Apollo Bock Beer - Muntons Bock

İçerik;

1 adet muntons bock bira kiti
1 kg extra dark dme
250 gr toz beyaz şeker
maya US-05

ile toplam 20 litre olarak 10.05.2016 tarihinde kuruldu. 02.06.2016 tarihinde şişelendi.

OG: 1.052 FG: 1.006
Alkol oranı %6.0
Şişeleme şekeri toz beyaz şeker olarak 7 gr/litre olarak kullanıldı.

Mayalama sıcaklığı 18°C. 23 günlük kova sürecinde sıcaklık 18-24°C arasında gezindi.

Az önce 3 aylık bir şişe açtım. Şişe bu sürece boyunca 25-30°C arasında bekledi. 3 gündür de buzdolabında.
Köpük az ve kalıcı değil, birkaç dakika içinde kayboluyor.
Lezzet gayet güzel, muhteşem kavruk tatlar alınıyor. Dark bira seven herkese tavsiye ederim.
Orta gövdeli, gazlılık da bu tür biralar için gayet yeterli, yumuşak güzel bir içim sunuyor.

Bir sonraki bock yapımı için notlar ise;

Sanırım sadece extra dark dme yerine yapım döneminde olmayan ama şu an sitede bulunan orta ya da koyu dme kullanmak olur. Extra dark dme kullanmak birayı stout tarzına doğru yaklaştırmış olabilir.

Bol biralı günler :beers:

6 Beğeni

ben nerede hata yaptım yaaa biram çok gazsızzz. :cry: :sob:

Oranje Bock çıtayı bu tip biralarda benim için çok yükseltti. Ancak bu bira da müthiş gözüküyor.
Light DME ile daha zengin bir tat profili elde edilebilir.
Buğday dme de katıp köpük arttırılabilir.
Lezzetli bir bira gerçekten.

@tolga_bali bence sizde biraz tez canlılık var :slight_smile: Bekleyin biraz daha …

@Spotlightkid aynen lezzetli bir bira kesinlikle, bir sonraki bock kurulumunu muhtemelen oranje bock kitiyle yapacağım ben de. ekim başını bekliyorum :slight_smile: