American Light Lager

Hediye çekli kit olarak ve arkadaşımın ricası üzerine aldım. Yaz için serinletici ve sofralık olacağını sanıyorum. 24-25 litre kurmayı planlıyorum. Amaç gövde değil, az alkollü yaz içeceği
Kurulum yarın yapacağım

3 Likes

Kurulumu içim daha hafif olsun diye 24 litre yaptım.
Kitin rengi açıktı ve tatlımsı tadı hafif acılıkla bitiyordu. Og 1040 çıktı
Herşey bitince ne olacak göreceğiz

1 Like

Icerisinde desktrozda varmış. Kutuyu incelerken farkettim. %100 malt yapmak imkansız. Gerçi sitede. Kit iceriginde belirtilmiş durum. Okumadan almıştım pisman oldum.

Çok takılmıyorum ben %100 malt olayına.
Tabiiki tat farkediyor ama benim için problem değil

1 Like

Bugün kurdum bende bu kiti 1kilodan biraz fazla şekerle 1.042 og çıktı. İlk defa sofra şekeri kullanarak kit kuruyorum tek amacım yaz için serinletici bişeyler olsun elimin altında :slight_smile: Maya uyandırma yapmadım başlangıç sıcaklığı 24 derece oldu 3 saat önce mayaları ekledim ve gaz çıkışı şu an başlamış durumda. Bakalım neler olacak. Buzlarla soğutmaya çalışıyorum şu an bir miktar daha ama fermantasyon ağırlıklı 23 24 derecelerde olacak gibi havalar ısındı malesef

Dün kurduğum kit

Fermantasyon 30 saat sonra basladi biraz benim zorlamamla ama başladı. Kit mayasini buzdolabinda bekletmistim yeni uyanabildiler :slight_smile:
500 gr pale dme
1000 gr seker
21 derecede mayalar eklendi
19 derece ortam ısısı
21 derece kova ısısı

Fg alan var mı bu kitten? Bugün ölçüm aldım 1.002 çıktı. Karşılaştırma için soruyorum.

Bende dun sipariş verdim iki paket dme ile,desktroz olmasının %100 malt yapmaya etkisi nedir acaba ?

Merhaba,
Ben de birazdan kurulum yapacağım bu kiti. Eimde 500 gr. dme var. Ayrıca 1 kg şeker eklesem çok mu olur? Yoksa Pilsner gibi 1 kg şeker ya da 500 gr dme, 500 gr. şeker mi kullanmalıyım?

Mangrove Jack’s Açık Renk smö ile kurdum 1008 ile şişeledim dün.

1 Like

bende 1003 ile 14cü günde şişeledim. büyük ihtimal daha erken bile şişelenebilirdi ancak h.içi uğraşılmıyor. 2,7gr işe şişeledim. bira şeker ile buluşunca aşırı gaz ve köpük çıkıyor. bu yüzden önce dolum sonra şeker ve kapaklama yaptım. lezzetli olacağa benziyor.

@erhanerci mangroove ile koyuluk varmı?

1 Like

Desktroz diğer adıyla glikoz. %100 malt olmayacaktır büyük ihtimal.
Yukardaki arkadaşın söylediği gibi takilmamak lazım. 2 paket dme kullanacaksaniz ona yakın birşey çıkacaktır.

Az önce yaptigim ölçümde 1010 gördüm. Büyük ihtimal 2 güne şişelerim. Ölçüm sırasında tadina baktım. Şerbetçi otu acılığı neredeyse hiç yok. Biraz olsa iyi olurdu ama böylede güzel.

1 Like

Şişeleme sirasinda çok kopuren kitlerimden gözlemlediğim kadariyla. Çok çabuk gazlanacak ve fena köpüklü olacak :slight_smile:

Teşekkürler,gerci bilseydim bu durumu baska kit secerdim ama aldik iste

Gecen cumartesi 22 derecede kurduğum kitimde bugun 3.gun ve ilk iki gun deliler gibi hareket varken bugun neredeyse hic yok,muhtemelen iki hafta beklemeye gerek yok ilk olcum 1042 idi cumartesi bir olcum daha yapip muhtemelen siselemeye geçeceğim,hizli oldu gibi nedenini anlamadim,kokusu da pek yok.

Bugün kovada bir hafta bitti,biraz önce ölçüm aldım 1009 çıktı,ilk ölçüm 1041 idi. Alkol derecesini 4,2 olarak ölçtüm. Kurulumda 1 kg. Şerbetçi otlu açık renk dme ve 250 gr. kadar şeker kullanmıştım ve derecesi 22 idi.

Sanırım onun icin son yogunluk bu şekilde çıktı üç gün once de su seviyesi esitlendi ve gaz çıkışı gözlemlemedim. Memleket Mersin olunca fermantasyon hizli baslayip çabuk mu bitiyor anlamis degilim zira bu üçüncü kitim hepsinde sonuc ayni idi. Bugün şişeleme yapsam mı yapmasam mı karar veremedim zira bugün yapmazsam haftaya cumartesi gününe kadar yapamam.

numune fotoğrafı var mı acaba?

Benimkiler 2 hafta şişe süresinde gazlanma yok. 2.7gr ile şekerledim. Bitişte şampanya tadı geliyor
Renk berrak. Şsmpanya ile bira sarısı arasında

Malesef,vardı ama cevabı görmeden önce döküp siseledim,simdi bitti,41 sise çıktı. Kovada da neredeyse hic tortu kalmamış.Ilk defa karşılaştım boyle temiz kovayla, ama cok guzel kokuyordu

1 Like

Evet siseleme esnasinda benimkinin de kokusu böyle idi ama gayet köpüklü olduğu icin sekerlerini sonra koyduk gerci esim bir veya iki siseye seker koymayi unutmus artik ne yapalim.