Arkadaslar kit ve maya tavsiyesi istiyorum

Arkadaslar ilk kitimi kurdum muntons pilsner yaptim siseleyeli 11 gun oldu ve tadi nerdeyse oturmus gibiydi yeni bir kit kurmak istiyorum
Sari yada acik sari renk bira
Kis aylarinda kurulabilecek lager tip bir bira
Birde olgunlasma suresi hizli tip (forumlarda coopers kit hizli olgunlasip maya tadi erken kayboluyormus) kit kurmak istyorum onerileriniz nelerdir ??? Herkeze tesekur ederim…

Coopers canadian blondie…

1 Like

Tesekur ederim baska onerebilceniz kit varmi

1 Like

bir arkadaşın tavsiyeleri… ben de bunları deneyeceğim. şu ana kadar başlangıç kiti ve Tom Caxton Lager kurdum. sırayla denemek istiyorum.

smugglers ale
yoğun gövdeli düşük gazlı rahat bir içime sahip damakta karamel ve bisküvi tatları bırakan bir bira aynı zamanda favorim. hatta işi büyütiyim hayatım boyunca içtiğim en lezzetli 2-3 biradan biri olabilir. piyasada bir muadili varsa bu (bkz: straffe hendrik) tir.

-ruby red ale
geliyor gönlümün efendisi dedirten biralardan. açıkçası en sevdiği bira murphy’s irish red olan biri olarak kırmızı renkli biralara tutkunum. ruby red’te kesinlikle beklentimi karşılayan ve hatta üstüne çıkan bir bira oldu kendi adıma 2. en sevdiğim kit oldu. zaten 2016’da the global beer masters yarışmasında gümüş madalya kazanmış kendileri. eğer bomonti ya da efes red ale içip sevdiyseniz buna bayılacaksınız, yok eğer içip sevmediyseniz yine bayılacaksınız zira bomonti ve efes’in red aleleri içine şurup sıkılmış lagerlerden farksız ve red ale’ler hakkında sağlıklı bir yorum yapmayı engelliyor.

-brewmaker pilsner
bir ale aşığı olarak hakkını vermem gereken lagerlerden. carlsberg tadına oldukça yakın ortalama bir gaza ve yoğun bir sarı renge sahip bir kit. sanırım lagerlerden favorim bu. böyle tam bir yaz günü buzlukta bekletilip servis edilecek bira gibi biralardan.

-st. peters golden ale
sapsarı bir renge ve ortalama bir gövdeye sahip oldukça lezzetli bir golden ale.

-coopers buğday
bana neden muntons buğdaydan şaşıyorsun dedirten kitlerden. buğday biralarını oldukça severim tabi bir weihenstephaner üretmeyi de beklemiyordum ama beklentimin altında kalan bir bira oldu bu. buğday biralarına özgü o yoğun gövdeye sahip değil, bilemiyorum belki ben başaramamışımdır lakin bu kite dair bir yorum yapmam gerekirse ; yetmez ama evet

-muntons premium pilsner
bira yapımında muntons’tan şaşmayacaksın dedirten kitlerden çok lezzetli bir pilsner ve içimi oldukça rahat.

-muntons export pilsner
yine bir muntons yine bir pilsner… premium’a nazaran çok daha hafif gövdeli içimi rahat ancak turunçgil tadının baskın olduğu bir kit. premium kadar güzel değil kesinlikle.

-coopers amber ale
tuborg amber ale’e görünüş olarak benzeyen ancak ondan çok daha acı sadece meraklısının sevebileceğini düşündüğüm bir kit. kendi adıma yaptığım biralar arasında en az sevdiklerimden

muntons ipa bitter, american pale ale, continental pilsner bu hafta şişeleyeceğim biralardan. tadımını yaptıktan sonra işbu entry kendini güncelleyecektir.

Tom Caxton lager
2 paket extra açık dme + kit + 1 kg şeker + S04 maya tarifiyle tadına doyum olmayacak bir bira elde edersin, tecrübeyle sabit. Alkol oranı da %7 civarında olur.

2 Likes

Coopers Canadian Blonde
M54 Californian Lager Bira Mayası (18-20 C )
1500 gr şeker