Aria Şişe Kapatıcı Sorunu

Herkese selamlar.

Başlangıç seti ile gelen kapatma aletini bira yapımı yeni başlayan arkadaşıma vereceğim için son siparişim ile kendime Aria şişe kapatıcısını aldım. Öncelikle cidden kaliteli bir ürün olduğu belli, elinizde kalacak bir şey gibi değil :slight_smile: Fakat oldukça önemli ve üzücü bir sorunla karşılaştım ve mümkün olduğu kadar resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Efes Malt ya da bomonti şişesi kullanıyorum, onun için aletin yüksekliği ayarladım. Şişemi ortasına denk gelecek şekilde yerleştirdim. Altındaki kaymaz silikon oldukça güzel olsa da sıkıntılar burada başlıyor. Şişeyi bıraktığımda dik duracak şekilde ortaya yerleştirdiğimde kapatma kolu ile şişe maalesef hizalanmıyor.

Şişeyi biraz kaydırıp kapatma kolu hizasına getirdiğinizde de tabandaki yükseltilerden dolayı şişe yan duruyor, bir eliniz ile tutup diğeri ile kapatma yapmadığınız sürece şişeleri kapatmak mümkün olmuyor. Dolası ile tek elle kapatmak mümkün olmuyor.

Bu bir tek benim kapatıcımda mı geçerli yoksa Aria kapatıcıyı kullanıp benim gibi Efes malt ya da bomontinin ince uzun şişelerini kullananlarda da aynı sorun oldu mu ? Şimdiden teşekkürler.

1 Like

Hafif bir hizasızlık olduğu gerçek ama bu tarz tek kolluları tek elle kullanabilmek için bir yere sabitlemeniz gerekir. Aksi halde bastırdığınız yöne doğru (öne yani) devrilir.

1 Like

Bende bu kapatıcıyı yedek olarak aldım, tombul efes kullanıyorum. 1 kere denedim, pratik gelmedi nedense, kırana kadar eskiyi kullanalım dedik. Belki farkında olmadan bende aynı problemi yaşadım, çünkü şişe daha tombul, bakıp tekrar yazarım.

Bu Carlsberg şişesi ve yüzey düz olmadığı için
Hafif şişe dik durmuyor ve kapatıcı kapak kısmında sanki merkezleme hatası var gibi görünüyor.

Bu da schlenkerla rauchbier şişesi ve efes tombuldan hafif boyluca.
Zemine daha iyi oturuyor ve daha iyi merkezliyor.

1 Like

Şimdi de altına kitapçık koyup biraz önce taktığım kapağı açıp tekrar taktım.

Aynı kapağı yavaş yavaş iki üç kez döndürüp gazoz açacağı ile yavaş açtık.
Üçüncü kez aynı kapağı taktık. Sorunsuz çok kolay takılıyor.
İki kez söküp tekrar taktığım kapak.:

Özetle alette merkezleme sorunu yok.
Uzun şişeler tabandaki yivler nedeniyle dik oturmuyor.
Ben çok başarılı buldum.
Çünkü 5-6 sn de bir şişeyi kapakladı.
Şişeyi yukarı çekene kadar abartmadan zorladım.
Üstelik böyle bir aleti ilk kez kullandım.:blush::blush:

2 Likes

Ben bu tek kolluyla kapaklayıp başlangıç setinden gelenle de tekrar sağlamasını yapıyorum ve hala zorlama oluyor ,yani kitle gelen sanki biraz daha sıkıştırıyor

1 Like

Hocam alet şişeyi havaya kaldırana kadar zorladınız mı?

Fotoğrafta paylaştığım gibi kapak fabrikasyon bakkal birası kapağı gibi tırtıklı kısım yere bakacak şekilde oturuyor.
Ben iki kollu aletle aynı sonucu birkaç kez çevirerek alabiliyordum.
Yani bir iki dk sürüyordu. Bu 5-6 sn de halletti.:blush:

Zaten her seferinde şişe alette kalıyor😉Sen de bi dene bak sanki 2.siyle de bir miktar daha kapanıyor gibi,ama evet tek kolluyla daha az kuvvet uygulayarak daha kolay kapanıyor

1 Like

Yok hocam ben başlangıç kitinden çıkan koyu gri çift kollu aleti kullanamıyorum.
Sizdeki daha iyi sanırım?
Ben sıktığımda kapağun bir tarafı yere 45 derece …öbür tarafı yere 90 derece duruyor ve oturuyor.
Çevire çevire sıkınca her taraf yere 90 derece oturuyor…
Sebebi şu:
Tek Kollu zımbırtı da aşağı doğru daralan konik çap var.
Çift kollu zımbırtıda ise yarım ay şeklinde iki taraf yandan gelip kapağın yivli kısmını sıkıştırmaya çalışıyor .
Tabi zımbırtı elimizde olduğu için yere paralel basması kollu alete göre çok daha zor.
Umarım anlatabildim.
Fizik kuralları gereği tek kollu ve standlı büyük alet hızlı ve kaliteli.:blush:

1 Like

Tek kollu olan daha kolay bunda mutabıkız,sadece şöyle bir durum hissettim normalde ariayla(tek kollu)kapattıktan sonra çift kolluyu uyguladığımızda iki kol da kapatma hareketini yaparken güç uygulamadan ya da çok çok az güç ıygulayarak kapanmalı öyle değil mi;öyle olmuyo işte çift kollu hala kapağı sıkıştırıyor çok az da olsa,ben o yüzden tek kolludan sonra çift kolluyla da sağlamasını yapıyorum,totalde en fazla 5 dkfarkettiriyor,aslında çift kolludan da memnundum da bi gün elimde kalacaktı😀Bu şekilde içim rahat ediyor

1 Like

vurgulanan yazı

Gerek var mı?
Su dolu şişeyi ters çevirip test edin bence
:blush:

Suyu kaçırmayabilir ama basınçlı gazı kaçırabilir,gerek var mı,net bir cvp veremiyorum açıkçası,içim rahat etsin diye böyle yapıyorum😉

1 Like

Ben Ikea’nın kapaklı şişeleri gaz kaçırıyor mu diye denemek için gazoz koyup bekletmiştim bir hafta. Sıkıldıkça gidip gidip çalkaladım. Sizde buna benzer ufak ve hesaplı bir deney yapabilirsin :slight_smile:

Maalesef tabana tam oturmuyor, kitap gibi değil de yine silikon ve hafif yüksekliği olan bir taban yapmayı düşünüyorum, böylelikle hem bira şişesini daha iyi kavrayacak, hem de şişenin bir şekilde kayıp düşmesini engeller diye düşünüyorum.

Ben ne olursa olsun griyi zaten kullanamıyorum, bütün kitleri arkadaşım ile ortak yapıyoruz, kapatma işini o yapıyor :slight_smile:

@antipanik @Osony @arslanturegun

3 Likes

Aria ile dün ilk kitimi şişeledim.
Bir elle kolu öteki elle şişeyi tutup …pozisyonlayıp kapağı takmak el alıştıktan sonra iki üç sn sürüyor.
Sonuna kadar kolu zorlayınca kapağın yuvaya girdiğini söyleyen " flıppp" diye ses geliyor.
Havadaki şişeyi yuvadan kurtarmak için bir iki kez sağ sol yapınca yerinden çıkıyor.
Toplam süre 15 sn civarı.
Ve kapak cillop gibi şişeye oturuyor.
Ki ben sorunlu denen carlsberg şişe kullandım.
Bi de tombul şişe deneyeceğim bakalım.:blush:

1 Like

Ben iade edip Stella aldım, 3 saniyede çat çut mükemmel kapatıyor, tavsiye ederim :slight_smile:

1 Like

Stella da güzel görünüyordu hocam.
Ben aria dan memnunum. Sadece biraz büyükçe onun haricinde herkese tavsiye ederim.
Burada bolca yazdığımız merkezleme bir el şişe bir koldan tutunca sorun kalmıyor.
Neticede kollu alet.:blush:

Aynen bahsettiğim gibi bir el ile şişeyi tutunca sorun çözülüyor ama elimin ayarı olmadığından bu sefer de Aria havaya kalkıyor diğer taraftan :slight_smile:

1 Like

Sitede satılan 33 lük şişelerle bu hafta ilk kez şişeleme yaptım. İlk pakette gelen Gloria ile kapatmakta çok zorlandım, tek hamlede değilde, 2-3 değişik açıdan zorlayarak ancak kapatabildim. Sorun bence biraz (sarı renkli) kapakta ama fazlasıyla 33 lük şişelerde idi, çünkü son olarak 4 şişe Weihenstephaner şişesini, Gloria ile sorunsuz olarak kapattım. Başlangıçta, Gloria ile sorun yaşayınca yedek olarak tuttuğum aria ile devam edeyim dedim ama onu hiç kullanamadım. Gloria artık son demlerini yaşıyor bir gün elimde kalacak ama aria ile de devam etmek zor görünüyor. @korgoth sizin aria yı İade ettiğinizi okudum, gerçi alalı 2-3 ay oldu ama hiç kullanmadım, iade ve değişim için bir şansımı deneyeyim mi ne dersiniz ?

Başlangıç kitinden çıkan Gloria ile dün ilk kez 1 adet 33 lük şişe kapatmaya çalışırken çok zorlandım ve aletin gönyesi bozuldu sanırım.

33lüğü kapattıktan sonra geri kalan 50 lik şişeleri kapatırken, aletin bir tarafı şişeyi kavrarken diğer tarafı tam kavramıyordu, biraz fazla güç kullanarak tamamladım şişelemeyi ama içimede pek sinmedi.

Benimde kapaklar sarı olandı fakat bunlar aynı fabrikadan çıkmıyor mu? Kapakta değilde şişede kusur aradım ben. Çünkü aynı sarı kapaklarla yaklaşık 70 şişeleme yaptım sorunsuz. 1 Adet 33lükte sıkıntı çıktı.

Sökülüyorsa bir söküp bakacağım bir ayar çekebiliyor muyuz diye.

Sarı ve turuncu kapakların iç tarafı yeşil ve mavi olanlardan biraz farklı gibi geldi. Sorun kesilikle şişelerde bence, Gloria yı da dikkatli kullanmak gerek.