Amerikan Ipa kurulumunda dekstroz ve şerbetçiotu

Ben kiti 23lt kuracağım.

1 Beğeni

şişe için toz şeker mi kullanmayı düşünüyorsun?

Daha onu düşünmek istemiyorum :smiley: şerbet sıcaklığı şu an ortalama 24 derece, onu düşürmeye çalışıyorum :smiley:

1 Beğeni

Kurduğum dördüncü kit bu oldu. Yüzyılın en amatör hatasını yaptım kurarken. ABV hesaplayacağım diye ölçüm kabını starsanladım iyice. Böylece her seferinde aldığım numuneyi dökmek zorunda kalmayacaktım. Nitekim dökmedim. Peki neyi starsanlamadım? Tabiiki yoğunlukölçerin kendisini. :slight_smile: Üçüncü kez kovaya numuneyi boşaltırken de elime döktüm, elimden süzülüp kovaya aktı… :slight_smile: Eğer bu şey biraya dönerse, eminimki suyu bile biraya çevrilebilir.

İşin en komik kısmına geldik. O kadar uğraştım ABV tutturacağım diye, hassas terazi çıktı, dekstroz ölçümleri yapılıyor, yoğunluk bakılıyor falan… en son gına geldi dördüncü ölçümden sonra bütün dekstrozu kovaya boşalttım, mayayı döktüm kapağını da kapadım. OG yaklaşık 1.060 civarı. Kit kurarken onu böyle yaparım, şunu şöyle yaparım diye çok gaza gelmemek lazımmış.

4 Beğeni

Sonuç iyi olur umarım. İyi çıkması durumunda “çok da şey yapma, rahat ol, yap gitsin” sonucu çıkartabiliriz :smile:

Kimyasal içeriğinden ve kaplamasından adınız kadar emin olmadan, şerbetin içine metal herhangi birşey koymayın - aman derim.

Bakınız:

http://forum.butikbira.com/t/dry-hop-kesesinin-icine-agirlik-olsun-diye-metal-cisim-koymak/3076

1 Beğeni

Ben iki hafta sonra kuracağım. Şotu bu kit için sormuştum. Ben de hepsini koymayı düşünüyorum ve direkt olarak kovaya atacağım. Tıkanma yaşayacağımı düşünmüyorum. Ben wherryden sonra şotsuz bira içmem abi :smile: Birayı bira yapan şotmuş. Elbette malt tadını çok seviyorum ama gerçek bira şotlu biraymış.

1 Beğeni

Mesela benim buğdaylarda Amarillolular şahane oldu, gövde, aroma, koku falan ama düz buğdayları o kadar da beğenmedim. Üstelik daha gövdesiz ve berrak oldu. Şot accayipmiş.

1 Beğeni

Uyarı için teşekkürler…

“baloncuklar” :smiley: henüz başlamadığından büyük gerginlik yaşıyorum, pazartesi sendromuna baloncuk sendromu da eklendi… umarım hava çıkışı tez zamanda başlar! :frowning:

Sabaha fokur fokur :slight_smile:

1 Beğeni

Bende de American Mocha’da aynı durum var. Bir türlü randımanlı gaz çıkışı olmadı, acaba bu seride genel bir durum mu bu?

DEKSTROZ NEDİR?
Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbon dioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır.
Sukrozdan daha az tatlılığa sahip olan dekstroz; dondurma, şerbet gibi ürünlerde gereksiz yere tatlılığı arttırmadan ürünlere ait kuru madde miktarını artırabilmektedir.
Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır.
Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. (Alıntıdır)

Yani kitten çıkan dekstrozu ben kullanacağım.

Ben dekstrozu kullanmadan kurdum dün. 24 lt kurdum bir de. Amacım %5’e olabildiğince yaklaştırmak. Fazla alkol sevmiyorum. %7 küsur Evil Dog’a nadiren el atıyorum.

Bu değerli bilgi paylaşımı için çok teşekkür ederim. Amerikan Ipa kit içeriğine şişeleme için 138 gramlık dekstroz paketi koyulmuş. Bu miktar şişe başına 3 gram dekstroza denk geliyor. Dekstroz daha etkili olduğu için mi böyle uygun görmüşler yoksa bu bira daha düşük gazlı ve köpüklü önerildiği için mi sizce? Siz olsanız kaç gr dekstroz kullanırdınız?

Ben 4 ile 5 gram arasi seker kullaniyordum. Ancak kit icinden 3 gramlik seker cikti. Kafama takilan tek konuda simdilik bu. Siselemeye baslayincaya kadar 15 - 20gun vakit var. Umarim Bir yigit cikar aydinlatir bizi…

1 Beğeni

Kit ile gelen dekstrozu 4 gram kullansam çok mu köpürür acaba? Bir yiğit çıkıp aydınlatmazsa şişeleri iki farklı şekilde şekerleyeceğim ben de :slight_smile:

Şimdi bu dekstroz denilen şey aslında bazı kitlerde bulunan invert şeker sanırım ve daha çabuk tüketiliyor mayalar tarafından :slight_smile: Butikbira 138 gr dekstroz 126 gr şekere eş değerdir demiş. Şeker mayalar tarafından önce dekstroza dönüştürülüyor olmalı. Kitin içerisine 138 gr dekstroz koyduklarına göre her bir 50 cl şişe için 3 gr dekstroz uygun görmüşler. Bu da şişe başına 2,7 gr şeker demek. Üreticinin tavsiyesine uymak isteyenler 2,7 gr şeker ya da 3 gr dekstroz koyabilirler. 1000/360 şekerlerden 1 tane 2,7 gr civarı yapar. Daha fazla gazlanma isteyenler kafasına göre ayarlar işte. Ben şişelerin bir kısmına 3,8 gr stick şeker, bir kısmına 2,7 gr küp şeker koymayı düşünüyorum. Ölçekle falan uğraşamam. Dekstrozu da başka bir kit kurarken dökerim içine. Tabi şişelerken dekstroz kullanılırsa muhtemelen birazcık daha çabuk gazlanır şişeler. Ama ne kadar zaman kazandırır araştırmak istemiyorum şimdilik :).

3 Beğeni

Dekstroz şişelemeden hemen önce kovaya karıştırırarak da eklenebilir. Düzgünce karıştırılıp, tamamı eritilince homojen bir dağılma olur sanırım ama daha önce hiç yapmadığım için denemeyi düşünmüyorum. Belki 1 lt eksik kurulup, 1 lt suda dekstroz eritilip, daha sonra bu suyun kovaya dahil edilmesi daha mantıklı olabilir. Bu şekilde kovadaki genç bira daha az karıştırılır, daha az oksijene maruz kalır.

1 Beğeni

Şu an kovada desktroz kullanılarak yapılmış bir american mocham var. Normal toz şekerle veya maltla kurduğum kovalara göre gaz çıkışı daha az :slight_smile: