Arıtılmış Su Kullanmak +/- leri

(Emre Demirel) #1

Damacana su yerine evdeki arıtma cihazının suyunu kullanmamız mümkün mü ?

Tadını etkiler mi ?

Artıları ve eksikleri ne olur?

Teşekkürler

(biraci) #2

Kit için mi soruyorsunuz, tam tahıl için mi?
Kit için soruyorsanız eğer suyu “sek” :slight_smile: içerken tadı size güzel geliyorsa tüm suları kullanabilirsiniz, çok fazla farketmez.
Tahıldan yapmak için ise işler biraz daha karışık, orada mineral oranları ve ph devreye giriyor biraz.

(Emre Demirel) #3

Kit için soruyorum. Tam tahıldan yapmak için daha on fırın var :smiley:
Teşekkürler cevabınız için.

(Oktay Koçak) #4

@kaan_gok dostum, tam tahıldan bira yaparken suya tuz filan katıyor musun? bu işle uğraşmış bir arkadaş bana bir yığın tuz ve hatırlamadığım bazı kimyasallar bırakmıştı, sonrasında kullanabileceğim sadece potasyum metabisülfütü ayırıp diğerlerini çöpe postaladım. Tuz ve ya başka kimyasallar katmanın nasıl bir etkisini gördün? Elbet teorikte fark olduğunu söylerler ama pratikte gözle görülür farklar oluşuyor mu? İçme suyu kullandığımdan bende fark oluşturur mu mesela?

(biraci) #5

Açıkçası ben spesifik bir tarzın tam kopyasını yapmaya çalışmadığım için katmıyorum herhangi bir tuz. Çünkü onları sağlıklı bir şekilde kullanmak için ya boş bir sayfa olarak arıtılmış/ters osmoz suyuna ihtiyacınız var, ya da kullandığınız suyun detaylı bir şekilde mineral açısından analiz edilmesi gerek. Öyle 3 gram şundan katayım, 5 kaşık bundan katayım şeklinde yapılırsa sağlıklı olmaz :slight_smile: . Bir tek IPA yaparken sülfat/klorit oranı yüksek su (Saka) alıyorum üzerini okuyup. Onun dışında genelde eve söylediğimiz standard damacanayı (Buzdağı) kullanıyorum. Bu sular doğal kaynak suyu olduğu için içinde yeterince mineral oluyor genel amaçlar için. Ancak arıtılmış suda arıtma sistemine göre mineral az olabilir, o zaman eklemek gerekir. Bu açıdan yazmıştım o notu. Çok büyük ihtimalle o da sorun olmaz ama, zira ters osmoz sistemi değilse (normal filtreli sistem) mineralleri süzmüyor diye biliyorum. Bu sefer de çeşme suyu fazla sert gelebilir. Mayşe ph’ını ise hiç ölçme ihtiyacı duymadım, tahılın ph buffering etkisi yetiyor bence 5.2 civarlarında tutmak için. Bir tek stout gibi biraları yaparken chocolate ya da roasted barley tarzı maltları mayşelemenin son 20 dakikasında ekliyorum, mayşenin ph oranını aşırı düşürmemek için. Şimdiye kadar (kendime göre) gayet güzel sonuçlar aldım bu şekilde, ama bir ara az da olsa sülfat ekleyip bir IPA’da deneme planım var.

(Hasan Oral) #6

Arıtma su kullanmanın pratik bir sorunu da var. Ev için olanların 10 lt filan deposu var. Gündelik kullanım için yeterli olan bu miktar, 20 litre eklemeniz gerektiğinde yetmeyecektir ve işin yarısında damacana aramak zorunda kalacaksınızdır :smile:

(Taylan Özdere) #7

Arıtma cihazının aktif karbon filtresi yoksa veya bu filtredeki karbonu düzenli olarak değiştirmiyorsanız arıtılmış musluk suyu kullanmanızı tavsiye etmem. Musluk suyunun yarattığı problem içindeki klorun biradaki bileşiklerle etkileşime girerek gidermesi mümkün olmayan kötü bir tat vermesi. Bu hem ekstrakt hem de tahıl biraları için geçerli.

Kloru musluk suyundan kaynatma veya bekletme ile uzaklaştırabilirsiniz. Fakat kaynatma sonrası soğutmayı yaparken mikrop bulaşmaması için kabın ağzının kapalı olması gerekli. Kaynatmadan bekletmeyi ise ağzı çok hafif aralanmış bir kapta yapmanız gerekir.