Ben 3 gün önce şişeledim bu kiti dediğiniz gibi bir koku almadım açıkçası, o yüzden mayası böyle diyemeyeceğim. Alışmadığınız koku olması dışında aklıma yalnızca enfekte olması ihtimali geliyor o yüzden tadına da bir bakın derim kötü bir tat alacak mısınız? Umarım iyi bir tat alır ve gönül rahatlığıyla şişelersiniz.